Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Article available in the following languages:

Chcesz trzymać się swoich postanowień noworocznych? Badania potwierdziły, że jest na sposób

Sposób, w jaki formułujemy nasze noworoczne postanowienia, stanowi klucz do ich realizacji, jak wynika z największego i najbardziej kompleksowego badania w tym zakresie.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Chcesz przejść na dietę lub więcej ćwiczyć? Spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi? Mniej pracować, a więcej korzystać z życia? Według autorów opisanego na łamach czasopisma „PLOS ONE” badania to nie samo postanowienie, a sposób, w jaki je sformułujemy, ma największe znaczenie.

Nie „co”, ale „jak”

„Badanie wykazało, że wsparcie udzielone uczestnikom miało niewielki wpływ na to, czy trzymali się oni swojego postawienia przez cały rok”, skomentował cytowany w komunikacie prasowym współautor badania Per Carlbring, profesor psychologii na Uniwersytecie w Sztokholmie. „Najbardziej zaskoczyły nas wyniki dotyczące sposobu formułowania postanowień”. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Sztokholmie i Linköping przeanalizował postanowienia podjęte przez 1 066 osób na koniec 2017 roku. Postanowienia dotyczyły najczęściej zdrowia fizycznego, utraty wagi i zmiany nawyków żywieniowych. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy pod względem uzyskanego wsparcia (brak wsparcia, umiarkowane wsparcie i znaczne wsparcie), a następnie co miesiąc sprawdzana była ich motywacja.

Chcesz wytrwać w swoim postanowieniu? Sformułuj je w pozytywny sposób

Postanowienia określane jako cele zorientowane na dążenie (np. próba wprowadzenia nowego nawyku) były częściej realizowane niż cele zorientowane na unikanie (np. porzucenie jakiegoś nawyku). Po roku ustalono, że osoby, których cele zorientowane były na dążenie (59 %), uzyskały znacznie lepsze efekty niż te, których cele zorientowane były na unikanie (47 %). W sumie 55 % respondentów zrealizowało swoje postanowienia. Najlepsze wyniki uzyskała grupa, która otrzymała umiarkowane wsparcie. Carlbring wyjaśnia: „W wielu przypadkach zdecydowanie pomóc mogłoby przeformułowanie postanowienia. Na przykład jeśli twoim celem jest zrezygnowanie z jedzenia słodyczy, aby schudnąć, najprawdopodobniej uda ci się to, jeśli postanowisz, że będziesz jeść kilka owoców dziennie. W ten sposób zastąpisz słodycze zdrowszą przekąską, dzięki czemu przypuszczalnie stracisz na wadze i spełnisz swoje postanowienie. Nie możemy wyeliminować zachowania, ale możemy je zastąpić nowym nawykiem. Zastosowanie tej metody może być trudniejsze w przypadku postanowienia o rzuceniu palenia, ponieważ po papierosa możesz sięgać nawet dwadzieścia razy dziennie”. „Postanowienia noworoczne są ważne i mogą przyczynić się do wprowadzenia pozytywnych i ważnych zmian w naszym życiu, dlatego nie zasługują na złą reputację”, podsumowuje Carlbring. Ustalenia naukowców zachęcają do dalszego badania postanowień noworocznych jako potencjalnie skutecznej metody zmiany zachowania.

Słowa kluczowe

postanowienia noworoczne, postanowienie, Nowy Rok, wsparcie, dążenie, unikanie