Połączenie europejskiej infrastruktury badawczej w dziedzinie inteligentnych sieci
Efektywne wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych może w znaczący sposób wpłynąć na obniżenie emisji gazów cieplarnianych generowanych przez konsumentów, a tym samym złagodzić skutki globalnego ocieplenia. Jednak osiągnięcie tego celu wymaga wprowadzenia nowych rozwiązań w zakresie magazynowania, wykorzystywania i monitorowania energii. Dzięki postępom w dziedzinie automatyzacji i technologii komunikacyjnych możliwe stało się stopniowe przekształcenie tradycyjnych systemów elektroenergetycznych w systemy inteligentnych sieci. Z kolei zintegrowanie szeregu zrównoważonych rozwiązań, takich jak inteligentne liczniki, zasoby odnawialne i inteligentne urządzenia, pozwala na niższe zużycie energii, obniżenie kosztów oraz zwiększenie niezawodności i wydajności sieci. „Wprawdzie wiele uwagi poświęcono walidacji określonych aspektów inteligentnych sieci, ale jak dotąd nie opracowano holistycznego i zintegrowanego podejścia do analizy i oceny tych złożonych systemów”, mówi Thomas Strasser, starszy pracownik naukowy w Austriackim Instytucie Technologii AIT. Jednak już wkrótce może się to zmienić za sprawą finansowanego przez UE projektu ERIGrid, w ramach którego zespół badawczy z instytutu AIT, pod kierunkiem Strassera, opracował zintegrowaną infrastrukturę badawczą na potrzeby prowadzenia badań nad systemami inteligentnych sieci energetycznych.
Dostęp do najnowszych badań
Projekt ERIGrid skupia 18 wiodących europejskich ośrodków i instytucji badawczych, którym przyświeca jeden cel – wspieranie rozwoju technologii oraz upowszechnianie sprawdzonych metodologii, rozwiązań i koncepcji w dziedzinie inteligentnych sieci w Europie. Dzięki połączeniu wiedzy fachowej i doświadczenia zaangażowanym w projekt naukowcom udało się opracować zestaw jednolitych metod, koncepcji i procedur niezbędnych do przeprowadzenia odpowiedniej walidacji systemów inteligentnych sieci. Wśród nich znajdują się użyteczne narzędzia, takie jak kompleksowe opisy badań, koncepcje łańcuchów badań, kosymulacja, testowanie systemu metodą HIL (hardware-in-the-loop) oraz wytyczne dotyczące testowania systemów elektroenergetycznych. „Zapewniając naukowcom zajmującym się inteligentnymi sieciami pojedynczy punkt kontaktowy otwierający dostęp do najnowocześniejszej infrastruktury badawczej i powiązanych usług, umacniamy pozycję Europy jako lidera technologii w sektorze energetycznym”, wyjaśnia Strasser.
Wspieranie programu międzynarodowego dostępu
W ramach projektu ERIGrid jak dotąd wsparcie uzyskały 73 grupy użytkowników z międzynarodowym dostępem do infrastruktury. Jedną z nich była grupa badaczy z Cypru, która przeprowadziła symulacje w czasie rzeczywistym systemu fotowoltaicznego zintegrowanego z istniejącą cypryjską siecią elektroenergetyczną. „Testy symulacyjne w czasie rzeczywistym są niezbędne do rozwoju cypryjskiego systemu elektroenergetycznego, a z pewnością nie bylibyśmy w stanie ich przeprowadzić bez wsparcia projektu ERIGrid”, twierdzi George Georghiou, lider projektu CYPRESS realizowanego w ramach programu międzynarodowego dostępu.
Prace w toku
Z rozwiązań ERIGrid skorzystało łącznie 175 inżynierów i 20 firm, co przełożyło się na ponad 1 000 dni spędzonych w laboratoriach biorących udział w projekcie. W tym czasie opublikowano też ponad 100 artykułów oraz opracowań naukowych i zorganizowano liczne szkolenia, webinaria i prezentacje. Na osiągnięciach projektu ERIGrid bazuje kolejny projekt w tej dziedzinie – ERIGrid 2.0. „Projekt ERIGrid 2.0 zapewnia wirtualny dostęp do obiektów badawczych w dziedzinie inteligentnych systemów energetycznych, umożliwiając w ten sposób dalsze prace nad pierwotnymi rozwiązaniami, ukierunkowanymi na inteligentne systemy elektroenergetyczne”, podsumowuje Strasser.
Słowa kluczowe
ERIGrid, inteligentna sieć energetyczna, infrastruktura, energia ze źródeł odnawialnych, globalne ocieplenie, sektor energetyczny