Skip to main content

Article Category

Article available in the folowing languages:

WYZNACZANIE TRENDÓW W NAUCE: Wiesz, jak zaprojektować toaletę do użytku w kosmosie? NASA czeka na ciebie!

NASA ogłasza konkurs na innowacyjny projekt toalety, która będzie działać na Księżycu.

Badania podstawowe

Ostatnim razem, gdy ludzie lądowali na Księżycu, czyli w 1972 roku, musieli nosić pieluchy! Niemal pół wieku później NASA planuje znaleźć inne rozwiązanie niż to, którego użyto podczas historycznej misji Apollo 11. Wspólnie z platformą crowdsourcingową HeroX agencja NASA ogłosiła konkurs Lunar Loo Challenge na najlepszy projekt kosmicznej toalety dla uczestników kolejnej wyprawy na Księżyc, która odbędzie się w 2024 roku. Toaleta musi być dostosowana do potrzeb kobiet i mężczyzn i działać w przestrzeni kosmicznej oraz na powierzchni Księżyca.

Jakie wymogi musi spełniać kosmiczna toaleta?

W wydanym komunikacie prasowym NASA obrazowo opisuje swoje oczekiwania: „Astronauci będą jeść i pić, a w konsekwencji oddawać mocz i wypróżniać się w warunkach mikrograwitacji i przyciągania grawitacyjnego Księżyca. Przebywając w swojej kabinie, już bez kombinezonu, astronauta będzie potrzebował toalety spełniającej dokładnie te same funkcje co na Ziemi”. „Astronauci stanowczo zaprotestowali przeciwko powrotowi do torebek stosowanych podczas misji Apollo”, powiedział Mike Interbartolo, kierownik projektu Lunar Loo Challenge, w rozmowie z serwisem „Business Insider”. „Potrzebujemy toalety, która będzie działać przez tydzień na powierzchni Księżyca, a także w trakcie lotu na niego i podczas powrotu na Ziemię”. Na platformie HeroX można znaleźć wszystkie wytyczne oraz dane techniczne dotyczące konstrukcji i działania toalety. Toaleta nie tylko musi działać w warunkach mikrograwitacji (bardzo słabej grawitacji) i przyciągania grawitacyjnego Księżyca – sześciokrotnie mniejszego niż na Ziemi – ale być też mniejsza, lżejsza i bardziej wydajna niż dostępne dziś rozwiązania, które są przeznaczone do użytku wyłącznie w warunkach mikrograwitacji. Toaleta musi służyć do użytku dwuosobowej załodze. Problemem jest rozmiar, ponieważ toaleta musi ważyć na Ziemi mniej niż 15 kg i mieć objętość mniejszą niż 0,12 m3. Oprócz tego toaleta powinna pobierać mniej niż 70 W mocy i pracować ciszej niż standardowy wentylator łazienkowy. Ponadto musi być gotowa do ponownego użytku po maksymalnie 5 minutach.

Poszukiwani wynalazcy w każdym wieku

„W ciągu następnych kilku miesięcy trwania tego konkursu chcielibyśmy poznać różne spojrzenia na ten problem, które otworzą nam oczy na nieznane nam rozwiązania. Być może jesteśmy tak mocno skoncentrowani na tym, czym jest kosmiczna toaleta, że nie zauważamy innych aspektów”, wyjaśnia Interbartolo. „Liczymy na oryginalne pomysły… Chcemy dotrzeć do wynalazców amatorów i majsterkowiczów”, powiedział Interbartolo gazecie „The Guardian”. Suma trzech pierwszych nagród wynosi 35 000 USD (około 31 000 EUR). Tym, co wyróżnia ten konkurs, jest fakt, że jego organizatorzy nie czekają wyłącznie na nowe, innowacyjne rozwiązania od badaczy kosmosu, inżynierów i naukowców. Jego celem jest wykorzystanie świeżego spojrzenia grupy odbiorców, której pomysły do tej pory nie były brane pod uwagę. Dlatego organizatorzy przygotowali też osobną kategorię wiekową dla uczestników poniżej 18 roku życia. Laureaci trzech pierwszych miejsc w tej kategorii zostaną publicznie ogłoszeni i nagrodzeni oficjalnymi gadżetami NASA. Nowa toaleta ma być wykorzystywana w czasie misji Artemis – programu NASA, który wyśle na Księżyc pierwszą kobietę i kolejnego mężczyznę. „Przygotowując się do tego wyjątkowego wydarzenia, nie możemy zapomnieć o przyziemnych potrzebach astronautów”, zauważa Interbartolo. Chcesz podjąć wyzwanie NASA i znaleźć sposób na utylizację ludzkich odchodów w kosmosie? Konkurs trwa do 17 sierpnia, więc nie zwlekaj i podziel się swoimi pomysłami! I nie zapomnij powiedzieć o konkursie dzieciom!

Słowa kluczowe

NASA, toaleta, Księżyc, Lunar Loo Challenge, HeroX, gospodarowanie odpadami