Skip to main content
European Commission logo print header

How to get rid of plastic cutlery? Biodegradable products made out of beer waste

Article Category

Article available in the following languages:

Produkcja ekologicznych noży i widelców z odpadów piwowarskich

W ramach projektu FriendlyKnife opracowywany jest proces, który może umożliwić przekształcenie młóta browarnianego w całkowicie ekologiczne sztućce – może się jeszcze okazać, że picie alkoholu jest korzystne dla środowiska naturalnego.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Wielu z nas używało już ekologicznych sztućców – jednorazowych bambusowych lub drewnianych noży i widelców czy też plastikowych łyżek nadających się do recyklingu i im podobnych. Wiele obiektów gastronomicznych w całej Europie chętnie z nich korzysta. Niektóre z dostępnych na rynku sztućców jednorazowych nadal zawierają kwas polimlekowy (PLA) i skrystalizowany kwas polimlekowy (CPLA) – związki, których biodegradacja możliwa jest jedynie dzięki kompostowniom przemysłowym. Celem wspieranego przez UE projektu FriendlyKnife jest wykorzystanie odpadów piwowarskich do produkcji sztućców, które są w pełni biodegradowalne i nadają się do kompostowania. Joanna Krajewska, koordynator projektu (i członek zarządu FriendlyKnife) opowiada o projekcie: „Chcemy stworzyć produkt, który może bez problemu rozkładać się w ogródku”.

Dziwna mieszanina

Jedną z kluczowych pozostałości z procesu warzenia piwa jest młóto browarniane, które stanowi około 85 % wszystkich produktów ubocznych przemysłu piwowarskiego. Celem FriendlyKnife jest wykorzystanie młóta jako bazy do stworzenia mieszanki, która następnie zostanie wykorzystana do produkcji sztućców jednorazowego użytku. Na pierwszy rzut oka proces produkcji mieszanki wygląda na nieskomplikowany: zużyte, mokre ziarna są prasowane pod bardzo wysokim ciśnieniem przed zmieszaniem z innymi (naturalnymi) składnikami w celu uzyskania unikalnej mieszanki, która jest następnie formowana. „Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach”, wyjaśnia Krajewska. „Aby wytworzyć dokładnie takie przedmioty, jakie chcemy, musimy znaleźć odpowiedni kształt mieszanki i upewnić się, że proces produkcji jest do niego dostosowany”.

Podkładki pod piwo i nie tylko

Do tej pory projekt osiągnął cele, które postawił sobie w ramach fazy 1, a mianowicie stworzenie kilku mieszanek i wybór (po odpowiednich testach) tej najlepiej nadającej się do planowanej produkcji sztućców. Zespół FriendlyKnife przygotował próbki, które zostały ocenione pod kątem kruchości, elastyczności i wytrzymałości. Możliwe, że już niedługo będzie w stanie wyprodukować z tych materiałów podkładki do piwa. Jest to niezbędny pierwszy krok w kierunku produkcji pełnowartościowych sztućców oraz talerzy i kubków na dalszym etapie. Produkcja sztućców jest jednak trudna i często niezbędne jest dodanie do mieszaniny PLA lub CPLA – związków, które pozwalają na uzyskanie zadowalających rezultatów. Ale Krajewska jest przekonana, że jej zespół będzie w stanie wyprodukować prawdziwie ekologiczne sztućce bez dodatku PLA lub zawierające bardzo małe ilości tego kwasu. Projekt FriendlyKnife już teraz przyciąga uwagę i może liczyć na wsparcie głównych producentów piwa, mimo że obrany przez zespół cel wytwarzania bardziej złożonych produktów jest ambitny. „[Producenci] potwierdzili, że nasz pomysł doskonale pasuje do ich potrzeb rynkowych”, mówi Krajewska. „Naszym następnym celem jest dalsze doskonalenie procesu produkcji przy jednoczesnym dopracowaniu wyglądu naszych produktów”.

Co zespół uwarzy w przyszłości?

Produkty muszą zostać przetestowane w rzeczywistych warunkach. W kolejnym etapie projektu proces produkcji będzie udoskonalany i stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla zainteresowanych stron. Krajewska i jej zespół nie chcą też zapominać o tych, których nazywają „ostatnim ogniwem” w łańcuchu użytkowników, czyli o konsumentach. „Planujemy też przeprowadzić kilka testów »na ludziach« na dalszym etapie”, podsumowuje.

Słowa kluczowe

FriendlyKnife, przyjazny dla środowiska, jednorazowego użytku, sztućce, odpady, młóto

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania