Skip to main content

Article Category

Wiadomości

Article available in the folowing languages:

Wyznaczanie trendów w nauce: czas zamienić dystansowanie społeczne na dystansowanie fizyczne

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dystansowanie fizyczne przy jednoczesnym pielęgnowaniu więzi społecznych dla lepszego samopoczucia psychicznego.

Badania podstawowe
Zdrowie

Coraz więcej krajów wprowadza surowe obostrzenia w walce z koronawirusem. W efekcie już prawie połowa państw z całego świata zaleca swoim obywatelom ograniczanie kontaktów międzyludzkich, czyli dystansowanie społeczne. Ale WHO twierdzi, że czas zmienić ten termin i zacząć mówić o „dystansowaniu fizycznym”. Pomimo dużej popularności określenia „dystansowanie społeczne” taka fraza może być myląca. Aby przetrwać pandemię COVID-19, powinniśmy wzmacniać nasze więzi społeczne przy jednoczesnym unikaniu kontaktów fizycznych z innymi osobami – na tym właśnie polega dystansowanie fizyczne. Dzięki zmianie terminów słowo „społeczny” przestanie mieć negatywne konotacje.

Nowe zalecenie: dystansowanie fizyczne

„Technologia jest obecnie tak zaawansowana, że możemy utrzymywać kontakty z innymi osobami na wiele sposobów, bez konieczności przebywania z nimi w tym samym pomieszczeniu czy w tej samej przestrzeni”, powiedziała dr Maria Van Kerkhove, współpracująca z WHO epidemiolożka, podczas jednej z codziennych konferencji prasowych. „Celowo zmieniamy termin na »dystansowanie fizyczne«, ponieważ chcemy, by ludzie nadal utrzymywali ze sobą kontakty”. Dr Van Kerkhove dodała: „Być może słyszeli Państwo, że używamy frazy »dystansowanie fizyczne« zamiast »dystansowanie społeczne«… Ale to nie oznacza, że musimy się odizolować społecznie od naszych najbliższych, od naszych rodzin”. W wypowiedzi dla serwisu Al Jazeera Martin W Bauer, profesor psychologii społecznej z uniwersytetu London School of Economics, stwierdził, że ta zmiana powinna zostać wprowadzona już dawno temu. Wyjaśnił też, dlaczego: „Od samego początku wydawało mi się, że »dystansowanie społeczne« to niefortunny dobór słów, skoro tak naprawdę chodzi o »dystansowanie fizyczne«”.

Znaczenie słów

„Dystans fizyczny mierzy się w metrach lub centymetrach i oznacza odległość pomiędzy osobą A i osobą B. Z kolei dystans społeczny to termin oznaczający różnice pomiędzy osobami związane z ich miejscem w strukturze społecznej”, tłumaczy prof. Bauer. „To dobrze, że WHO w końcu postanowiło poprawić swój początkowy błąd polegający na pomyleniu dystansu fizycznego ze społecznym”. Prof. Bauer twierdzi, że ważne jest, by fizycznie odizolować się od innych osób, ale nadal rozwijać kontakty społeczne. „W tych dziwnych czasach pandemii chcemy, żeby ludzie zachowywali wyraźny dystans fizyczny (co najmniej dwa metry), ale by jednocześnie utrzymywali bliskie więzi społeczne”. Jednak niektórzy eksperci uważają, że zmiana terminologii jest niepotrzebna. „Ludzie rozumieją, co oznacza [dystansowanie społeczne]”, powiedziała Lori Peek, profesor socjologii na Uniwersytecie Kolorado w Boulder oraz dyrektorka ośrodka badawczego Natural Hazards Center, w wypowiedzi dla gazety „The Washington Post”. „Do tego zalecenia stosują się poszczególne osoby, a firmy wdrażają polityki, które się na nim opierają”. Bez względu na to, jak będziemy interpretować oba terminy, nie ma wątpliwości, że sieci i więzi społeczne będą kluczowe dla pokonania COVID-19. „Historia pokazuje, że społeczności stawiające na współpracę i wzajemne wsparcie najszybciej wracają do normalności po wielkich katastrofach”, powiedział Robert Olshansky, profesor emeritus z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign, ekspert w dziedzinie planowania miejskiego i regionalnego, który prowadzi badania nad odbudową społeczeństw w miastach dotkniętych kataklizmem.

Słowa kluczowe

dystansowanie fizyczne, dystansowanie społeczne, COVID-19, zdrowie, koronawirus

Kraje

Szwajcaria