Skip to main content
European Commission logo print header

PROTEOMICS AND SYSTEMS BIOLOGY OF FISH ALLERGY

Article Category

Article available in the following languages:

Badania nad alergią na ryby

Alergie pokarmowe należą do najpoważniejszych problemów w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego i stają się coraz powszechniejsze w ostatnich dwóch dziesięcioleciach. Jednym z najczęstszych źródeł alergii są ryby, a objawami uczulenia mogą być ostra wysypka, nudności, świsty lub nawet wstrząs anafilaktyczny występujący w ciągu 60 minut od narażenia.

Zdrowie icon Zdrowie

UE wprowadziła szereg przepisów z zakresu bezpieczeństwa żywnościowego, chroniących konsumentów przed skutkami alergii pokarmowych (dyrektywa 2007/68/WE). Ponadto, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dostrzega znaczenie opracowania nowych technik wykrywania, monitorowania i kontrolowania takich alergii. Elementem działań UE w tym zakresie jest projekt FISH ALLERGOMICS (Proteomics and systems biology of fish allergy). Prace podzielono na trzy części: kontrola bezpieczeństwa żywności, immunoterapia oraz modele komputerowe alergii na ryby. W pierwszej kolejności przeprowadzono szczegółową analizę białek (proteomika) wszystkich alergenów otrzymanych z ryb i Anisakis (pasożytnicze nicienie występujące w rybach). Zidentyfikowano szereg markerów peptydowych z najważniejszego alergenu, parwalbuminy (PRVB), oraz z alergenu Ani s9 należącego do Anisakis. Wykorzystano je do monitorowania obecności lub braku obecności tych alergenów w dowolnych produktach z owoców morza. Zastosowanie tej szybkiej metody proteomicznej w kontroli jakości żywności umożliwia odpowiednim urzędom i branży spożywczej skuteczne dbanie o bezpieczeństwo konsumentów. W drugiej fazie projektu mapowano najważniejsze alergeny rybne (PRVB) przy pomocy peptydomiki i opartego na spektrometrii mas sekwencjonowania de novo. Informacje te przydadzą się przemysłowi farmaceutycznemu oraz instytucjom opieki zdrowotnej, umożliwiając opracowywanie nowych syntetycznych szczepionek peptydowych. W ostatniej fazie projektu przeprowadzono badania z zakresu fosfoproteomiki w różnych momentach aktywacji antygenów, aby lepiej poznać szklak sygnałowy limfocytów T w alergii na ryby. Efektem było stworzenie całościowej mapy przekazywania sygnałów przez limfocyty T, która może pomóc w identyfikacji nowych leków lub terapii przeciwko alergii na ryby.

Słowa kluczowe

Alergia na ryby, alergie pokarmowe, bezpieczeństwo żywnościowe, proteomika, biologia systemów, przekazywanie sygnałów przez limfocyty T

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania