CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Preventing EU Youth Unemployment - One Gig at a Time

Article Category

Article available in the following languages:

Praca dorywcza jako rozwiązanie problemu bezrobocia wśród młodzieży

Już niedługo pracodawcy i osoby poszukujące pracy z całej Europy będą mogli korzystać z nowej aplikacji mobilnej opracowanej w Finlandii, umożliwiającej zamieszczanie i wyszukiwanie ofert prac dorywczych.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Bezrobocie ma wiele negatywnych skutków – powoduje m.in. trudności materialne i problemy osobiste. Ale wpływ tego zjawiska na gospodarkę jest także ogromny. Na przykład szacuje się, że młodzież niekształcąca się, niepracująca ani nieszkoląca się (tzw. młodzież NEET) kosztuje UE ponad 162 mld euro rocznie z tytułu wypłacanych świadczeń oraz utraconych zarobków i podatków. Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez fińskich naukowców, jedna wykluczona społecznie młoda osoba może kosztować społeczeństwo nawet 1,2 miliona euro. Najczęściej przyczyną bezrobocia wśród młodzieży jest brak doświadczenia zawodowego – brak doświadczenia oznacza brak możliwości zdobycia pracy, ale bez pracy nie można tego doświadczenia zdobyć. Jest to błędne koło, które można zatrzymać tylko i wyłącznie dzięki zwróceniu się w stronę nowego modelu pracy. Dla wielu osób tym modelem jest gospodarka prac dorywczych, zwana także gospodarką fuch. „Praca na zlecenie, praca jako freelancer czy praca dorywcza były kiedyś uznawane za alternatywne formy zatrudnienia, ale te czasy już minęły”, mówi Eija Kiviranta, współzałożycielka i dyrektorka ds. rozwoju w firmie Work Pilots Oy. „Zatem w najbliższej przyszłości strategiczne zarządzanie takimi elastycznymi formami pracy stanie się kluczowe dla sukcesu i rozwoju przedsiębiorstw”. Aby ułatwić tę transformację rynku pracy, firma Work Pilots Oy stworzyła mobilny portal pracy na żądanie – WorkPilots. Platforma została uruchomiona w Finlandii w lutym 2016 roku i korzysta z niej już ponad 35 000 użytkowników w ponad 60 miastach w Finlandii i Szwecji. Obecnie, dzięki finansowanemu przez UE projektowi WorkPilots expansion, firma planuje udostępnić swoją innowacyjną platformę osobom poszukującym pracy z całej Europy.

Łatwa droga do zatrudnienia

WorkPilots to wyjątkowa platforma zaprojektowana głównie z myślą o urządzeniach mobilnych, która upraszcza proces oferowania i poszukiwania pracy na żądanie i pracy dorywczej. Tę wielokanałową aplikację można pobrać na telefon ze sklepu App Store lub Google Play. Umożliwia ona wyszukiwanie według różnych kryteriów, tworzenie publicznych/prywatnych grup, a także dodawanie różnych rodzajów umów i wybieranie spośród kilku pakietów cenowych – to wszystko sprawia, że aplikacja jest bardzo łatwa i przyjazna w użyciu. Aplikacja posiada także funkcję dodawania opinii zwrotnych, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników, co zwiększa zaufanie pomiędzy użytkownikami i przejrzystość systemu. Jej kolejną zaletą jest zarządzanie całym procesem zatrudnienia – aplikacja generuje niezbędne umowy i wylicza podatki. „Wprowadzenie aplikacji WorkPilots na rynek pomogło w integracji społecznej młodych Finów poszukujących pracy i innych osób w niekorzystnej sytuacji, otwierając im łatwą drogę do zatrudnienia”, mówi Kiviranta. „Naszym marzeniem jest zwiększenie wpływu platformy i udostępnienie jej w innych krajach UE”.

Odpowiedni moment na podbicie europejskich rynków

Dzięki wsparciu finansowemu z UE Kiviranta i jej zespół przeprowadzili szczegółowe studium wykonalności dla wprowadzenia aplikacji WorkPilots na inne rynki UE. Początkowo zespół planował oferować aplikację na innych rynkach stopniowo, kraj po kraju. Jednak gdy badania wykazały, że takie podejście będzie bardzo drogie, firma Work Pilots Oy szybko zmieniła strategię. Po wielu analizach i burzach mózgu firma zdecydowała się na model „oprogramowanie jako usługa”, umożliwiając klientom uruchamianie aplikacji pod własną marką, dzięki czemu mogą dostosowywać platformę do własnych potrzeb. „Wchodzimy na rynek w czasie transformacji rynku pracy, gdy organizacje zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że nie dysponują narzędziami, które mogą im pomóc dotrzeć do tej zróżnicowanej, alternatywnej siły roboczej i odpowiednio nią zarządzać”, dodaje Kiviranta. „Dzięki naszemu nowemu podejściu biznesowemu platforma WorkPilots jest idealną odpowiedzią na to zapotrzebowanie”. Firma stara się obecnie o uzyskanie dofinansowania na dalszy rozwój platformy oraz wdrożenie strategii wprowadzenia aplikacji na europejskie rynki.

Słowa kluczowe

WorkPilots expansion, Work Pilots Oy, bezrobocie młodzieży, gospodarka prac dorywczych, gospodarka fuch, freelancer, praca dorywcza

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania