European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Feasibility Analysis on the Extraction of Lycopene from Tomato Peel through Organic Synthesis

Article Category

Article available in the following languages:

Przekształcanie odpadów żywnościowych w zrównoważone barwniki spożywcze

Turecka firma opracowała metodę pozyskiwania likopenu ze zużytych skórek pomidorów i przekształcania go w zdrowe, zrównoważone źródło czerwonego barwnika spożywczego.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Co łączy ser, płatki zbożowe, dżemy i wędliny? Bez wątpienia wszystkie są jadalne i nierzadko bardzo smaczne. Niestety, często zawierają też E120 – jaskrawoczerwony barwnik spożywczy pochodzący z ciał i jaj owadów. Barwnik ten, powszechnie znany jako karmin, został ostatnio skontrolowany przez organizacje ochrony praw konsumenta. Według danych tych organizacji karmin powoduje problemy behawioralne, takie jak zaburzenia koncentracji uwagi i nadpobudliwość u dzieci. Z powodu wielu obaw dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa przemysł spożywczy jest zmuszony znaleźć „lepsze źródło czerwonej barwy”. Zdaniem uczestników finansowanego przez UE projektu LycoSOL tym lepszym źródłem jest czerwony pomidor zwyczajny. „Nasze przyjazne dla środowiska, naturalne rozwiązanie w całości bazuje na odpadach roślinnych – w tym przypadku na resztkach skórek pomidorów”, wyjaśnia Arısan İnce, współzałożyciel i prezes firmy BioCapSOL. Ta turecka firma, specjalizująca się w pozyskiwaniu cennych składników z produktów ubocznych produkcji żywności, jest głównym partnerem projektu LycoSOL.

Dostrzeżenie niewykorzystanego potencjału

Likopen to karotenoid, czyli naturalny pigment, który jest odpowiedzialny za czerwoną barwę niektórych owoców i warzyw, takich jak pomidory. Jako przeciwutleniacz pomaga on również chronić organizm przed uszkodzeniem komórek. Dostrzegając szansę na stworzenie naturalnego barwnika spożywczego, który dodatkowo zapewnia korzyści zdrowotne, twórcy projektu LycoSOL postanowili opracować metodę pozyskiwania likopenu z pomidorów. Chociaż pomidory są wykorzystywane do produkcji wielu artykułów spożywczych, zazwyczaj usuwana jest z nich skórka. Z uwagi na fakt, że właśnie w skórce znajduje się likopen, firma BioCapSOL widzi w niej nie produkt odpadowy, ale niewykorzystany potencjał. „To ewidentny przykład tego, że to, co dla jednych jest odpadem, dla innych staje się złotem”, zauważa İnce. Co zaskakujące, pozyskiwanie tego produktu odpadowego było trudniejsze, niż zakładano. „Zmiana klimatu sprawia, że czas wegetacji jest mniej przewidywalny, a tym samym jakość surowców stała się bardziej zmienna”, dodaje İnce. „W rezultacie musieliśmy zmodyfikować nasze narzędzia do mycia i cięcia, a także system suszenia, aby dostosować się do tych zmian”. Zapewniając sobie dostawy skórek pomidorów, firma była w stanie pozyskać z nich likopen. Kolejnym etapem procesu było przekształcenie likopenu w LycoSOL – substancję, która może być wykorzystywana w innych produktach spożywczych, nie tylko w celu nadania im atrakcyjnej czerwonej barwy, ale także aby dostarczyć konsumentom ważne źródło przeciwutleniaczy.

Z myślą o zrównoważonej przyszłości

LycoSOL ma jeszcze jedną niezwykle cenną zaletę: proces jego produkcji jest przyjazny dla środowiska. „Musimy lepiej wykorzystywać nasze strumienie odpadów, przyczyniając się do budowania zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym”, zaznacza İnce. „Projekt LycoSOL doskonale ilustruje to, jak może wyglądać taka przyszłość”. Podsumowując swoje plany na przyszłość, İnce zaznacza, że projekt LycoSOL otworzył przed firmą BioCapSOL wiele nowych potencjalnych możliwości. „Wiedza zdobyta w toku prac nad projektem pomaga nam w identyfikacji innych strumieni odpadów organicznych, które można by przekształcić w produkty o wartości dodanej”, dodaje. „Jest to po prostu dowód na to, że Matka Natura funduje nam »szwedzki stół« pełen naturalnych składników i teraz tylko od nas zależy, czy z nich skorzystamy”.

Słowa kluczowe

LycoSOL, BioCapSOL, odpady żywnościowe, barwnik spożywczy, likopen, E120, karmin, przemysł spożywczy, produkcja żywności, karotenoidy, przeciwutleniacze, gospodarka o obiegu zamkniętym

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania