European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Fast, cost-effective, user-friendly point of care (POC) instrument for detection of respiratory pathogens, including Streptococcus pneumoniae

Article Category

Article available in the following languages:

Szybka diagnostyka patogenów znajdujących się w układzie oddechowym

Aparat do diagnostyki w punkcie opieki (POC), umożliwiający wykrywanie patogenów w układzie oddechowym w ciągu kilku godzin, zrewolucjonizuje opiekę medyczną.

Zdrowie icon Zdrowie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia choroby zakaźne stanowią poważny światowy problem zdrowotny, pomimo szeroko zakrojonych szczepień i leczenia antybiotykowego. Streptococcus pneumoniae oraz Bordetella pertussis to najważniejsze patogeny wywołujące zakażenia, którym można zapobiegać przy pomocy szczepień. Techniki molekularne, takie jak łańcuchowa reakcja polimerazy (PCR), są coraz powszechniej stosowane do genomowego wykrywania patogenów obecnych w układzie oddechowym. Metoda ta wymaga jednak specjalistycznego sprzętu i wyszkolonego personelu, przez co może być wykorzystywana jedynie w dużych, scentralizowanych laboratoriach. Pilnie potrzebne są szybkie, tanie i łatwe w użyciu aparaty do diagnostyki molekularnej POC, które mogłyby pracować w mniejszych placówkach. Aby odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, uczestnicy projektu RESPOC (Fast, cost-effective, user-friendly POC) proponują stworzenie aparatu pozwalającego na wykrywanie patogenów układu oddechowego, w tym Streptococcus pneumoniae, w czasie poniżej dwóch godzin i przy niskich kosztach. Aparat RESPOC ma być wyposażony w jednorazowe wkłady mikrocieczowe umożliwiające zautomatyzowaną ekstrakcję i amplifikację DNA, przy użyciu technologii izotermicznej amplifikacji kwasu nukleinowego do celowania w DNA bakterii. W pierwszej fazie projektu, uczestniczące w nim przedsiębiorstwa określiły specyfikacje dla urządzenia POC oraz zoptymalizowały metody zbierania próbek i ekstrakcji DNA. Następnie wybrano, które sekwencje genomu bakterii mają zostać poddane amplifikacji i opracowano wkład mikrocieczowy. Aktualne prace skupiają się na architekturze aparatu oraz połączeniu zaprojektowanych elementów, by móc potem przetestować gotowy prototyp urządzenia. W dalszej perspektywie, zastosowanie systemu POC w wykrywaniu patogenów układu oddechowego umożliwi wczesne i dokładne leczenie, przyczyniając się poprawy rokowań patogenów i obniżenia kosztów związanych z hospitalizacją. Biorąc pod uwagę bezpośrednie i pośrednie koszty związane z kokluszem i zapaleniem płuc, urządzenie RESPOC pozwoli zmniejszyć obciążenie systemów opieki zdrowotnej.

Słowa kluczowe

Diagnostyka, patogeny w układzie oddechowym, w punkcie opieki, łańcuchowa reakcja polimerazy, mikrocieczowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania