European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

VELLO BIKE+ Connected Multimodal Commuting for Greener Cities

Article Category

Article available in the following languages:

Droga do upowszechnienia rowerów elektrycznych

Krótka żywotność baterii, obawy przed kradzieżą i duża waga urządzenia to czynniki, które mogą zniechęcać do zakupu e-roweru. Austriaccy projektanci stworzyli lekki rower, który ładuje własny akumulator podczas jazdy, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Unijny projekt VELLO CMC wspomaga start-up VELLO w upowszechnianiu tego rozwiązania w europejskich miastach poprzez sfinansowanie studium wykonalności, aby spopularyzować bardziej zrównoważone formy mobilności w mieście. „Ludzie szukają środka transportu osobistego, który można zabrać wszędzie, jest lekki, łatwo się składa i nie zanieczyszcza środowiska”, mówi współzałożycielka VELLO, Valerie Wolff. VELLO Bike+ jest bardzo lekki, waży niecałe 12 kg. Dzięki autorskiemu mechanizmowi składania zbudowanemu z innowacyjnego zatrzasku magnetycznego i opatentowanego pionowego systemu składania przodu, e-rower można złożyć w dwóch prostych krokach. Oznacza to, że standardowych wymiarów rower można szybko złożyć tak, aby miał czterokrotnie mniejszy rozmiar i mieścił się pod biurkiem w pracy lub na miejscu na bagaże w pociągu i jednocześnie był zabezpieczony przed kradzieżą. Rozwiązano również problem szybko rozładowującego się akumulatora.

Samoładujący się akumulator

Tylne koło VELLO Bike+ jest wyposażone w ważącą około 3 kg piastę, która zawiera silnik, akumulator, elektronikę i czujniki. System działa jak duża prądnica – przekształca nadmiarową energię kinetyczną w energię elektryczną i ładuje akumulatory podczas zjazdów, hamowania i pedałowania. Eliminuje to konieczność ładowania i daje urządzeniu nieskończony zasięg. Piasta została opracowana przez włoski start-up Zehus z pomocą finansowanego ze środków UE projektu BITRIDE BIKE SHARING w latach 2017–2018. Firma VELLO wykorzystała otrzymane unijne wsparcie do zbadania możliwości wprowadzenia rozwiązania na rynki w całej Europie oraz do zbadania nowych modeli biznesowych, w tym nowych rodzajów systemów rowerów publicznych. We wrześniu 2019 roku przeprowadzono dogłębne badania, w których udział wzięły duże oraz małe austriackie firmy, w tym operatorzy kolei i rejsów wycieczkowych, firmy samochodowe, hotele, restauracje i wypożyczalnie rowerów. Problemami, które zostały zidentyfikowane podczas badania były wandalizm i wysokie koszty operacyjne. Stało się więc jasne, że zapewnienie rentowności tego rodzaju systemów rowerów publicznych wymagałoby znacznie większej produkcji i finansowania zewnętrznego, co oznaczało ich niezgodność z przyjętym modelem biznesowym. „Potrzebowalibyśmy wsparcia naprawdę dużego inwestora i musielibyśmy wygenerować ogromną sprzedaż", mówi Wolff. „Na razie koncentrujemy się na sprzedaży bezpośredniej i za pośrednictwem naszych partnerów biznesowych”.

Obiecujące perspektywy

Przeprowadzenie badania przyniosło VELLO inne korzyści. W listopadzie 2019 roku austriacki parlament zatwierdził dotowany program leasingu rowerów, który pozwala pracodawcom rozszerzyć przywileje i ulgi podatkowe związane z samochodami służbowymi na osoby, które chcą kupić rowery na potrzeby dojazdów do pracy. Popyt na VELLO Bike+ szybko rośnie od czasu wprowadzenia roweru na niemiecki rynek 2 lata temu, a Wolff uważa, że austriacka wersja może znacznie zwiększyć popyt na VELLO Bike+, przynosząc kupującym duże oszczędności w cenie detalicznej. „W czerwcu [2019 roku], kiedy rozpoczynaliśmy projekt, nie planowaliśmy współpracy z korporacjami, ale badania przeprowadziliśmy w odpowiednim czasie, ponieważ po zatwierdzeniu tego środka już zbudowaliśmy dobre relacje z dużymi firmami. Znamy ich potrzeby dzięki badaniu, a oni wiedzą, jakie korzyści to rozwiązanie może przynieść ich pracownikom”, mówi Wolff.

Słowa kluczowe

VELLO CMC, e-rower, samoładowanie, akumulator, mechanizm składania, mobilność miejska, system rowerów publicznych

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania