European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

On-animal sound sensors: long-term sound and movement recording tags for studying how environmental noise affects animals

Article Category

Article available in the following languages:

Wpływ hałasu na dziką przyrodę

Naukowcy finansowani ze środków UE badali skutki oddziaływania hałasu na zwierzęta morskie i lądowe. Było to możliwe dzięki umieszczaniu na zwierzętach znaczników rejestrujących, które śledziły ich zachowanie.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Ogromna ilość zwierząt wykorzystuje dźwięki do wzajemnej komunikacji, nawigacji, lokalizacji pożywienia i wykrywania zagrożeń. Jednak ta ich zdolność narażona jest z powodu zanieczyszczenia hałasem. Problem ten jest szczególnie dotkliwy w przypadku ekosystemów morskich, które zagrożone są przez działania ludzi, takie jak transport morski czy wydobycie ropy. Niestety dotychczas badacze tego zjawiska nie mieli dostępu do technologii, która umożliwiłaby zapisywanie danych przez długi czas, z uwagi na zbyt krótką żywotność baterii, małą pojemność pamięci i krótki czas trwania nagrania. Projekt ANIMALSOUNDSENSORS (On-animal sound sensors: Long-term sound and movement recording tags for studying how environmental noise affects animals) to inicjatywa badawcza, w ramach której opracowano zaawansowany znacznik, zdolny do rejestracji dźwięku i ruchu zwierzęcia przez dłuższe okresy. Dla każdego typu zwierzęcia badacze stworzyli odrębny prototyp znacznika. Poprawili czas trwania nagrania, jak i zdolność czujnika do wykrywania kondycji fizycznej zwierzęcia i jego siedliska. Uczeni przetestowali znaczniki na żyjących w niewoli fokach i wielorybach, a następnie opracowali znaczniki również dla zwierząt dzikich. W ramach projektu powstały także miniaturowe znaczniki dla ptaków i małych zwierząt lądowych. Ponadto badaczom udało się także uchwycić zachowania echolokacyjne (polegające na lokalizacji przedmiotów za pomocą dźwięków odbitych) i dzięki temu uzyskać głębszą wiedzę w zakresie dynamiki zachodzącej pomiędzy drapieżnikiem a ofiarą w przypadku ssaków morskich. Badanie to może dostarczyć wielu informacji na temat wpływu hałasu na zachowania drapieżne i żywieniowe zwierząt. Projekt ANIMALSOUNDSENSORS będzie zatem korzystny dla społeczeństwa, gdyż dzięki niemu określono, w jaki sposób aktywność człowieka wpływa na zwierzęta, co ma przełożenie na ochronę bioróżnorodności i kondycji ekosystemu. Potencjalnymi ostatecznymi beneficjentami będą organy ustawodawcze, które skorzystają na wiedzy odnośnie do względnego udziału działalności człowieka na skumulowane narażenie zwierząt, która z kolei umożliwi prowadzenie odpowiedniej i opartej na dowodach naukowych gospodarki ekologicznej. Jednym z przykładów wykorzystanym w projekcie jest analiza znacznika rejestrującego w przypadku płetwala Bryde’a, żyjącego w wodach Nowej Zelandii. Dzięki temu badaniu powstał protokół nakładający ograniczenia na dobrowolną prędkość dla statków w obrębie wejścia i wyjścia z dużego portu w celu zmniejszenia liczby przypadków śmiertelnych wśród tych ogromnych płetwali, spowodowanych kolizjami. Ta technologia została również dopasowana do zastosowania w zrobotyzowanych szybowcach oceanicznych, co pozwoliło na oszczędną metodę monitorowania miejsc, oceny kondycji środowiska naturalnego i liczebności zwierząt. Te czujniki mogą być szczególnie ważne w przypadku wypełniania obowiązku monitoringu na mocy ramowej dyrektywy w sprawie strategii morskiej.

Słowa kluczowe

Hałas, ANIMALSOUNDSENSORS, znaczniki rejestrujące, płetwal Bryde'a, ramowa dyrektywa w sprawie strategii morskiej

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania