Skip to main content
European Commission logo print header

The best wearable heating system on the market. Together with strong clothing brands.

Article Category

Article available in the following languages:

Ogrzewana odzież oznacza nowe możliwości dla konsumentów

W dotychczasowej formie ogrzewana odzież okazywała się niepraktyczna. Nowy system eliminuje te problemy, umożliwiając wykorzystanie praktycznie każdej tkaniny do produkcji odzieży z funkcją kontrolowanego ogrzewania.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Europejczycy zawsze znajdowali sposoby na zimno, głównie polegające na wykorzystaniu grubej odzieży. Ubrania takie nie zawsze są jednak wygodne, zwłaszcza jeśli często na przemian wchodzimy i wychodzimy z pomieszczeń. Pomysł na odzież ogrzewaną narodził się już jakiś czas temu, ale jego realizacja pozostawiała dotąd wiele do życzenia. Wczesne ubrania ogrzewane elektrycznie zawierały pętle ciężkich kabli, podobnie jak koce elektryczne. Taka odzież jest ciężka, nieporęczna i niewygodna. Dodatkowym problemem była niska wydajność starszych typów akumulatorów, używanych przed powstaniem nowoczesnych jednostek litowych, w zimnych warunkach. Część nowszych systemów grzewczych eliminuje niektóre z tych problemów, jednak ich jakość jest niska i są one mało przyjazne środowisku. Tym niemniej główni producenci powoli zaczynają interesować się elektrycznie ogrzewaną odzieżą z przeznaczeniem na rynek sportu i rekreacji. Komercjalizacja tego rozwiązania będzie jednak wymagała przezwyciężenia znanych problemów i ograniczeń związanych z ogrzewaną odzieżą.

Nowa platforma grzewcza do noszenia na ciele

W ramach finansowanego przez UE projektu MAXHEAT opracowano zupełnie nowy system elektrycznego ogrzewania ubrań nazwany Inuheat Wearable Heating Platform. Ma on znacznie lepsze parametry niż dotychczasowe systemy. Specjalne nowe przędze grzewcze pozwalają na wyeliminowanie nieporęcznych przewodów – przędze te mogą być tkane, szyte lub dziergane z dowolnych rodzajów tekstyliów. Naukowcy zbudowali i przetestowali system produkcji przędzy oraz platformę danych z aplikacją i rozpoczęli przygotowania do masowej produkcji. System jest przyjazny dla środowiska, niezawodny i łatwy do zintegrowania z istniejącymi procesami w fabryce. Specjalnie opracowane baterie mogą pracować w temperaturze nawet -50 °C i charakteryzują się wyjątkowo długą żywotnością. Zaletą odzieży ogrzewanej elektrycznie jest to, że można ją wyłączyć. „Zalecamy użytkownikom naszego systemu, aby ubierali się w cienkie warstwy odpowiednie do maksymalnego wysiłku fizycznego”, wyjaśnia koordynator projektu Rickard Rosendahl. „Dzięki temu unikną gorąca i spocenia się wynikającego ze zbyt grubego ubioru. Później, po zmniejszeniu wysiłku i obniżeniu się temperatury ciała, nasz system ogrzewania uruchamia się i nie dopuszcza do wychłodzenia”. Wbudowany czujnik ruchu wykrywa ruch użytkownika i automatycznie dostosowuje ciepło, co pomaga zmaksymalizować wyniki sportowe lub zwiększyć wydajność pracy.

Ręczne sterowanie

Moduły zasilania można bez trudu obsługiwać za pomocą inteligentnego przycisku, dzięki czemu ubrania zapewniają komfortowe, kontrolowane ciepło. Moduł zasilania odczytuje oprogramowanie odzieży i optymalizuje jej działanie. Użytkownicy mogą również kontrolować odzież za pomocą dołączonej aplikacji, która zapewnia rozszerzone funkcje, w tym pełną kontrolę czasu ogrzewania. Użytkownicy otrzymują informacje, jak długo będzie trwało ładowanie, z dokładnością do minuty. Aplikacja udostępnia także funkcję przyspieszonego nagrzewania. Producenci odzieży będą korzystać z indywidualnie zmodyfikowanych wersji aplikacji do celów badawczych i marketingowych. Na chwilę obecną produkcja dotyczy skarpet i rękawic dla sektora sportowego i outdoorowego. Planuje się rozszerzenie asortymentu o inne rodzaje odzieży oraz zwiększenie produkcji. „Koronawirus wywarł znaczący wpływ na nasze plany i spowodował opóźnienie niektórych zadań”, tłumaczy Rosendahl, „ale ciężko pracujemy, aby nadrobić zaległości. Produkcja będzie teraz trwała dłużej ze względu na zmniejszenie mocy produkcyjnych przez dostawców. Dodatkowym problemem są także dla nas utrudnienia w podróżowaniu”. Pomimo tych trudności pod koniec 2020 r. zespół wprowadził na rynek pierwsze komercyjne produkty i spodziewa się osiągnąć pełną skalę produkcji na początku 2021 r. Dostawy większy ilości produktów rozpoczną się do jesieni 2021 r.

Słowa kluczowe

MAXHEAT, ogrzewanie, odzież, ubrania, odzież ogrzewana, przędza, Inuheat Wearable Heating Platform, elektrycznie ogrzewana odzież

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania