European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Electrified L-category Vehicles Integrated into Transport and Electricity Networks

Article Category

Article available in the following languages:

Wkraczanie pojazdów elektrycznych do miast nabiera tempa

Choć lekkie pojazdy elektryczne oferują miastom inteligentne i ekologiczne rozwiązania mobilne, konsumenci pozostają ostrożni. Twórcy projektu ELVITEN przyjrzeli się użyciu i opiniom na temat tych pojazdów w sześciu europejskich krajach, aby zgromadzić cenne dla kampanii informacyjnych spostrzeżenia.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Lekkie pojazdy elektryczne (ang. electric light vehicles, EL-V), takie jak elektryczne rowery, trycykle, hulajnogi i quady, wzbudzają spore zainteresowanie jako inteligentne rozwiązanie z zakresu mobilności miejskiej, które oferuje większą elastyczność i generuje o wiele mniejsze zanieczyszczenia w porównaniu do obecnie dostępnych opcji. Kiedy w 2019 roku rozpoczynał się finansowany ze środków UE projekt ELVITEN, nasycenie rynku pojazdami EL-V było stosunkowo niskie w porównaniu do pojazdów konwencjonalnych. „Potencjalni użytkownicy EL-V wyrażali swoje wątpliwości dotyczące zasięgu, ceny, osiągów i braku infrastruktury, w szczególności stacji ładowania, parkingów i wydzielonych pasów ruchu”, mówi Angelos Amditis, koordynator projektu. Celem projektu ELVITEN było zwiększenie świadomości na temat korzyści płynących z faktu użytkowania pojazdów EL-V oraz opracowanie strategii ich włączania do sieci elektroenergetycznej oraz transportu. Mieszkańcom sześciu europejskich miast – Trikali, Rzymu, Bari, Genui, Malagi i Berlina – udostępniono prawie 225 pojazdów EL-V w ramach wynajmu długo- i krótkoterminowego, a także narzędzia i usługi TIK. Między kwietniem 2019 roku a czerwcem 2020 roku zbudowano bank danych, w którym zdeponowano informacje zgromadzone w ramach 41 275 przejazdów oraz wnioski z 9 820 kwestionariuszy. Na tej podstawie partnerzy projektu rozwinęli modele biznesowe, opracowali wytyczne dla organów zajmujących się planowaniem oraz wystosowali szereg uwag na temat udoskonalenia pojazdów adresowanych do ich producentów. Dzięki działaniom zwiększającym świadomość, w tym prowadzonej mediach społecznościowych kampanii Let’s Go Electric, projekt ELVITEN dotarł do szerokiego grona odbiorców, w tym obywateli i ustawodawców.

Demonstracje i zbieranie danych

Do każdego z miast partnerzy projektu, Kyburz i S3T, przekazali pojazdy elektryczne różnego typu. Były one ogólnodostępne w ramach wynajmu krótko- i długookresowego przez okres od kilku godzin do kilku tygodni. Do udziału w testach zaproszono również prywatnych użytkowników pojazdów EL-V, spośród których 10 skorzystało z oferty. W każdym mieście umieszczono w dogodnych miejscach parkingi i stacje ładowania. We wszystkich 225 pojazdach zainstalowano rejestratory danych do zbierania i przesyłania pseudonimizowanych danych dotyczących podróży. Użytkownicy końcowi projektu ELVITEN, do których zaliczali się zarówno kierujący, jak i zarządcy floty pojazdów, otrzymali dostęp do aplikacji Unifying App, która zawierała szereg narzędzi TIK, w tym porady dotyczące ekologicznego podróżowania, system rezerwacji, lokalizacje parkingów i stacji ładowania oraz nagrody lojalnościowe. Aplikacja internetowa służąca do zarządzania flotą pojazdów dostarczała operatorom informacje na temat statusu pojazdów EL-V. „Z końcem testów pilotażowych zaobserwowaliśmy pozytywną zmianę w podejściu do użytkowania pojazdów EL-V. Spośród osób, które skorzystały z pojazdów, znaczna większość zadeklarowała, że byłaby skłonna korzystać z pojazdów EL-V przez więcej niż 4 dni w tygodniu. Jednak pomimo pozytywnego odbioru dotyczącego prędkości, komfortu, bezpieczeństwa i ekologicznego charakteru, użytkownicy zgłaszali obawy związane z kosztami”, wyjaśnia Amditis.

Dążenie do bardziej zróżnicowanej e-mobilności w miastach

Oferując rozwiązania z zakresu zrównoważonej mobilności miejskiej przewidziane dla profesjonalistów, w tym kurierów, oraz osób prywatnych, inicjatywa ELVITEN wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Twórcy projektu podkreślają również znaczenie pakietów motywacyjnych, które mogą pomóc w rozwiewaniu obaw związanych z kosztami, dostępem do infrastruktury i konserwacją. Równie istotne jest opracowanie spójnych ram regulacyjnych dla poszczególnych organów. Z danych zebranych w ramach projektu, narzędzi TIK, modeli biznesowych i wytycznych mogą korzystać wszyscy partnerzy projektu, w tym szwajcarska firma Kyburz czy władze miasta Rzym, a także przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego i powiązanych z nim usług, lokalne władze oraz decydenci, których celem jest rozwijanie infrastruktury dla pojazdów EL-V. „Co ciekawe, dane na temat przejazdów zebrane w trakcie pierwszego okresu izolacji spowodowanej wybuchem pandemii COVID-19 oraz tuż po zdjęciu restrykcji wskazują, że popyt na rynku pojazdów EL-V powinien dość szybko się zwiększać. Atrakcyjność EL-V jako otwartych, jednoosobowych pojazdów wzrosła jeszcze bardziej wśród osób, które wykorzystują to rozwiązanie do celów biznesowych bądź rekreacyjnych.

Słowa kluczowe

ELVITEN, lekkie pojazdy elektryczne, transport, miasto, hulajnoga, quad, rower, Zielony Ład, COVID, zrównoważony, ładowanie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania