Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Smart charger device to increase smartphones’ battery lifetime, prevent fire accidents, and provide cross-brand flexibility

Article Category

Article available in the following languages:

Gadżet pozwoli na wydłużenie trwałości smartfonów

Wszyscy dostrzegamy, że z biegiem czasu nawet w najdroższych smartfonach akumulator staje się coraz słabszy. Nowa technologia opracowana w ramach projektu Optium może umożliwić wydłużenie ich trwałości, co przyniesie korzyści użytkownikom i środowisku naturalnemu.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Aasulv Toennesland, norweski inżynier w 2014 roku kupił elektryczną Teslę, w której zachwycił go system zarządzania ogniwami akumulatora oraz ładowania, który pozwolił producentowi na udzielenie aż 8-letniej gwarancji na akumulator. Korzystając z samochodu zaczął się zastanawiać, czy istnieje możliwość opracowania podobnego rozwiązania, które mogłoby pozwolić na wydłużenie żywotności akumulatorów instalowanych w smartfonach i tabletach, często wymienianych z tego powodu przez użytkowników pomimo tego, że są w pełni sprawne. „Udało mu się odkryć, że optymalizacja sposobów wykorzystania akumulatorów w taki sposób, by zagwarantować ich długą żywotność pozostawia wiele do życzenia”, twierdzi Vidar Mortensen, koordynator projektu Optium finansowanego ze środków Unii Europejskiej. „Coraz większa integracja akumulatorów z urządzeniami sprawia również, że ich wymiana nastręcza coraz większych trudności”. Badania przeprowadzone przez Toenneslanda pozwoliły mu rozpocząć pracę nad urządzeniem ChargeGuard, które przedłuża żywotność akumulatorów stosowanych w smartfonach i tabletach, kontrolując proces ładowania. Urządzenie zmniejsza również ryzyko zapłonu akumulatora, zmniejszając obciążenie poszczególnych ogniw i ostrzegając użytkowników przed niebezpiecznymi zmianami temperatury. Dzięki trwającemu przez 6 miesięcy projektowi Optium firma www.getchargeguard.com (ChargeGuard) jest obecnie gotowa do wprowadzenia rozwiązania na rynek już w lecie. Podstawowa technologia i urządzenie zostały wynalezione już w 2016 roku. W ramach prac nad projektem Optium firma pracowała nad interfejsem użytkownika po przeprowadzeniu testów wśród młodych posiadaczy smartfonów, pracowników firm oraz rodziców, którzy obawiali się zapłonu akumulatorów w wyniku ich przegrzania. Początkowo niektórzy użytkownicy uznali interfejs aplikacji ChargeGuard za nieco zbyt skomplikowany, w wyniku czego twórcy postanowili go dopracować.

Dystrybucja na całym świecie

W wyniku przeprowadzonych prac zatrudniający cztery osoby startup prowadzi obecnie negocjacje z dwoma globalnymi dystrybutorami. Na podstawie szacunkowych danych dotyczących sprzedaży, firma przewiduje zysk roczny w wysokości 14 milionów euro już w 2024 roku, co przełoży się na 730-procentowy zwrot z inwestycji. „Projekt pomógł nam w obecnej fazie pozyskiwania inwestycji, a dzięki pozyskaniu dodatkowych środków będziemy w stanie zatrudnić większą liczbę pracowników”, twierdzi Mortensen. Urządzenie ChargeGuard jest wpinane pomiędzy ładowarką i smartfonem lub tabletem. Kontroluje proces ładowania poprzez monitorowanie prądu ładowania, poziomu naładowania akumulatora oraz temperatury telefonu. Urządzenie sztucznie ogranicza pojemność akumulatora w porównaniu z domyślnymi parametrami producenta, ale z testów wynika, że już po 2-3 miesiącach akumulator wytrzymuje dłużej niż w przypadku urządzeń ładowanych bez systemu ChargeGuard. Poza dłuższym czasem pracy na jednym ładowaniu akumulatora, korzyścią jest także wydłużenie jego żywotności, dzięki czemu użytkownicy będą mogli rzadziej wymieniać swoje urządzenia. Wydłużenie czasu korzystania ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych o zaledwie rok pozwoliłoby Unii Europejskiej na eliminację rocznych emisji dwutlenku węgla na poziomie porównywalnym z usunięciem z dróg 2 milionów samochodów, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejskie Biuro Ochrony Środowiska. Ponadto uczestnicy projektu Optium dowiedzieli się od podróżujących, że obawiają się oni korzystania z publicznych ładowarek, ponieważ nie chcą, by ich smartfony zostały zarażone złośliwym oprogramowaniem przez porty USB. Z tego powodu zespół projektu zmodyfikował urządzenie ChargeGuard, aby zabezpieczyć smartfony i tablety przed takim zagrożeniem. Obecnie twórcy rozwiązania ChargeGuard pracują nad zintegrowaniem swojej technologii bezpośrednio z ładowarkami i bateriami zewnętrznymi. „Dla wielu osób, które dbają o bezpieczeństwo i środowisko, rozwiązanie ChargeGuard będzie czymś zupełnie nowym i ekscytującym”, dodał Mortensen.

Słowa kluczowe

Optium, ładowarka, czas pracy, prąd ładowania, wymiana akumulatora, smartfon, tablet

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania