European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Drivers' behavioural adaptation over the time in response to ADAS use

Article Category

Article available in the following languages:

Optymalizacja systemów wspomagania jazdy

Finansowany ze środków UE projekt przyczynił się do zwiększenia zrozumienia adaptacji behawioralnej kierowców i leżących u jej podstaw procesów w przypadku korzystania z zaawansowanych systemów wspomagania jazdy (ADAS). Jednocześnie, projekt zwiększył perspektywy zawodowe badaczy dzięki innowacyjnemu programowi badań i szkoleń.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Projekt ADAPTATION (Drivers' behavioural ADAPTATION over the time in response to ADAS use) był prowadzony wspólnie przez 10 uznanych organizacji europejskich, badający zachowanie kierowców oraz projekty systemów wspomagania jazdy. Czteroletni projekt, zakończony z końcem 2013 r., był wspierany w ramach sieci szkoleń im. Marie Curie, stanowiącej część siódmego programu ramowego (7PR). Program był poświęcony badaniom i szkoleniom. Młodzi naukowcy mieli możliwość prowadzenia doktorskich lub habilitacyjnych projektów badawczych w ramach tej europejskiej sieci badawczej. Było to możliwe dzięki integracji poszczególnych projektów zajmujących się różnymi aspektami procesu adaptacji. W dwóch kampaniach rekrutacyjnych wybrano 10 początkujących badaczy oraz dwoje doświadczonych badaczy do uczestnictwa w programach badań, szkoleń i transferu wiedzy w ramach sieci. Indywidualne szkolenia przyspieszyły nabycie umiejętności w zakresie czynników ludzkich stosowanych w projektach systemów ADAS, wprowadziły multidyscyplinarne podejścia, usprawniły proces upowszechniania wyników badań, a także zwiększyły możliwości rozwoju kariery poprzez wzmocnienie zespołu i zwiększenie umiejętności zarządzania projektami. Zorganizowano łącznie sześć wydarzeń szkoleniowych, w tym podróż pokazową mającą na celu zademonstrowanie funkcji systemu ADAS, seminaria i wykłady w celu poprawy umiejętności pisania. Wydarzenia szkoleniowe zwiększyły współpracę pomiędzy początkującymi badaczami pracującymi w różnych dziedzinach w celu zwiększenia umiejętności interdyscyplinarnych. Badania obejmowały m.in potrzeby osób starszych kierowców dotyczące systemu ADAS, czynniki wpływające na zachowanie kierowcy oraz dostosowanie do systemu ADAS, niewłaściwe korzystanie z systemu ADAS oraz używanie telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Zespół opracował nowe metody oceny modeli mentalnych i świadomości sytuacyjnej w kontekście stosowania systemu ADAS oraz zaprojektował i ocenił prototyp tempomatu przystosowującego się do obciążenia. W ramach projektu ADAPTATION rozważono nowe podejście do zapobiegania rozpraszaniu uwagi poprzez połączenie konceptu bezpieczeństwa w oparciu o właściwe postępowanie z systemami ADAS. Uczestnicy projektu zaprojektowali ponadto ramy modelowania scenariuszy do symulatorów jazdy, a także utworzyli bazę danych w celu przechowywania i analizy danych behawioralnych. Wyniki projektu przedstawiono w książce 'Driver adaptation to information and assistance systems' (Dostosowanie kierowcy do systemów informacyjnych i wspomagających). Praca ta stanowi główne osiągnięcie projektów badawczych prowadzonych przez początkujących i doświadczonych badaczy w ramach projektu. Projekt ADAPTATION zwiększył konkurencyjność europejskiego przemysłu i umożliwił dalszy rozwój europejskiej przestrzeni badawczej (ERA). Program przyczynił się również do rozszerzenia umiejętności badaczy akademickich i branżowych badaczy, co przyniesie wiele korzyści UE i jej obywatelom.

Słowa kluczowe

Zaawansowane systemy wspomagania jazdy, adaptacja behawioralna, zachowanie kierowcy, świadomość sytuacyjna, bezpieczeństwo w oparciu o właściwe postępowanie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania