European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A smile in return

Article Category

Article available in the following languages:

Zwracanie nietrafionych zakupów w sposób przyjazny dla środowiska

Klienci robiący zakupy w Internecie chcą korzystać z platform umożliwiających łatwy zakup, a następnie zwrot produktu, który im się nie spodobał. Dodatkowym plusem byłaby świadomość, że decyzja o zwrocie nie zaszkodzi środowisku. Jedno i drugie będzie możliwe dzięki holenderskiej firmie BuyBay, która otrzymała unijne wsparcie w ramach projektu SMILE.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Wpływ na środowisko to ciemna strona handlu elektronicznego, o której my, klienci, nie wiemy lub nie chcemy słyszeć. Za każdym razem, gdy zwracamy zakupiony towar, z którego nie jesteśmy zadowoleni, ryzykujemy, że w pełni sprawny i użyteczny produkt zostanie zniszczony lub wywieziony na wysypisko. Koncepcja wyrzucania zupełnie nowych produktów jest nie do przyjęcia, zwłaszcza gdy zwykłym obywatelom przypomina się o konieczności prowadzenia zrównoważonego stylu życia i oszczędzania ograniczonych zasobów. Niemniej jednak jest to logiczne: wprawdzie nieużywane produkty można łatwo sprzedać ponownie jako nowe, w przypadku używanych towarów konieczne jest dokładne ich sprawdzenie, naprawa i ponowne zapakowanie. Jest to czasochłonny i pracochłonny proces; czasami znacznie prościej jest zutylizować używany produkt. Oliver Lauterwein, dyrektor ds. handlu w BuyBay, uważa, że aby przełamać ten diabelski krąg, konieczne jest zastosowanie trzech kluczowych środków: unikanie zwrotów poprzez edukowanie klientów oraz wspieranie sprzedawców internetowych w podawaniu pełnych i kompletnych informacji na temat sprzedawanych produktów; natychmiastowe wprowadzanie nowych produktów z powrotem do sprzedaży; oraz dawanie zwracanym produktom drugiego życia. Właśnie w tej trzeciej kategorii specjalizuje się firma BuyBay. „BuyBay wykorzystuje połączenie zaawansowanych algorytmów oceniania oraz algorytmów cenowych dla rynków, dzięki czemu mogą one sprzedawać wszystkie produkty odpowiedniemu nabywcy za odpowiednią cenę”, wyjaśnia Lauterwein. BuyBay zadba o wszystko. „Otrzymujemy zwroty, sortujemy je, kontrolujemy oraz, w razie konieczności, naprawiamy lub ponownie polerujemy. Następnie czas zapakować produkt w nowe opakowanie i znaleźć właściwego nabywcę”, dodaje. Duże marki, producenci i odsprzedawcy w Europie zaufali już BuyBay, jeśli chodzi o odsprzedaż ich zwracanych produktów. Korzyści, które czerpią z tej współpracy, są dość znaczące. Po pierwsze, mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, korzystając z podwojonej lub potrojonej wartości kosztów odzyskanych zwracanych produktów. Po drugie, ograniczają koszty przetwarzania w swoich własnych magazynach. A co najważniejsze, przybliżają nas do gospodarki o obiegu zamkniętym.

Zwiększenie zaufania i podnoszenie wartości używanych przedmiotów w całej Europie

Po opuszczeniu magazynów firmy BuyBay odnowione produkty są sprzedawane na wielu platformach w Europie. Klienci otrzymują niespotykaną dotąd przejrzystość co do produktu, który postanawiają kupić, a jednocześnie mają zagwarantowane wysokie standardy, jeśli chodzi o czas dostawy, zwroty i gwarancje. „Sekret naszego sukcesu tkwi w tym, że wiemy wszystko na temat każdego zwracanego przedmiotu: znamy jego pochodzenie, wartość początkową, aktualną wartość oraz aktualne możliwości na rynku. Zapewniamy naszym partnerom informacje w czasie rzeczywistym na temat drogi produktu, co umożliwia nam doskonałe dopasowywanie nabywców i oferowanie świetnych cen. W razie konieczności bierzemy na siebie cały proces logistyczny i wykorzystujemy naszą wiedzę fachową, by przekazać zalecenia co do ograniczenia ryzyka związanego ze zwrotami”, zauważa Lauterwein. W czerwcu 2018 roku firma BuyBay otrzymała od Unii Europejskiej wsparcie w wysokości 1,9 miliona euro w ramach projektu SMILE (A smile in return). Środki posłużyły do modernizacji oprogramowania firmowego, ulepszenia modelu danych oraz zaplanowania ekspansji na całą Europę. Dwa lata później firma zdołała założyć pierwsze placówki poza Beneluksem. Przyszłość BuyBay rysuje się w jasnych barwach: „Nasze oprogramowanie jest stale rozwijane, a nasz nowy model danych oferuje funkcje sztucznej inteligencji. Również zdobywanie rynku międzynarodowego dobrze nam idzie, odnotowujemy znaczny wzrost. Dzięki unijnemu wsparciu ze start-upu/firmy działającej na niewielką skalę zmieniliśmy się w rentownego średniej wielkości europejskiego lidera w sektorze zwrotów”, podsumowuje Lauterwein.

Słowa kluczowe

SMILE, BuyBay, rynek, zwracane produkty, sprzedaż internetowa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania