Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Identification of the process by which patients recall and UPDATE their subjective RISK assessments for various diseases to incorporate objective genetic risk information

Article Category

Article available in the following languages:

Udział pacjentów i informacje o ryzyku genetycznym

Testy genetyczne stają się coraz szerzej dostępne, a pacjenci mają coraz większy wpływ na decyzje związane z ich zdrowiem. Jest więc niezwykle istotne, aby pacjenci właściwie rozumieli informacje na temat ryzyka chorób i prawidłowo je interpretowali.

W projekcie RISK-UPDATE (Identification of the process by which patients recall and update their subjective risk assessments for various diseases to incorporate objective genetic risk information) sprawdzano, czy pacjenci z wykrytą podatnością genetyczną na chorobę Alzheimera lub raka sutka przychodzą na kontrole lekarskie. Badacze analizowali zależność między charakterystyką pacjenta a rezygnacją z kontroli lekarskich. Uwzględniano między innymi wykształcenie, aspekty emocjonalne oraz doświadczenia pacjentów, u których mutację wykryto również u innej osoby z rodziny. Prace dotyczące raka sutka przełożyły się na pięć publikacji w czasopismach naukowych, w tym renomowanych czasopismach Psycho Oncology, Judgment and Decision Making, Health Expectations i Journal of Genetic Counseling. W trakcie projektu RISK-UPDATE grupa badawcze została poszerzona o kolejnych, wybitnych naukowców w różnych pokrewnych dziedzinach. Dzięki tej współpracy powstaną kolejne artykuły dotyczące chęci kobiet do poddania się testom na raka sutka i ich zdolności wyboru najbardziej zrozumiałego formularza opisującego ryzyko. Ostateczne wyniki projektu wskazują na znaczne trudności pacjentów w zrozumieniu i zinterpretowaniu danych dotyczących ryzyka, uzyskiwanych zarówno podczas uzyskiwania porady genetycznej, jak i w przypadku informacji medycznych w ogóle. Oczekuje się, że wyniki pomogą uprościć sposób przekazywania ważnych z punktu medycznego informacji na temat predyspozycji genetycznych do chorób. Wyniki badawcze projektu RISK-UPDATE są szczególnie istotne, zważywszy na zwiększające się nastawienie na sprawczość pacjentów i opiekę zdrowotną nakierowaną na pacjenta. W badaniu uczestniczyły instytucje na całym świecie oraz wybitni naukowcy i pracownicy służby zdrowia.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania