European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

"Evolution and ecophysiology of Cand. Riegeria galateiae, the thiotrophic alphaprotebacterial symbiont of a catenulid flatworm"

Article Category

Article available in the following languages:

Genetyka nietypowych robaków

Badacze zainteresowali się genetyką stojącą za symbiotycznym związkiem między pewnym robakiem morskim a bakteriami, które zapewniają mu pożywienie.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Paracatenula to rodzaj robaków, które żyją w osadach morskich, nie przyjmują pokarmu i są zdolne do zregenerowania własnej głowy i mózgu. Nie mają ani otworu gębowego, ani jelit; zamiast tego energię uzyskują z bakterii z gatunku Riegeria galateiae, które występują w ich organizmie. W ramach finansowanego przez UE projektu CARISYM zbadano genetykę zarówno robaków, jak i zamieszkujących je bakterii, aby lepiej zrozumieć, na czym polega ta symbioza. Rozpoczęto od gromadzenia robaków z różnych osadów w Morzu Karaibskim i Śródziemnym. Badaczom udało się zebrać wszystkie cztery znane gatunki z rodzaju Paracatenula, a także zidentyfikować dwa nowe gatunki nicienia. Do badania tych organizmów badacze z projektu CARISYM opracowali nowe techniki ich hodowli. Jednocześnie powstał i został opublikowany pierwszy formalny opis gatunku. Następnie naukowcy przeprowadzili sekwencjonowanie genomów zarówno robaków z rodzaju Paracatenula, jak i bakterii R. galateiae. Proces ten ujawnił, że R. galateiae genetycznie różnią się od spokrewnionych bakterii, a także pozwolił zrozumieć, w jaki sposób produkują one energię. Na koniec przyjrzano się ekspresji genów u bakterii podczas regeneracji głowy robaka Paracatenula. W ten sposób odkryto, że bakterie symbiotyczne odgrywają decydującą rolę w tym niezwykłym procesie fizycznym. Projekt CARISYM to krok naprzód w zrozumieniu niezwykłej biologii robaków z rodzaju Paracatenula.

Słowa kluczowe

Robaki, symbiotyczny, robak morski, bakterie, Paracatenula

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania