European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

"Larval quality in oyster hatcheries: Effects of ocean acidification, temperature change and food availability on reproductive success and survival of the European flat oyster"

Article Category

Article available in the following languages:

Wyższa jakość szwedzkich ostryg

Biolodzy morscy sprawdzili, jakie czynniki wpływają na wzrost i rozwój ostrygi jadalnej (Ostrea edulis) w szwedzkich wodach.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Hodowla ostryg to w Szwecji stosunkowo nowa gałąź przemysłu. Dlatego powstał projekt LARVDEVOPTI (Larval quality in oyster hatcheries: Effects of ocean acidification, temperature change and food availability on reproductive success and survival of the European flat oyster), którego celem jest wspieranie rozwoju akwakultury O. edulis. Naukowcy przyjrzeli się przyczynom niestabilności w kondycjonowaniu osobników młodych i w rozwoju larwalnym. Zoptymalizowali także warunki wylęgu na skalę komercyjną i zidentyfikowali lokalizacje przybrzeżne odpowiednie do odrostu O. edulis do czasu uzyskania przez osobniki rozmiaru rynkowego. Na podstawie badań nad środowiskowymi czynnikami stresu uzyskano ważne informacje na temat warunków optymalnych dla wzrostu i przetrwania w newralgicznej wczesnej fazie w cyklu życiowym ostrygi. Wiele problemów, z jakimi borykają się nowe wylęgarnie, jest wynikiem sezonowo niskiej jakości wody. Wyniki dowodzą, że wysokie wskaźniki śmiertelności zaobserwowane w szwedzkich wylęgarniach komercyjnych były spowodowane zmiennym pH wlotowej wody morskiej. Do innych czynników odpowiadających za wysoką śmiertelność zaliczono toksyczne metabolity i patogeny bakteryjne z rozkładu zakwitów planktonu związane z wysoce eutroficznymi warunkami panującymi w wodach Bałtyku. W wylęgarniach wprowadzono modyfikacje uniemożliwiające obniżenie pH wody wlotowej, jako że każdy spadek pH poniżej wartości 7,8 może zaburzyć rozwój larw ostryg. Obecność patogenów bakteryjnych powiązano ze stresem wywołanym zbyt niskim pH, niskim stopniem zasolenia i złą jakością pokarmu. Przeprowadzono także eksperymenty pozwalające na przeskanowanie transkryptomów młodocianych ostryg pod kątem genów związanych z adaptacją do zakwaszenia oceanów. Zidentyfikowano ponadto genotypy w poszukiwaniu ostryg, które byłyby bardziej tolerancyjne wobec niskich stanów nasycenia węglanem wapnia. Za sprawą połączenia danych behawioralnych i genetycznych wyniki te dostarczyły danych na temat interakcji genotypowo-fenotypowych u O. edulis narażonych na wysokie poziomy stresu wywołanego dwutlenkiem węgla.

Słowa kluczowe

Ostryga jadalna, ostrygi, zakwaszenie oceanów, sukces reprodukcyjny, zasolenie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania