CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

ML-powered app and platform to identify skin changes over time

Article Category

Article available in the following languages:

Badanie przesiewowe pod kątem raka skóry przy pomocy smartfona

Czerniak stanowi jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów skóry, więc wczesne wykrycie zwiększa szanse na przeżycie pacjenta. Nowa aplikacja zdrowotna na smartfona może znacznie pomóc w jego rozpoznaniu, łącząc technologie wizualne i sztuczną inteligencję. Rozwiązanie cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród lekarzy i państwowej służby zdrowia, a ostatnio osiągnęło już pół miliona pobrań.

Zdrowie icon Zdrowie

Jeden na trzy przypadki nowotworów diagnozowanych na świecie to czerniak – szacuje się, że w grupie wysokiego ryzyka jest ponad 230 milionów ludzi. Każdego roku w Europie diagnozowanych jest ponad 140 000 przypadków czerniaka, z których 27 000 kończy się śmiercią pacjenta. „Jakakolwiek zmiana na skórze – na przykład znamię barwnikowe zmieniające swój rozmiar, kształt lub kolor albo pojawienie się nowego znamienia – może być wczesną oznaką raka skóry i powinna zostać zbadana przez lekarza”, mówi Jon Friis, koordynator finansowanego przez UE projektu Miiskin. Zespół projektu chce stworzyć prostą, inteligentną technologię monitorowania, porównywania i rozpoznawania zmian na skórze, wykorzystując w tym celu uczenie maszynowe, widzenie komputerowe i poszerzoną rzeczywistość. „Rozwiązanie pozwala użytkownikowi lepiej rozpoznawać zmiany na skórze, które mogą być wczesną oznaką raka skóry i wymagać konsultacji z lekarzem, w oparciu o zdjęcia wykonane samodzielnie przy pomocy aplikacji Miiskin. Wczesne rozpoznanie ma kluczowe znaczenie dla powodzenia leczenia”, zauważa Friis, dyrektor generalny i twórca duńskiego start-upu Miiskin.

Samodzielne badanie skóry

Dostępna w wersji bezpłatnej i premium, spersonalizowana i proaktywna aplikacja pomaga użytkownikowi rozpoznać zmiany na skórze podczas samobadania. Przy pomocy smartfona użytkownicy mogą regularnie wykonywać zdjęcia fragmentów skóry lub większych obszarów ciała. „Technologia mapowania skóry rozpoznaje i zaznacza wszystkie znamiona barwnikowe np. na skórze pleców. Po wykonaniu serii zdjęć możesz porównać podświetlone znamiona i ocenić, czy pojawiła się jakaś nowa zmiana”, wyjaśnia Friis. Funkcja mapowania wkrótce będzie w stanie automatycznie podświetlać różnice i zmiany, które wymagają obserwacji. Friis podkreśla jednak, że technologia Miiskin nie stawia diagnozy ani nie dokonuje oceny raka skóry – to zadanie dla specjalisty. Zdaniem naukowca współpraca z użytkownikami aplikacji Miiskin przyniosła wiele korzyści: „Musieliśmy wprowadzić niewielkie poprawki, aby użytkownicy końcowi naszej aplikacji rozumieli i odpowiednio wykorzystywali jej funkcje”.

Międzynarodowe uznanie

Technologia Miiskin wygrała już kilka nagród w dziedzinie innowacji. Szczególnym osiągnięciem było zwycięstwo na European Venture Forum 2018, największym europejskim konkursie przedsiębiorczości, w którym udział brało 2 400 firm. Aplikacja Miiskin to jednocześnie jedyne narzędzie dla konsumentów, które zostało zatwierdzone dermatologicznie przez stowarzyszenie Skin Health Alliance oraz po dokonanej walidacji uzyskało akceptację National Health Service (NHS) w Zjednoczonym Królestwie, a następnie zostało włączone do biblioteki aplikacji NHS. Pierwsza wersja rozwiązania Miiskin została pobrana ponad 500 000 razy i jest powszechnie wykorzystywana na świecie. Friis podaje jednak inny powód do dumy: „Szczególnie ważne są dla nas historie użytkowników, którzy dzięki aplikacji rozpoznali nietypowe zmiany i w porę udali się do lekarza na zabieg usunięcia znamienia. Wielu z nich dziękuje nam za uratowanie im życia!

Słowa kluczowe

Miiskin, aplikacja, sztuczna inteligencja, identyfikacja, czerniak, znamię barwnikowe, zdjęcie, samobadanie, rak skóry, mapowanie skóry, smartfon

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania