European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Space Based Cyanobacteria Information & Services

Article Category

Article available in the following languages:

Dane z obserwacji Ziemi na wyciągnięcie ręki dzięki niezwykłemu pakietowi narzędzi

Pierwsze skamieniałości, w których znaleziono sinice, pochodzą sprzed ponad 3,5 miliarda lat, a organizmy te wciąż mają się świetnie. Nowe wyjątkowe rozwiązanie poinformuje Cię, jeśli ich nadmierny zakwit zacznie zagrażać Twojemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne
Zdrowie icon Zdrowie

Sinice, zwane także cyjanobakteriami, zaliczane były kiedyś do glonów, lecz teraz, z uwagi na brak otoczonego błoną jądra, uznawane są za bakterie. Stanowią one najmniejsze, najprostsze i najstarsze komórki, które dostarczały tlenu do atmosfery, kształtując ewolucję naszej planety. Dziś, pomimo „wieku” i relatywnie prostej budowy, nadal mają istotny wpływ na nasze życie, choć nie zawsze pozytywny. Zakwity sinic stanowią rosnący globalny problem dotyczący środowiska i zdrowia publicznego. Zespół finansowanego przez UE projektu CyanoAlert chce uprościć i zwiększyć skuteczność monitorowania i zarządzania zakwitami sinic, wykorzystując przełomowy unijny program obserwacji Ziemi za pomocą satelitów – Copernicus.

Sinice pod lupą

Kiedy sinice znajdują się w wolno płynących wodach bogatych w składniki odżywcze pochodzące na przykład z nawozów wypłukiwanych z pól lub przelewającego się szamba, mogą szybko mnożyć się, tworząc zakwity. Te złudnie piękne dywany zieleni zagrażają jednak jakości wody w jeziorach i obszarach przybrzeżnych. Mogą one szybko zmniejszyć dopływ światła i tlenu w ekosystemach morskich, wytwarzać szkodliwe dla ludzi i innych organizmów toksyny, a także negatywnie wpływać na gospodarki terenów przybrzeżnych, które opierają się na rybołówstwie, turystyce i rekreacji. Do oceny jakości wody wykorzystuje się szereg różnych parametrów biologicznych i fizykochemicznych. Uzyskanie informacji na temat zmienności czasowej i rozmieszczenia przestrzennego tych parametrów wymaga zazwyczaj przeprowadzenia szeroko zakrojonych i kosztownych badań próbek. W odpowiedzi na tę potrzebę powstała usługa CyanoAlert®, która dostarcza wymaganych danych pochodzących z obserwacji Ziemi niemal w czasie rzeczywistym, co wyróżnia ją na tle innych rozwiązań. CyanoAlert® pozwala na wykrywanie i ocenę zakwitów sinic w różnych miejscach na świecie oraz dostarcza dodatkowych informacji na temat jakości wody, takich jak stężenie chlorofilu i zmętnienie. Petra Philipson z firmy Brockmann Geomatics Sweden AB, koordynatorka projektu, wyjaśnia: „Rozwiązanie CyanoAlert® powstało z myślą o władzach, organizacjach, naukowcach i podmiotach komercyjnych, którzy potrzebują danych i informacji w celu monitorowania jezior i obszarów przybrzeżnych. Składają się na nie trzy główne narzędzia: mapa pozwalająca na wizualizację obrazów satelitarnych i informacji dotyczących jakości wody, usługa udostępniania na zasadzie subskrypcji dostarczająca personalizowanych informacji niemal w czasie rzeczywistym, które mogą być wykorzystywane do monitorowania i raportowania oraz darmowa aplikacja mobilna informująca o obecnym stanie wody w wybranych zbiornikach w Europie i umożliwiająca przesyłanie własnych obserwacji”. Usługa płatna integruje dane pochodzące z obserwacji Ziemi z codziennymi aktywnościami użytkownika, który może ustawić powiadomienia dotyczące wybranych obszarów i otrzymywać ostrzeżenia w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Świetlana przyszłość

Projekt CyanoAlert pozwolił zespołowi stworzyć zrównoważony łańcuch dostaw i w czerwcu 2020 roku wprowadzić rozwiązanie CyanoAlert® na rynek jako pierwszą tego typu usługę opartą na subskrypcji. Technologia ta znacząco zwiększa zakres przestrzenny i częstotliwość monitorowania, poprawiając jakość informacji dostarczanych przez usługę, a w perspektywie długoterminowej przynosząc znaczne oszczędności. Philipson podsumowuje: „CyanoAlert® zwiększa szczegółowość przestrzenną i czasową informacji na temat jakości wody i potencjalnie zapobiega powstawaniu zakwitów, oferując różnym podmiotom zajmującym się monitorowaniem jakości wody szybki i prosty dostęp do odpowiednich produktów opartych na obserwacji Ziemi”. Chcesz zaplanować wypoczynek, któremu nie przeszkodzą sinice? Pobierz aplikację i zacznij kontrolować jakość wody w przybrzeżnych miejscowościach i ulubionych jeziorach!

Słowa kluczowe

CyanoAlert, jakość wody, cyjanobakterie, zakwity, obserwacja Ziemi, satelita, sinice, Copernicus, ekosystem morski

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania