CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Fostering cross-cultural communication: Identifying the linguistic factors that promote comprehensibility in academic and workplace settings

Article Category

Article available in the following languages:

Wsparcie dla komunikacji międzykulturowej

Uczestnicy pewnej inicjatywy badawczej przeanalizowali niezliczone czynniki językowe i niejęzykowe, które oddziałują między sobą w abstrakcyjnym i skomplikowanym procesie komunikacji międzykulturowej.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

W projekcie L2 COMMUNICATION (Fostering cross-cultural communication: Identifying the linguistic factors that promote comprehensibility in academic and workplace settings) zastosowano kompleksowe podejście do zidentyfikowania aspektów posługiwania się drugim językiem (L2) potrzebnych do skutecznej komunikacji międzykulturowej. Zbadano ocenę i wymowę L2, a wyniki badań rozpowszechniano wśród różnych interesariuszy ze środowiska naukowego oraz między innymi mediów. Dzięki przyznanemu dofinansowaniu uruchomiono Laboratorium Używania Drugiego Języka na Uniwersytecie w Bristolu, nowoczesną placówkę, której zadaniem jest optymalizacja gromadzenia i analizy wysokiej jakości próbek używania L2. Laboratorium jest miejscem, w którym badania prowadzone są wspólnie z Centrum Badań Ewaluacyjnych w dziedzinie Edukacji w Bristolu, które wspiera budowanie społeczności i szkolenia z zakresu oceny za pośrednictwem seminariów, działań promocyjnych i działań związanych z rozwijaniem potencjału. Jeżeli dodamy do tego wysokiej klasy kursy dla absolwentów w zakresie nauczania i oceny oraz wymowy, organizowane w Bristolu, wyraźnie widać, że uczelnia należy do liderów badań i szkolenia w tej dziedzinie. Wspólne prace zaowocowały opracowaniem opartej na podstawach empirycznych skali zrozumiałości L2, która pomaga nauczycielom w identyfikacji cech językowych potrzebnych uczniom do porozumiewania się zrozumiałą angielszczyzną w różnych kontekstach edukacyjnych. Wyjściowa trójstopniowa skala zrozumiałości została poddana intensywnym pracom podczas realizacji projektu. Do innych działań należy weryfikacja grantów badawczych przyznawanych przez Economic and Social Research Council (ESRC), rozmowy, warsztaty i sesje plenarne na międzynarodowych konferencjach i w instytucjach szkolnictwa wyższego, podpisanie umowy na przygotowanie publikacji poświęconej ocenie wymowy oraz doradzanie innym projektom dotyczącym oceny posługiwania się L2. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki badań potwierdzają, że zrozumienie mowy jest związane z większą liczbą dziedzin językoznawstwa, niż wcześniej sądzono. Wymowa i zasoby leksykalno-gramatyczne przyczyniają się w różnym stopniu do oceny zrozumiałości jako funkcji pierwszego języka oraz złożoności zadania. Uczestnicy projektu zbadali pilne wyzwanie o charakterze społeczno-edukacyjnym, jakim jest eliminowanie barier językowych. Wyniki tych prac pomogą w poprawie umiejętności przybyszy w zakresie mówienia, a tym samym przyczynią się do poprawy integracji społecznej.

Słowa kluczowe

Komunikacja międzykulturowa, językowe, L2 COMMUNICATION, zrozumiałość, język

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania