European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

"Synthetic Biology Resources for Universities: Research, development and implementation of resources for teaching synthetic biology"

Article Category

Article available in the following languages:

Zasoby dydaktyczne z zakresu biologii syntetycznej

Zespół naukowców z UE opracował zasoby dydaktyczne z zakresu biologii syntetycznej na uczelniach wyższych. Postępy obejmowały także nowe sekwencje DNA i uproszczony protokół transformacji bakteryjnej, które udostępniono publicznie.

Zdrowie icon Zdrowie

Biologia syntetyczna odnosi się do zestawu dziedzin obejmujących genetyczne projektowanie nowych organizmów zgodnie z pożądanymi cechami. Zestawy nowych materiałów mogą być pomocne w nauczaniu tego tematu w ramach kursów uniwersyteckich. Finansowany przez UE projekt UNIGEMS zajął się opracowywaniem takich materiałów, obejmujących nowe lub ulepszone sekwencje DNA i protokoły ich użytkowania na poziomie nauczania na uczelniach wyższych. Drugim celem projektu było wsparcie rozwoju kariery naukowej za pośrednictwem działania "Maria Curie" w ramach siódmego programu ramowego (7PR). Zespół projektu wybrał sekwencje i protokoły do użycia w określonych kursach, demonstrując kluczowe podejścia zagadnienia. Powstały trzy zasoby dydaktyczne, ilustrujące mikrobiologiczne praktyki laboratoryjne, metody składania DNA i regulację aktywności genów. Zasoby zaprojektowano z myślą o studentach o ograniczonej wiedzy w tej dziedzinie, przy założeniu dostępności do odpowiedniego sprzętu i wykwalifikowanych wykładowców. Testy komponentów genetycznych odbyły się w ramach trzech warsztatów na poziomie uniwersyteckim zaprojektowanych podczas projektu. Naukowcy zaprojektowali także uproszczony protokół do transformacji bakteryjnej, który włączono do zestawu eksperymentalnego dostępnego w Krajowym Centrum Kształcenia w dziedzinie Biotechnologii (NCBE) przy Uniwersytecie w Reading w Wielkiej Brytanii. Protokół zademonstrowano podczas warsztatów, w których udział wzięło zróżnicowane audytorium. Sekwencje DNA udostępniono za pośrednictwem strony internetowej projektu, a także zdeponowano w repozytoriach plazmidów. Projekt UNIGEMS, realizowany przez dwa lata do kwietnia 2014 r., pomógł w nauczaniu biologii syntetycznej na Uniwersytecie w Reading. Badacze natomiast zyskali doświadczenie w dziedzinie rozwoju produktu.

Słowa kluczowe

Zasoby dydaktyczne, biologia syntetyczna, nauczanie na uczelniach wyższych, sekwencjonowanie DNA

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania