European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Genetic and phenotipic characterization of emerging hypervirulent Clostridium difficile: role and regulation of virulence factors

Article Category

Article available in the following languages:

Wyjaśnianie wirulencji bakteryjnej

U hospitalizowanych pacjentów poddanych antybiotykoterapii zazwyczaj obserwuje się większą zapadalność na infekcje wywołane Clostridium difficile. Identyfikacja genetycznych i fenotypowych atrybutów takich hiperwirulentnych szczepów bakteryjnych może pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego się one pojawiają i ich usunięciu.

Zdrowie icon Zdrowie

Clostridium difficile powoduje rozwolnienie zakaźne. Ogniska ciężkich zakażeń Clostridium difficile w ostatnim dziesięcioleciu wynikały najprawdopodobniej z faktu, iż szpitale ułatwiają selekcję i rozprzestrzenianie się wirulentnych form Clostridium difficile. Naukowcy z finansowanego przez UE projektu CDI postanowili przebadać różne cechy odmian Clostridium oraz ich procesy przystosowawcze. Aby rozróżnić hiperwirulentne i epidemiczne szczepy, zmapowano genetyczne różnice w celu znalezienia genów wirulencji bakteryjnej. Hiperwirulentne szczepy miały różne wzory glikozylacji wici, struktury przypominającej rzęsy i używanej przez bakterie do przemieszczania się. Charakteryzacja genów odpowiedzialnych za te innowacje pomoże w odkryciu ważnych celów bakteryjnych do interwencji terapeutycznej. Co interesujące, badania epidemiologiczne pokazały, że Clostridium difficile ciągle ewoluuje wraz z ludzką działalnością. Środki kontroli rozprzestrzeniania się bakterii i ich przenoszenia są raczej nieskuteczne — prawdopodobnie z powodu oporności na środki przeciwbakteryjne. Naukowcy zbadali efekty działania różnych środków odkażających na szczepach z rożnym stopniem wirulencji, aby odkryć mechanizm infekcji Clostridium difficile. Tylko jeden środek utleniający był skuteczny w usuwaniu wszystkich szczepów bakteryjnych, co wskazuje, że powinno się z uwagą dobierać środki przeciwbakteryjne w przypadku Clostridium difficile. Innym potencjalnym wyjaśnieniem przetrwania Clostridium difficile jest tworzenie bakteryjnych społeczności na kształt biofilmu na różnych szpitalnych powierzchniach i sprzętach. Członkowie projektu zidentyfikowali białko tworzące przetrwalniki o kluczowej roli w formowaniu się biofilmu, które może również być w przyszłości celem leków. Reasumując, badanie infekcji Clostridium difficile zapewniło znaczną wiedzę o kluczowych cechach hiperwirulentnych szczepów C. difficile i ukazało znaczenie badania przyczyn ich pojawiania się. Odkryte molekuły mogą się okazać pożyteczne w projektowaniu skutecznych leków o silnym działaniu antybakteryjnym nawet przeciw opornym szczepom.

Słowa kluczowe

Infekcja Clostridium difficile, antybiotyk, bakterie, epidemia, wici, biofilm, białko formujące spory

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania