Skip to main content
European Commission logo print header

A reliable, fast and comfortable body dryer

Article Category

Article available in the following languages:

Automatyczna suszarka do ciała może zastąpić ręczniki

Stosowanie suszarek do rąk jest powszechne. W ramach jednego z projektów finansowanych ze środków UE opracowano natomiast suszarkę do całego ciała, która może pomóc osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, a jednocześnie umożliwi zmniejszenie kosztów w hotelach i siłowniach oraz sprawi, że obiekty takie będą bardziej ekologiczne.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

W hotelach, siłowniach i domach opieki codziennie używa się wielu ręczników. Ich pranie i suszenie pochłania dużo energii, wody i środków chemicznych, co powoduje ogromne koszty środowiskowe i finansowe. W ramach projektu BD Body Dryer opracowano skuteczne rozwiązanie tego problemu. DARID to montowana na ścianie suszarka, która na osuszenie całego ciała potrzebuje zaledwie 1,5 minuty. Zespół projektu oszacował, że wprowadzenie tego rozwiązania w 200-pokojowym europejskim hotelu może oznaczać oszczędność 1640 m3 wody, 178 000 kWh energii elektrycznej i do 40 000 EUR rocznie. Suszarka DARID została specjalnie zaprojektowana z myślą o bardziej wrażliwych członkach społeczeństwa, którzy mają ograniczoną mobilność. „Tak z pozoru prosta czynność jak suszenie może być bardzo skomplikowana i wymagać dużego wysiłku, ale dzięki suszarce DARID wysuszenie się nie będzie dla nikogo problemem”, wyjaśnia Guillermo Soria, wynalazca i założyciel Body Dryer.

Wytworzenie strumienia ciepłego powietrza

System DARID to kolumna, którą można zamontować na ścianie w łazience lub na zewnątrz. Silnik o dużej mocy ukryty w systemie wytwarza ciepłe powietrze. Poruszająca się ku dołowi turbina tłoczy je przez środkową szczelinę, tworząc jednolity strumień powietrza, który osusza ciało. Silnik pracuje z prędkością 20 000 obr/min, dostarczając sprężone powietrze o temperaturze 30°C powyżej temperatury pokojowej, z prędkością do 59 m/s. Obsługa odbywa się za pomocą panelu sterującego, który programuje aktywację systemu i dostarczanie powietrza oraz posiada wbudowany czujnik do sterowania głosem i pomiaru wzrostu. Filtr HEPA oczyszcza powietrze, a wbudowane światło oznacza, że suszenie nigdy nie musi odbywać się w ciemności.

Zwiększona wydajność oznacza duże oszczędności

Po zakupie i instalacji jedyne koszty bieżące to koszty energii elektrycznej. Koszt jednorazowego użycia suszarki DARID to 0,01 EUR. Dla porównania pojedyncze skorzystanie z przeciętnej pralki to koszt 0,12 euro, a suszarki – 0,44 euro. Po uwzględnieniu kosztów detergentów i wody, oszczędności są jeszcze większe. Korzystanie z tej suszarki nie tylko w hotelach, ale także w domach, przyniesie również ogromne korzyści środowisku. „Badania wykazały, że jeśli trzyosobowa rodzina będzie używać suszarki do ciała zamiast ręczników przez rok, to koszty energii elektrycznej oraz związane ze zużyciem wody podczas prania ręczników spadną o 76 %. Rodzina zaoszczędzi też 4800 litrów wody i uniknie emisji 227 kg CO2 do atmosfery”, dodaje Soria.

Gotowa do suszenia

Zespół BD Body Dryer przeprowadził próby walidacyjne z dwoma pierwszymi użytkownikami tej technologii: z największą hiszpańską siecią hoteli Hoteles Santos oraz z GO fit, siecią siłowni w Hiszpanii i Portugalii. Według zespołu BD Body Dryer, dzięki potężnemu silnikowi DARID działa trzy razy szybciej niż inne rozwiązania dostępne obecnie na rynku. Prototyp chroniony dwoma patentami ma wkrótce wejść na rynek. Dzięki dotacji UE zespół mógł opracować strategię badań i rozwoju oraz dopracować strukturę biznesową. „Przeprowadziliśmy również niezbędne testy produktów, aby stworzyć wersję urządzenia, które spełnia nasze wysokie standardy i może być wprowadzona na rynek w krótkim czasie”, mówi Soria.

Słowa kluczowe

BD Body Dryer, ciało, suszarka, ochrona środowiska, oszczędności, koszty, turbina, silnik, moc, ciepło, kolumna, powietrze

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania