European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-17

Article available in the following languages:

Co nowego w projekcie INNOPREFAT: innowacyjne hiszpańskie MŚP wprowadza rozwiązanie umożliwiające kontrolowanie masy ciała

W 84. numerze Research*eu opublikowaliśmy artykuł oparty na wywiadzie z Arturo Lizón, koordynatorem projektu INNOPREFAT z ramienia hiszpańskiego MŚP Monteloeder. Stworzony w ramach projektu produkt MetabolAid stanowi inspirowane naturą rozwiązanie pomagające w walce z zespołem metabolicznym, który dotyka około 25 % ludności świata. W czasie, gdy przeprowadzaliśmy wywiad, zespół projektu przygotowywał się do wprowadzenia MetabolAid na główne rynki na całym świecie. Nawiązaliśmy ponownie kontakt z koordynatorem, aby dowiedzieć się, jak rozwija się projekt.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne
Zdrowie icon Zdrowie

Świat jest pogrążony w kryzysie gospodarczym wywołanym przez pandemię COVID, więc wiadomość, że w firmie Monteloeder sprawy mają się dobrze jest pokrzepiająca. „Odnosimy światowy sukces w branży nutraceutycznej/składników prozdrowotnych. Dzięki usługom cyfrowym współgrającym z naszymi produktami, nasi klienci są w stanie opracować i wprowadzić na rynek »spersonalizowane rozwiązania żywieniowe« oparte na MetabolAid”, mówi Lizón.

Podbicie amerykańskiego rynku…

Udało się zrealizować wszystkie zaplanowane dostawy MetabolAid na kluczowe rynki i zostały one bardzo pozytywnie przyjęte. W Stanach Zjednoczonych cztery z dziesięciu wiodących firm z branży suplementów włączyły do swojego asortymentu MetabolAid. „To było niesamowity sukces europejskiego składnika prozdrowotnego w tak krótkim czasie”, mówi Lizón. „W lipcu 2020 roku MetabolAid przyznano nawet jedną z najbardziej prestiżowych nagród amerykańskiego przemysłu nutraceutycznego w Stanach Zjednoczonych – został uznany przez Nutraingredients.com za najlepszy produkt pomagający w kontrolowaniu wagi”.

…i kolejne sukcesy w Azji, Europie i Australii

MetabolAid został entuzjastycznie przyjęty na rynkach w Australii, Japonii, Korei Południowej, Wietnamie i na Tajwanie. System kontroli masy ciała, w skład którego wchodzi MetabolAid i towarzysząca mu platforma cyfrowa, został również nominowany do jednej z najbardziej prestiżowych nagród branżowych w Azji. W Europie kilka dużych firm również wprowadziło MetabolAid i towarzyszące mu cyfrowe rozwiązanie do swojego asortymentu. „Działanie produktu potwierdzają liczne badania naukowe, dlatego nawet europejskie firmy farmaceutyczne włączają go do swojego asortymentu, a jedna z dużych firm farmaceutycznych planuje wprowadzenie na rynek produktu zawierającego MetabolAid do końca 2020 roku”, komentuje Lizón. Ogromny rynek chiński jest kolejnym dużym celem, ale wejście na niego nie jest łatwe. „Ekspansję na chiński rynek utrudnia bardzo wysoki poziom protekcjonizmu”, wyjaśnia Lizón. „To kwestia, którą europejscy decydenci polityczni powinni traktować priorytetowo, ponieważ ułatwienie wejścia na rynek chiński naprawdę pomogłoby wielu europejskim przedsiębiorstwom, takim jak nasze”.

Nowe projekty, nowe horyzonty

Przyszłość firmy Monteloeder. Dzięki sześciu badaniom klinicznym i dużej ilości danych, w celu opracowania bardziej zaawansowanych modeli profilaktyki zdrowotnej można zastosować techniki wykorzystujące sztuczną inteligencję. Jeden z obecnie prowadzonych projektów wykorzystuje wszystkie dane z badań klinicznych dotyczące ewolucji ciśnienia krwi. Dane te zawierają informacje m.in. o nawykach, środowisku, cechach osobniczych. Wystarczyło opracować model predykcyjny ciśnienia krwi z pomocą sztucznej inteligencji. „Projekty takie jak ten to przyszłość działań prozdrowotnych, a firma Monteloeder jest pionierem we wprowadzaniu tych działań już teraz”, podsumowuje Lizón.

Słowa kluczowe

INNOPREFAT, Monteloeder, MetabolAid, kontrola masy ciała, zespół metaboliczny