European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Feasibility of ergonomic interface for adaptive eyeglasses for presbyopia correction.

Article Category

Article available in the following languages:

Okulary adaptacyjne zapewnią ostrość widzenia osobom ze starczowzrocznością

Ostrość widzenia u ludzi pogarsza się naturalnie w wieku od 45 do 65 lat. Opatentowana technologia soczewek wypełnionych płynem zapewnia automatyczną ostrość i wyrazistość widzenia na każdą odległość, a przy tym wygląda stylowo.

Zdrowie icon Zdrowie

Od wieku około 40 lat ludzkie oko zaczyna tracić zdolność skupiania się na krótkich odległościach. Jest to powszechne schorzenie zwane starczowzrocznością, które rozwija się do wieku około 60 lat. Jest to naturalna część procesu starzenia się, która jednak może być niepokojąca bądź frustrująca. Starczowzroczność dotyka 400 milionów ludzi w Europie, Ameryce Północnej i Japonii. Aby rozwiązać ten problem, opracowano soczewki progresywne. Oferują one gradient mocy. Obecnie jest to najlepsze rozwiązanie, jednak wiele osób jest niezadowolonych z wyglądu dostępnych obecnie soczewek lub okularów, co obniża ich jakość życia. „Około 10 % osób ze starczowzrocznością, czyli 28 milionów osób w Europie, jest niezadowolonych z obecnych rozwiązań korekcyjnych. Bezpośrednim następstwem takiego stanu rzeczy jest dyskomfort związany z widzeniem i posturą, który skutkuję ograniczeniem jakości życia”, opowiada Bruno Berge, dyrektor generalny Laclarée. Twórcy finansowanego przez UE projektu SEECLEAR stworzyli innowacyjne nowe soczewki, oferujące funkcję widzenia adaptacyjnego i zachowujące przy tym wysoki poziom jakości estetycznej i funkcjonalność projektu. Projekt realizowany jest przez francuską firmę optyczną Laclarée. W jego ramach zaprojektowano i przetestowano robocze prototypy nowych produktów. Obecnie badacze pracują nad miniaturyzacją swej technologii i planują sprzedaż okularów salonom optycznym w całej Europie, a docelowo – na całym świecie.

Soczewki wypełnione płynem

Obecnie firma Laclarée posiada podstawowe, obowiązujące na całym świecie patenty chroniące jej technologię, opartą na innowacyjnych soczewkach wypełnionych płynem. Soczewki te są aktywowane niskoenergetycznymi systemami elektrofluidycznymi umieszczonymi wewnątrz zauszników okularów. Z kolei wbudowany czujnik na podczerwień wykrywa odległości od obiektów, a system odpowiednio się dostosowuje. „Technologia adaptacji opiera się na przełomowej płynnej soczewce adaptacyjnej umieszczonej wewnątrz zwykłej jednoogniskowej soczewki okulistycznej, aktywowanej niskoenergetycznym siłownikiem mikrofluidycznym umieszczonym w zauszniku okularów. Cały system jest napędzany automatycznie dzięki miniaturowemu systemowi czujników oceniających odległość od obserwowanej sceny”, wyjaśnia Berge, koordynator projektu SEECLEAR. Soczewki automatycznie zapewniają ostrość widzenia przy każdej odległości, oferując przy tym szerokie pole widzenia. System jest w pełni kompatybilny z większością stylów oprawek, co oznacza, że osoby korzystające z tego rozwiązania nie muszą się ograniczać do wybranych projektów. „Technologię tę opracowano tak, by była ona niedostrzegalna. Po pierwsze, soczewka jest równie przezroczysta co każda inna soczewka okulistyczna, a przy tym kompatybilna z większością kształtów soczewek. Po drugie, system siłowników i elektronika są kompaktowe i kompatybilne ze zwykłymi oprawkami”, dodaje Jessica Jarosz, kierowniczka działu ds. optyki i wzroku w Laclarée.

Przewaga konkurencyjna

Istnieją dwie główne konkurencyjne technologie soczewek adaptacyjnych. Inne firmy w Belgii, Izraelu i Japonii pracują nad technologią ciekłokrystaliczną. Jedna z pozostałych firm pracuje nad soczewkami z płynem i odkształcaną membraną, takimi jak te opracowane przez Laclarée. „Zastosowanie ciekłych kryształów wiąże się z wyzwaniami technicznymi dla rynku okularów, zaś drugie, konkurencyjne rozwiązanie oparte na płynach narzuca wewnętrzne ograniczenia w zakresie kształtu soczewki i formy”, zauważa Berge. Zespół projektu SEECLEAR podkreśla, że jego rozwiązanie jest jedynym, które spełnia oba wymogi optyczne, nie tylko umożliwiając komfortowe widzenie z każdej odległości, ale i zapewniając estetyczny wygląd. Obecnie Laclarée planuje sprzedawać swój produkt jako kompletne okulary we współpracy z renomowanymi salonami optycznymi w całej Europie. „Naszymi docelowymi odbiorcami są wszystkie osoby ze starczowzrocznością, które nie znalazły dla siebie komfortowego rozwiązania w zakresie widzenia”, zapewnia Berge.

Słowa kluczowe

SEECLEAR, starczowzroczność, widzenie, wiek, elektrofluidyczny, soczewki, progresywne, zauszniki

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania