European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

ENDObronchial microWAVE Ablation for the minimally invasive treatment of lung cancer

Article Category

Article available in the following languages:

Ogrzewanie mikrofalami wykorzystane w leczeniu raka płuc

Minimalnie inwazyjny system, który obiera za cel i niszczy guz nowotworowy, może poprawić skuteczność leczenia i znacznie ograniczyć koszty związane z opieką zdrowotną.

Zdrowie icon Zdrowie

Rak płuc stanowi jedną z najczęstszych przyczyn śmierci pacjentów onkologicznych na całym świecie – co 30 sekund umiera osoba na niego cierpiąca. Ponadto szacuje się, że liczba zgonów spowodowanych rakiem płuc wzrośnie z 1,8 miliona w 2017 roku do prawie 3 milionów do 2035 roku, częściowo z powodu starzenia się społeczeństwa, a częściowo z przyczyny rosnącej liczby palaczy w krajach rozwijających się. Co roku w samej Europie 6 milionów pacjentów przyjmowanych jest na oddział onkologiczny, co w ogromnym stopniu wpływa na publiczne systemy opieki zdrowotnej. Pomimo ostatnich postępów w chirurgii, chemio- i radioterapii, siedem na osiem pacjentów umiera w ciągu 5 lat od postawienia diagnozy. „Większość pacjentów z rakiem płuc to byli palacze cierpiący na choroby układu oddechowego”, wyjaśnia koordynator projektu, Giuseppe Ruvio, dyrektor ds. naukowych w irlandzkiej firmie ENDOWAVE. „Oznacza to, że jedynie 15 % pacjentów kwalifikuje się do operacji, a mimo to nie zawsze przynosi ona pozytywne rezultaty”. Obiecującym rozwiązaniem wydaje się być radioterapia stereotaktyczna, która stanowi dziś główną alternatywę dla operacji raka znajdującego się na wczesnym stadium rozwoju – wykazano, że zapobiegła ona nawrotom lokalnym u 89 % pacjentów w ciągu 5 lat od zabiegu. Jednak technologia ta dostępna jest jedynie dla niewielu ośrodków specjalistycznych, a jej cena jest bardzo wysoka.

Elastyczne leczenie celowane

W odpowiedzi na to wyzwanie irlandzka firma ENDOWAVE opracowała pionierskie, minimalnie inwazyjne urządzenie, które niszczy guz w płucu podczas jednego zabiegu. Opatentowana technologia opiera się na elastycznym cewniku, który może być wprowadzony do płuc przez drogi oddechowe pacjenta. Urządzenie podgrzewa obranego za cel guza mikrofalami. Początkowe prace w zakresie rozwoju technicznego i analizy rynku wykonano na National University of Ireland w Galway w Irlandii. „Nasz pomysł opiera się na założeniu, że lek może zostać dostarczony w minimalnie inwazyjny sposób”, mówi Ruvio. „Poprawia to rokowania pacjenta i ogranicza koszty opieki zdrowotnej”. Celem finansowanego z unijnych środków projektu było przeprowadzenie studium wykonalności i opracowanie biznes planu, co umożliwiłyby wprowadzenie technologii ENDOWAVE na rynek. Wśród zadań priorytetowych znalazło się ustanowienie łańcucha dostaw specjalistycznego komponentu i nawiązanie współprac w zakresie produkcji, a także zaangażowanie ekspertów z branży i liderów opinii.

Droga do komercjalizacji

„Dzięki projektowi mogliśmy dotrzeć do największych organizacji medycznych, takich jak Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Chorobami Układu Oddechowego i Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Klatki Piersiowej”, wyjaśnia Ruvio. „Pozwoliło nam to opracować finalną wersję produktu i będzie miało kluczowe znaczenie dla popularyzacji naszego rozwiązania”. Nawiązano także bezpośrednią współpracę z przewodniczącym europejskiej organizacji zrzeszającej grupy chroniące prawa pacjentów – Lung Cancer Europe. Ruvio i jego zespół mogli rozwijać swój produkt w oparciu o doświadczenia samych pacjentów z rakiem płuc. Podjęte przez nich kroki wzmocniły również współprace z globalnymi dostawcami. Naukowcom z ENDOWAVE udało się także określić realne ścieżki regulacyjne prowadzące do szybkiego zatwierdzenia produktu, co ostatecznie pozwoli im wprowadzić swoje innowacyjne rozwiązanie na rynek. „Musimy teraz przeprowadzić weryfikację poprawności projektu, przygotować szczegółowe iteracje projektu oraz kontynuować prace nad rozwojem produktów”, dodaje Ruvio. „Pozwoli nam to na wykonanie pierwszego badania na człowieku, a następnie uzyskanie zgody regulacyjnej w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych”. Ruvio szacuje, że w ciągu dwóch lat firma ENDOWAVE będzie mogła rozpocząć badania kliniczne i wykorzystać uzyskane dane w celu wprowadzenia technologii na światowe rynki. „Zaowocuje to powstaniem nowych miejsc pracy, zarówno w samej firmie, jak i w obrębie łańcucha dostaw, a ostatecznie poprawi rokowania pacjentów z rakiem płuc”, podkreśla naukowiec.

Słowa kluczowe

ENDOWAVE, płuco, nowotwór, cewnik, mikrofala, guzy, opieka zdrowotna, palenie, inwazyjny, radioterapia stereotaktyczna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania