Skip to main content

Yetitablet - the most intuitive and versatile giant tablet

Article Category

Article available in the folowing languages:

Olbrzymie tablety umożliwiają współpracę ludziom w każdym wieku

Interaktywne tablety o ultrawysokiej rozdzielczości sprzyjają pracy zespołowej i zbliżają do siebie ludzi i społeczności.

Gospodarka cyfrowa

Na całym świecie znajdziemy miliardy niewielkich smartfonów, które zmieszczą się w niemal każdej kieszeni, jednak czasem potrzeba większego urządzenia. Yetitablet to olbrzymi tablet działający pod kontrolą otwartego systemu operacyjnego Android, zapewniający lepszą dostępność oraz aplikacje, opracowany z myślą o ośrodkach opieki. Dzięki większemu rozmiarowi ekranu interfejs użytkownika jest mocno powiększony, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby z problemami ze wzrokiem oraz o ograniczonej sprawności ruchowej. Tablet jest urządzeniem rehabilitacyjnym, zapewniającym dostęp do aplikacji osobom, które nie mogą korzystać z urządzeń przenośnych ze względu na niedostateczną sprawność ruchową bądź poznawczą, a także problemy ze wzrokiem. W ramach finansowanego w ramach programu „Horyzont 2020” projektu Yetitablet zostały przeprowadzone testy tabletu w ramach studiów wykonalności technicznej, finansowej i rynkowej, podczas których zespół zajmujący się opracowywaniem tego produktu zgłębiał, w jaki sposób rozwiązanie mogłoby poprawić dostęp do technologii cyfrowych wśród osób starszych i niepełnosprawnych w Europie. „Dostarczone Yetitablety już teraz zmieniają życie podopiecznych w domach spokojnej starości. Lepszy dostęp do technologii sprawia, że osoby starsze odczuwają mniejszą samotność i są szczęśliwsze, co przekłada się na lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne”, twierdzi Maria Jokelainen, dyrektorka generalna i współzałożycielka firmy Kuori, będącej partnerem produkcyjnym projektu. Jokelainen pełni także rolę koordynatorki projektu Yetitablet.

Innowacja z domu

Yetitablet to efekt prac Marii i Jarkko Jokelainenów (Jarkko jest dyrektorem technicznym i współzałożycielem firmy Kuori), opracowany z myślą o ich trójce dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych. Pozytywny wpływ, jakie urządzenie miało na ich dzieci uświadomił im, że praca z nim może być także korzystna dla innych osób w społeczeństwie. W wielu przypadkach użytkownicy – zwłaszcza osoby ze spektrum zaburzeń autystycznych – mogą sprawiać wrażenie zagubionych we własnych urządzeniach. Jokelainowie odkryli, że większe urządzenie pozwala ich dzieciom na rozmawianie, omawianie różnych rzeczy i wspólne spędzanie czasu. Podobnymi wnioskami zakończyły się testy urządzenia w wyspecjalizowanych ośrodkach opieki dla osób ze spektrum zaburzeń autystycznych w Finlandii. „Według zgromadzonych opinii, wizualne i cyfrowe urządzenie, jakim jest Yetitablet, pozwala osobom z autyzmem współpracować i nawiązywać kontakty. Niektóre osoby, które wcześniej nigdy nie wchodziły do sali grupowej, teraz mają odwagę, żeby wejść i słuchać. Było to dla nas ogromnym zaskoczeniem, ale zarazem cieszyliśmy się, że nasze wnioski zostały potwierdzone”, mówi Maria Jokelainen.

Wiele sukcesów na całym świecie

Yetitablety są wykorzystywane w szpitalach, domach opieki i ośrodkach rehabilitacyjnych w Skandynawii oraz na całym świecie, zapewniając użytkownikom różne rodzaje terapii poznawczej, fizycznej i rekreacyjnej. Władze Sztokholmu zaprosiły zespół inicjatywy Yetitablet do przeprowadzenia projektu pilotażowego we współpracy z centrum innowacji na rzecz osób starszych pod koniec 2019 roku. „Zarówno personel, jak i mieszkańcy domu opieki dla osób chorych na demencję wypowiadali się o Yetitablecie w samych superlatywach. Dzięki tabletowi pracownicy mogli zaoszczędzić czas poświęcony na przygotowywanie różnych zajęć, a mieszkańców domu opieki urządzenie skłoniło do większej aktywności oraz częstszych interakcji”, twierdzi Maria Jokelainen. Władze stanu Connecticut w Stanach Zjednoczonych zalecają stosowanie tabletu Yetitablet wszystkim instytucjom opieki na terenie stanu. W fińskim mieście Espoo prowadzone są obecnie badania pilotażowe z udziałem dzieci o szczególnych potrzebach, wśród których znajdują się między innymi dzieci Jokelainenów.

Nowa generacja, nowy styl

Aktualna wersja urządzenia jest trwała i bezpieczna, a jego wytrzymałość pozwala na stosowanie go w szpitalach i różnorodnych placówkach opiekuńczych, gdzie może działać w trudnych warunkach. Dotychczas na rynek trafiło około 700 urządzeń, natomiast do 2023 roku planowana jest sprzedaż łącznie 60 000 tabletów. Obecnie testowany jest prototyp tabletu nowej generacji, przeznaczonego dla użytkowników indywidualnych. „Nasza wersja tabletu dla użytkowników indywidualnych będzie lżejsza, a zarazem będzie miała bardziej atrakcyjny wygląd, dopasowany do większości wnętrz. Co więcej, urządzenie dla użytkowników domowych będzie przede wszystkim tańsze”, twierdzi Jarkko Jokelainen.

Słowa kluczowe

Yetitablet, tablet, technologia, powiększony, senior, autyzm, pomoc, rehabilitacja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania