Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Innovative Solutions in the Process Industry for next generation Resource Efficient Water management

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe technologie umożliwiające wydajniejsze wykorzystanie wody przez przemysł przetwórczy

Zespół unijnych naukowców opracował wiele zrównoważonych rozwiązań, z których może skorzystać przemysł przetwórczy, aby zmniejszyć zużycie wody i ilość ścieków.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Firmy produkujące stal, celulozę i papier, chemikalia oraz olej i gaz należą do tych, które zużywają najwięcej światowych zasobów wodnych. Wykorzystują one wodę na każdym etapie, począwszy od procesu produkcji przez obróbkę, mycie, rozcieńczanie, aż po schładzanie i transport. Na przykład wytwórnie stali często pobierają wodę do chłodzenia urządzeń ze znajdujących się w pobliżu cieków wodnych. Przy czym w miarę jak rosną obawy o dostęp do wody i jej jakość, wiele firm z branży przetwórczej poszukuje nowych, zrównoważonych rozwiązań umożliwiających wydajniejsze wykorzystanie wody. Jednym z nich może być finansowany ze środków UE projekt INSPIREWater. „Naszym celem jest to, aby umożliwić przemysłowi przetwórczemu dostęp do zrównoważonych rozwiązań w zakresie uzdatniania wody”, mówi Staffan Filipsson, badacz ze Szwedzkiego Instytutu Ochrony Środowiska IVL i koordynator projektu INSPIREWater. Zespół projektu złożony z dostawców technologii, przedstawicieli wiodących na świecie producentów stali i środków chemicznych, organizacji badawczych oraz ekspertów branżowych opracował nowe technologie pozwalające ograniczyć zużycie wody, energii i chemikaliów oraz ilość ścieków.

Holistyczne podejście do procesu uzdatniania wody

Za sukcesem projektu INSPIREWate stoi podejście całościowe, uwzględniające wszystkie etapy procesu uzdatniania wody, czyli jej obieg w przyrodzie, wydajność zasobów, kluczowe wskaźniki wydajności oraz nowe technologie. W zespole projektu opracowano np. wytyczne dotyczące generycznego systemu zarządzania zasobami wodnymi, które przemysł przetwórczy może włączyć do istniejących strategii zarządzania korporacyjnego. „Ten model zarządzania zasobami wodnymi polega na prostej i elastycznej metodzie, z której przemysł może skorzystać, aby znaleźć sposoby na zmniejszenie zużycia wody i środków chemicznych oraz ilości ścieków”, wyjaśnia Filipsson. W ramach projektu opracowano również nowe rozwiązania technologiczne, z których wiele zademonstrowano w warunkach rzeczywistych. Przykładem może być branża stalowa, w której zaprezentowano prostą, lecz wydajną technologię usuwania cząstek metalu. „Skuteczność tej technologii opiera się na prostym mechanizmie inteligentnej separacji magnetycznej, co pokazuje, że innowacje nie muszą być rozbudowane i skomplikowane, aby były efektywne”, dodaje Filipsson.

Współpraca warunkiem koniecznym sukcesu

Badacze zademonstrowali też bardziej złożone rozwiązanie do odzyskiwania zarówno wody, jak i środków chemicznych w procesie wytwarzania stali nierdzewnej. Podczas prac zespół musiał stawić czoła wyzwaniu, jakim było odzyskiwanie środków chemicznych z wody w jednych z najcięższych warunkaów utleniania w całej branży. „Dzięki dobrej współpracy pomiędzy naszymi akademickimi i branżowymi partnerami udało nam się opracować wydajne rozwiązanie”, zaznacza Filipsson. „Po przeprowadzeniu kilku dodatkowych testów technologia ta będzie gotowa do wprowadzenia do użycia”. Zdaniem Filipssona o powodzeniu projektu zadecydowała właśnie ta współpraca: „Sprawna współpraca pomiędzy wszystkimi partnerami tego projektu pozwoliła nam znaleźć rozwiązanie do każdego badanego zagadnienia, a w konsekwencji, opracować praktyczne narzędzia, z których firmy z branży przetwórczej mogą skorzystać, aby ograniczyć zużycie wody”. Badacze są obecnie w fazie przygotowań do pełnego przetestowania swoich technologii, co stanowi ostatni etap przed ich wdrożeniem. Na obecną chwilę model zarządzania zasobami wodnymi jest dostępny dla przemysłu przetwórczego, przy czym naukowcy badają możliwość zastosowania go w innych branżach.

Słowa kluczowe

INSPIREWater, przemysł przetwórczy, wydajne wykorzystanie wody, zużycie wody, zrównoważone rozwiązania, uzdatnianie wody, zarządzanie zasobami wodnymi

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania