European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

UltraCLEAN thermoforming equipment for food PACKaging, a cost-effective alternative to clean rooms

Article Category

Article available in the following languages:

Wielofunkcyjna maszyna CleanPack pozwala bardziej ekologicznie pakować żywność, zwiększając przy tym konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw

Branża pakowania żywności nieustannie szuka lepszych i bezpieczniejszych sposobów na pakowanie jedzenia, które trafia do konsumentów. Naukowcy opracowali modułową maszynę, która zapewnia ultra czyste środowisko, redukując jednocześnie ślad węglowy generowany przy pakowaniu żywności.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Sektor przemysłowy odpowiedzialny za przygotowywanie i pakowanie mrożonej żywności stałej, takiej jak nabiał, mięso, ryby, posiłki gotowe do spożycia, sałatki oraz krojone warzywa i owoce, wymaga od opakowań coraz większego poziomu higieny i minimalnego zanieczyszczenia drobnoustrojami, czyli sterylności handlowej. Sektor potrzebuje też nowych innowacyjnych rozwiązań, które ograniczą choroby przenoszone przez żywność, a także koszty produkcji i ślad węglowy. Celem finansowanego ze środków UE projektu CleanPack jest wyprodukowanie nowego, ultra czystego opakowania na żywność. Zaangażowani w inicjatywę naukowcy pracowali nad wydłużeniem okresu przydatności żywności do spożycia bez dodawania do niej chemicznych konserwantów. W ramach projektu w maszynie CleanPack zintegrowano wiele różnych rozwiązań. Kierownik projektu Alejandro Vidal tłumaczy, że celem było „umożliwienie małym i średnim przedsiębiorcom przestrzegania tego samego poziomu bezpieczeństwa żywności co w pomieszczeniach czystych i wydłużenie okresu przydatności do spożycia oraz świeżości pakowanej żywności w nawet większym stopniu niż duże firmy produkcyjne”.

Modułowa konstrukcja

Zespół zaczął od zaprojektowania maszyny CleanPack w formie czterech zintegrowanych części: modułu termoformującego, modułu napełniającego z olejkami eterycznymi do odkażania powierzchni, modułu zgrzewającego i modułu tnącego. W pierwszym roku projektu naukowcy zweryfikowali kontrolowaną mikrobiologicznie obudowę zgodnie z normami klasy ISO 5, co gwarantuje jej ultra czystość. Następnie, naukowcy przetestowali prototyp CleanPack w różnych warunkach rzeczywistych, wykorzystując do tego rozmaite produkty spożywcze. Rezultaty były na tyle zadowalające, że zespół mógł podpisać zamówienia przedkomercyjne z kilkoma potencjalnymi klientami i dystrybutorami zainteresowanymi instalacją maszyny CleanPack. „Czteromodułową konstrukcję maszyny CleanPack można dostosować do różnych potrzeb rynku i klienta, co pozwala na sprawniejszą, bardziej ekonomiczną realizację procesów”, mówi Vidal. „Oprócz tego nowa technika odkażania zastosowana w module napełniającym i wykorzystująca olejki eteryczne pozwala, według szacunków, wydłużyć okres przydatności produktów do spożycia o przynajmniej 150 % bez dodawania chemicznych konserwantów”.

Rynek posiłków gotowych do spożycia

Po udanym przejściu przez CleanPack testów praktycznych naukowcy postanowili wprowadzić swój projekt na rynek opakowań na żywność gotową do spożycia, wykorzystując w tym celu moduł zgrzewający do produkcji ultra czystych tacek na żywność. Dzięki zastosowanej strategii produkty, takie jak mięso w plastrach oraz krojone świeże warzywa i owoce, będą wolne od chorób przenoszonych przez żywność, a problem wyrzucania żywności zostanie ograniczony, co zapewni firmie przewagę technologiczną nad konkurencją.

Bardziej ekologiczne pakowanie żywności

Wdrożenie tej mniej inwazyjnej technologi może też przyczynić się do ograniczenia zużycia energii i zależności od logistyki łańcucha chłodniczego, a ponadto umożliwia zdecentralizowaną produkcję przy użyciu bardziej zrównoważonych i ekonomicznych rozwiązań. W ten sposób CleanPack pomaga wielu małym i średnim przedsiębiorstwom oferować lepsze produkty o dłuższej przydatności do spożycia, co zwiększa konkurencyjność firmy na rynku. „Projekt okazał się sukcesem i przełomowym rozwiązaniem na naszej linii produkcyjnej, będziemy kontynuować więc jego doskonalenie i modyfikowanie, tworząc nowe, lepsze maszyny”, deklaruje Vidal. W przyszłości zespół CleanPack chce reagować na nowe trendy rynkowe oraz aktualne i przyszłe potrzeby klientów, koncentrując się na tych odbiorcach, którzy cenią nowe rozwiązania techniczne zwiększające efektywność kosztową linii pakujących.

Słowa kluczowe

CleanPack, opakowanie na żywność, okres przydatności do spożycia, ultra czyste, ślad węglowy, bezpieczeństwo żywności, pomieszczenie czyste, konstrukcja modułowa, tacka na jedzenie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania