Skip to main content
European Commission logo print header

Ultrasound reactor - The solution for a continuous olive oil extraction process

Article Category

Article available in the following languages:

Rozwiązanie problemu sektora produkcji oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia

Opracowano nową metodę ekstrakcji oliwy z pasty z oliwek z wykorzystaniem ultradźwięków – technologia ta może przyczynić się do zwiększenia efektywności i rentowności sektora produkcji oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

UE, światowy lider w zakresie produkcji oliwy z pierwszego tłoczenia, wytwarza blisko 67 % światowej oliwy. Niestety, aby zaspokoić rosnący popyt na wysokiej jakości oliwy z pierwszego tłoczenia, Europa musi zwiększyć swoje możliwości produkcyjne. Według Pieralisi, włoskiej firmy specjalizującej się w maszynach do produkcji oliwy, cel ten można osiągnąć, zwiększając wydajność. „Wytwarzanie oliwy z pierwszego tłoczenia to proces mechaniczny składający się z trzech kluczowych elementów: miażdżenia, malaksacji oraz separacji”, wyjaśnia Stefano Cei, dyrektor ds. technicznych w firmie Pieralisi. „Podczas gdy miażdżenie i separacja to procesy ciągłe, malaksacja jest zależna od wielkości partii, często więc spowalnia cały proces produkcji”. Malaksacja polega na powolnym mieszaniu oliwek, które już wyciśnięto, co umożliwia gromadzenie się niewielkich kropelek oliwy, które dzięki temu łatwiej oddzielić od masy. Niestety, proces ten może trwać nawet 40 minut, co oznacza, że producenci muszą wytwarzać mniej oliwy lub kupić dodatkowy sprzęt do malaksacji. „Oba te rozwiązania wpływają na wyniki finansowe”, dodaje Cei. Przy wsparciu finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu OLIVE-SOUND firma Pieralisi opracowała rozwiązanie kompromisowe – pojedynczą maszynę zdolną do ekstrakcji większej ilości oliwy w krótszym czasie. „Nasze innowacyjne, atrakcyjne cenowo rozwiązanie zamienia to, co było dotąd powolnym i niezbyt wydajnym procesem w proces ciągły”, opowiada Cei.

Oliwa o wyższej jakości

U podstaw nowego rozwiązania leży technologia ultradźwięków: zamiast stosować malaksację, twórcy projektu dokonują ekstrakcji oliwy poprzez oddziaływanie ultradźwiękami na pastę z oliwek. Reaktor ultradźwiękowy przeprowadza ciągłą ekstrakcję. Z uwagi na niewielkie wymiary urządzenie to można łatwo przemieszczać wózkiem widłowym, co dodatkowo ogranicza konieczność wyposażenia zakładu w liczny sprzęt. „To rozwiązanie jest tak przełomowe nie tylko ze względu na możliwość ekstrakcji większych ilości oliwy, ale też z powodu uzyskiwania wyższej zawartości polifenoli niż w przypadku tradycyjnych technik”, dodaje Cei. „To połączenie większych ilości oliwy z wyższą wartością komercyjną jest idealnym rozwiązaniem dla producentów”.

Obiecujące testy początkowe

Według wyników początkowych testów system OLIVE-SOUND jest w stanie skrócić czas przetwarzania nawet o 70 %. Dodatkowo może on ograniczyć zużycie energii w zakładzie, co zapewni dodatkowe oszczędności. „Co więcej, pozwala też uzyskać oliwę z pierwszego tłoczenia o wyższej jakości”, zauważa Cei. Twórcy projektu pracują obecnie nad stworzeniem wersji systemu OLIVE-SOUND w pełnej skali, zdolnego do przetwarzania 4 000 kg materiału na godzinę. Po ukończeniu prac prowadzone będą dalsze testy. „Chociaż przed nami wciąż daleka droga do wprowadzenia naszego rozwiązania na rynek, jesteśmy przekonani, że w końcu okaże się ono skutecznym lekarstwem na problem przestojów w sektorze produkcji oliwy z pierwszego tłoczenia”, podsumowuje Cei.

Słowa kluczowe

OLIVE-SOUND, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, oliwa, oliwki, ultradźwięki, malaksacja