European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Towards sustainable modes of urban and peri-urban food provisioning

Article Category

Article available in the following languages:

Zaangażowanie wielu interesariuszy na rzecz zrównoważonych miejskich systemów żywienia w Europie

W ramach inicjatywy UE utworzona została interdyscyplinarna sieć, która pozwoli ulepszać zrównoważone planowanie zaopatrzenia miast w żywność oraz wspomagać tworzenie i wdrażanie odpowiednich strategii.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Ulepszanie łańcuchów zaopatrzenia w żywność w obszarach miejskich może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów. Ulepszenie łańcuchów żywności i zapewnienie ich długoterminowego funkcjonowania wymaga skrócenia nie tylko samych łańcuchów, ale również przepływów innych towarów i usług. Zajmując się krótkimi łańcuchami żywieniowymi, składnikami odżywczymi, obiegiem węgla i wody i wielofunkcyjnym wykorzystywaniem gruntów, finansowany ze środków UE projekt SUPURBFOOD (Towards sustainable modes of urban and peri-urban food provisioning) przyjął bardziej kompleksowe podejście do zrównoważonej produkcji żywności dla miast. Partnerzy projektu opracowali innowacyjne podejścia do tych kwestii w Europie i krajach Trzeciego Świata, stosując sprawdzone praktyki oraz poprzez utworzenie, testowanie i ocenę nowych praktyk i podejść. Analizowano w szczególności, w jaki sposób Bristol, Gandawa, Ryga, Rzym, Rotterdam, Vigo and Zurych podchodzi do ponownego wykorzystania i recyklingu składników odżywczych, wody, odpadów komunalnych i krótkich łańcuchów żywieniowych oraz wielofunkcyjnego wykorzystywania przestrzeni miejskich i pozamiejskich. Oprócz miast europejskich, przeanalizowano przypadki regionów w krajach Trzeciego Świat dotyczące ponownego użycia i odpadów i ścieków, krótkich łańcuchów żywieniowych oraz wielofunkcyjnego wykorzystywania rolnictwa miejskiego i pozamiejskiego. Dzięki temu określono nowe podejścia do produkcji i dostawy żywności, składników odżywczych, gospodarki wodnej i gospodarki odpadami komunalnymi oraz wielofunkcyjnego użycia przestrzeni. Dialog, wymiana doświadczeń i sprawdzonych praktyk oraz wspólna nauka podmiotów z sektora MŚP, badaczy i decydentów politycznych z uczestniczących miast UE oraz krajach Trzeciego Świat doprowadziły do utworzenia szeregu zaleceń skierowanych do prawodawców i praktyków. Projekt SUPURBFOOD stanowił dla zainteresowanych stron ze środowisk naukowych i przemysłowych cenną okazję do nawiązania współpracy i wykorzystania nowych okazji badawczych do rozwiązywania pilnych problemów miast.

Słowa kluczowe

Łańcuchy zaopatrzenia w żywność, wielofunkcyjne wykorzystywanie gruntów, SUPURBFOOD, łańcuch produkcji żywności, miejskie i podmiejskie rolnictwo

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania