Skip to main content
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Linking hippocampus-dependent discriminative learning to hippocampal neuronal ensemble separation using Arc/Homer1a FISH imaging

Article Category

Article available in the following languages:

Badania nad uczeniem się

Spójne uczenie się wymaga, by dane płynące od bodźca były porządkowane zgodnie z adekwatnością do sytuacji. Fundusze UE pomogły poszerzyć wiedzę na temat aktywności rożnych populacji komórek nerwowych podczas wykonywania odrębnych zadań i zastosować ją do modelu schizofrenii.

Hipokamp odgrywa główną rolę w formowaniu pamięci i uczeniu się. Łączenie faktów w spójną całość jest dla uczenia się szczególnie ważne, lecz mózg musi również potrafić rozróżniać między zestawami bodźców. Poprzednie badanie wykazało, że odrębne konteksty są reprezentowane przez odrębne zgrupowania neuronów. Uczestnicy projektu IMAGING LEARNING przyjrzeli się genom wczesnej odpowiedzi jako wskaźnikom aktywności neuronalnej. Badacze przyjrzeli się szczególnie ekspresji dwóch genów, Arc oraz Homer1a, które są związane z plastycznością synaptyczną podczas dwóch oddzielnych zdarzeń behawioralnych. Naukowcy z projektu z powodzeniem stworzyli system fluorescencyjnej hybrydyzacji Arc/Homer1a in situ (u suma) i wygenerowali dane. Aby przyspieszyć czasochłonne analizy danych, uczestnicy projektu IMAGING LEARNING stworzyli nowe oprogramowanie narzędziowe do automatycznej analizy i zamierzają, po zwalidowaniu, uczynić z niego temat publikacji. W celu modelowania schizofrenii uczestnicy projektu IMAGING LEARNING badali antagonistów receptorów N-metylo-D-asparaginianu, takich jak dizocylpina. Wyniki pokazały, że zdolność szczurów do unikania ukrytych miejsc na ciągle obracającej się karuzeli była ograniczona, gdy spotykały się z mylną o niej informacją. Wyniki wskazywały, że kluczowym aspektem schizofrenii jest upośledzone odróżnianie informacji istotnych od niemających zastosowania w danej sytuacji. Badanie zakrętu zębatego (DG) w hipokampie potwierdziło teorię, zgodnie z którą to miejsce ułatwia odrzucanie informacji niezgodnych ze spójnymi zestawami danych. Utrata tej zdolności dawała się odwrócić przy pomocy stopniowego treningu, natomiast nieunikniony stres pogarszał konsekwencje zmian w DG. Po ukończeniu analizy danych z badań wyniki zostaną przygotowane do publikacji. Wyniki posłużą do stworzenia platformy fundamentalnej wiedzy o neuronalnych podstawach chorób takich jak schizofrenia i optymalizowaniu procesu uczenia się.

Słowa kluczowe

Uczenie się, schizofrenia, aktywność neuronalna, sum, zakręt zębaty

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania