European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Enhancing recovery from eating and weight disorders using mHealth and psychological theory

Article Category

Article available in the following languages:

Dostosowana aplikacja przekazuje indywidualnie dopasowane porady żywieniowe

Osoby z zaburzeniami odżywiania często potrzebują wsparcia w krytycznych momentach, aby uniknąć problematycznych zachowań żywieniowych. Opracowano więc aplikację dostosowaną do indywidualnych potrzeb, aby przekazywać im wiadomości właśnie wtedy, gdy najbardziej ich potrzebują.

Zdrowie icon Zdrowie

W obecnych czasach smartfony i aplikacje są powszechnie stosowane do wykonywania licznych zadań. Na przykład aplikacje zdrowotne zyskały ogromną popularność, dając ich użytkownikom możliwość monitorowania, wspierania lub kierowania zachowaniami związanymi ze zdrowiem, takimi jak aktywność fizyczna lub jedzenie. „Smartfony są zawsze pod ręką”, stwierdza koordynator projektu SmartEater, Jens Blechert, psycholog i psycholog kliniczny z Ośrodka Neuronauki Kognitywnej i Wydziału Psychologii na Uniwersytecie w Salzburgu w Austrii. „Użytkownicy mogą korzystać z aplikacji zawsze i wszędzie tam, gdzie chcą i potrzebują”. Aby jednak w pełni wykorzystać te możliwości, aplikacje muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jest to duże wyzwanie, jako że takie aplikacje są zwykle opracowane dla dużego grona odbiorców.

Lepiej dostosowane aplikacje

Projekt SmartEater, wspierany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych, został uruchomiony w celu opracowania lepiej dostosowanej aplikacji zdolnej do przewidywania potencjalnie problematycznych zachowań związanych z żywieniem, takich jak kompulsywne spożywanie posiłków. Aplikację opracowano z myślą o osobach cierpiących na bulimię lub zaburzenie polegające na kompulsywnym spożywaniu posiłków. Ma ona interweniować na czas, wspierając dane osoby poprzez krótkie wskazówki dotyczące jedzenia wyświetlane na smartfonach. „Chcieliśmy dostosować aplikację do indywidualnych trybów dnia oraz określonych potrzeb”, dodaje Blechert. „Aby to osiągnąć, opracowaliśmy aplikację na smartfona, która wykorzystuje algorytm, aby przewidywać przyszłe problematyczne zachowania związane z jedzeniem, w oparciu na poprzednich danych wprowadzonych do aplikacji przez daną osobę". W trakcie badania pilotażowego grupa uczestników odpowiedziała na krótkie pytania dotyczące ich stanów emocjonalnych, a także zmiennych związanych z jedzeniem i innych powiązanych tematów. Opracowano algorytm służący do przewidywania „punktów czasowych obarczonych ryzykiem” oraz do interweniowania na czas, jeszcze przed takim prognozowanym punktem, poprzez wysłanie krótkiej interwencji (na przykład wskazówki dotyczącej jedzenia). „W trakcie naszego badania pilotażowego byliśmy w stanie ocenić użyteczność aplikacji oraz jej dopuszczalność”, wyjaśnia Blechert. „Było to bardzo ważne. Jeśli użytkownicy polubią aplikację i będą uważać, że jest łatwa w użyciu, będzie bardziej prawdopodobne, że będą jej nadal używać. A to z kolei poprawi dokładność prognoz na temat przyszłych zachowań, ponieważ dostępnych będzie więcej danych”.

Dostosowana pomoc pod ręką

Badanie pilotażowe wykazało, w jaki sposób aplikacja SmartEater i jej algorytm są w stanie obliczać modele predykcyjne dla każdego uczestnika i wysyłać interwencje na smartfony użytkowników. Takie przewidywania oparte na algorytmie mogą okazać się ostatnią deską ratunku dla osób z bulimią i zaburzeniem polegającym na kompulsywnym spożywaniu posiłków: będą je zachęcać do częstszych zdrowych zachowań związanych z żywieniem i do ograniczania liczby zachowań problematycznych. „W aplikacji użytkownicy mogą oceniać istniejące interwencje”. zauważa Blechert. „Wpływa to na podobieństwo wysłania im takich wskazówek jako interwencji”. Wysoko ocenione wskazówki będą wysyłane częściej niż te nisko ocenione. Co więcej, użytkownicy mogą dodać własne interwencje i wskazówki oparte na ich wcześniejszych doświadczeniach i poradach terapeutycznych. „Oznacza to, że użytkownicy mogą dostosować zawartość aplikacji do własnych potrzeb”, dodaje Blechert. Badacz i jego zespół z chęcią przyczynią się do dalszego rozwoju i badań nad dostosowanymi interwencjami realizowanymi w sam czas, dotyczącymi zaburzeń odżywiania. Kluczowym kolejnym krokiem może być zintegrowanie danych z czujników smartfonów przesyłanych w czasie rzeczywistym, aby poszerzyć bazę danych służących tworzeniu prognoz. „W ramach projektu SmartEater wykazano, w jaki sposób można wspierać pacjentów technologią opartą na smartfonach w ich codziennym życiu”, stwierdza. „Obserwuję, że aplikacje takie jak nasza są obiektem zainteresowania terapeutów lub lekarzy i ich pacjentów, jak również firm ubezpieczeniowych. W przyszłości takie aplikacje mogą być wykorzystywane przez terapeutów jako narzędzie ułatwiające proces przejścia przed lub po leczeniu”.

Słowa kluczowe

SmartEater, bulimia, zaburzenie odżywiania, smartfony, dane, lekarze, terapeuci

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania