Skip to main content
European Commission logo print header

A natural and high quality ingredient for dietary supplement derived from yeast fermentation to reduce oxidative stress and promote health and wellbeing

Article Category

Article available in the following languages:

Nowa postać naturalnej astaksantyny może poprawić odpowiedź immunologiczną na zakażenie

Izraelska firma z branży spożywczej opracowuje innowacyjny proces fermentacji drożdży, aby stworzyć bezzapachową i bezsmakową postać naturalnej astaksantyny o silnym działaniu.

Zdrowie icon Zdrowie

Stres oksydacyjny ma miejsce, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi wolnych rodników (zawierające tlen cząsteczki o nieparzystej liczbie elektronów) oraz przeciwutleniaczy w ciele. Do powszechnie występujących przyczyn tego zjawiska zalicza się ostry stan zapalny, dietę bogatą w tłuszcze i cukry, palenie, spożywanie alkoholu i zanieczyszczenia. Jeśli nie podejmie się leczenia, stres oksydacyjny może wywołać nowotwór, cukrzycę, zapalenie stawów, choroby serca i udar, a także osłabić układ odpornościowy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia stresu oksydacyjnego jest podawanie astaksantyny, przeciwutleniacza występującego naturalnie u takich mikroorganizmów jak glony i drożdże. Zazwyczaj spożywamy ją, jedząc ryby lub skorupiaki. Niestety z uwagi na niskie stężenie tej substancji oraz jej przykry smak i zapach jej spożycie jest ograniczone, co jednak ma się zmienić dzięki wysiłkom firmy opracowującej AstaFerm™. Dzięki wsparciu finansowanego ze środków UE projektu AstaFerm firma NextFerm, twórca produktu AstaFerm™, zoptymalizowała proces ekstrakcji i zwiększenia skali produkcji. Są to kluczowe działania, które umożliwią wprowadzenie rozwiązania na rynek. AstaFerm™ to nowa postać naturalnej astaksantyny pozyskiwanej w innowacyjnym procesie fermentacji drożdży. Unikalne źródło (drożdże) i metoda przetwarzania przyczyniły się do opracowania bezzapachowego i bezsmakowego produktu w postaci sypkiej o silnym działaniu. „AstaFerm™ to nie tylko skuteczny i łatwy w zastosowaniu przeciwutleniacz, ale także substancja, która może poprawić odpowiedź immunologiczną na zakażenie, a także przyspieszyć proces rekonwalescencji”, opowiada Tzafra Cohen, starsza wiceprezes działu badań i rozwoju w firmie NextFerm.

Dowiedziona skuteczność

Projekt polegał przede wszystkim na opracowaniu wyjątkowego szczepu drożdży Phaffia na drodze innej niż modyfikacja genetyczna, będącego w stanie wytwarzać astaksantynę na najwyższym poziomie, jaki kiedykolwiek uzyskano. Po wdrożeniu produkcji przemysłowej twórcy projektu przeprowadzili kompleksowe badania ex vivo z udziałem ludzi, aby potwierdzić działanie antyoksydacyjne produktu AstaFerm™. Wyniki jasno pokazały, że spożywanie AstaFerm™ zwiększa ochronę przed peroksydacją lipidów we krwi ex vivo. „Projekt potwierdził, że AstaFerm™ jest najbardziej zaawansowanym i wydajnym źródłem wysokiej jakości naturalnej astaksantyny produkowanej w sposób zrównoważony przy użyciu nowoczesnej technologii choć bez stosowania modyfikacji genetycznych”, dodaje Cohen. W trakcie realizacji projektu firma NextFerm opracowała sposób na skuteczne podanie wymaganego stężenia AstaFerm™ do organizmu: żelki oraz proszek rozpuszczalny w zimnej wodzie. „Ponieważ produkt ma dużą moc oraz neutralny smak i zapach, można go łatwo wykorzystać jako naturalny składnik żelków posiadających wartości odżywcze”, opowiada Boaz Noy, dyrektor generalny NextFerm.

Produkt gotowy do wprowadzenia na rynek

Dysponując już sprawdzonym produktem, twórcy projektu zajęli się utworzeniem globalnego i opłacalnego łańcucha dostaw koniecznego do wprowadzenia serii produktów na rynek. „Problem polegał na tym, że musieliśmy zwiększyć skalę zarówno fermentacji, jak i technologii ekstrakcji/oczyszczania, przenosząc te procesy z laboratorium do zakładu pilotażowego”, wyjaśnia Noy. „Wiązało się to z większym spadkiem wydajności i mocy produkcyjnych niż przewidywaliśmy, przez co konieczne było wprowadzenie zmian w zakresie pomocy przetwórczych oraz systemów kontroli”. Po utworzeniu łańcucha dostaw produkt AstaFerm™ będzie można wprowadzić na rynek USA w 2020 roku. Obecnie firma stara się uzyskać stosowne zgody organów regulacyjnych niezbędne do wejścia na nowe rynki, w tym rynek europejski i azjatycki. Jednocześnie firma NextFerm analizuje potencjalne nowe zalety astaksantyny. Badania te mogą być szczególnie istotne w obliczu pandemii COVID-19. „Dzięki wsparciu w formie unijnych funduszy staliśmy się liderem w branży, nie tylko pod względem produkcji przemysłowej astaksantyny, ale także w zakresie innowacyjnych i naturalnych rozwiązań dla sektora opieki zdrowotnej”, dodaje Noy.

Słowa kluczowe

AstaFerm, AstaFerm™, astaksantyna, odpowiedź immunologiczna, stres oksydacyjny, przeciwutleniacze, NextFerm, rak, cukrzyca, zapalenie stawów, choroba serca, udar, układ immunologiczny, COVID-19

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania