Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

ACTivating InnoVative IoT smart living environments for AGEing well

Article Category

Article available in the following languages:

Inteligentne domy dla osób starszych

Rosnąca liczba osób starszych na świecie tworzy potrzebę opracowania rozwiązań i usług wspierających jakość życia i autonomię tej grupy ludzi. Aby wspomóc ich wdrażanie w Europie, konsorcjum projektu ACTIVAGE zintegrowało istniejące technologie z platformą internetu rzeczy (IoT), co ma wspierać aktywne starzenie się.

Zdrowie icon Zdrowie

W ciągu ostatnich lat powstało wiele opatentowanych technologii i aplikacji o otwartym dostępie wspierających zdrowy proces starzenia się. Konieczna jest jednak ich integracja i interoperacyjność, aby mogły zostać wdrożone na szeroką skalę w różnych państwach świata.

Platforma internetu rzeczy dla rozwiązań w zakresie zdrowego starzenia się w Europie

Aby osiągnąć ten cel, twórcy unijnego projektu ACTIVAGE zaprosili do udziału podmioty przemysłowe, centra badawcze, MŚP, dostawców usług i przedstawicieli władz publicznych. „Chcieliśmy zbudować pierwszy europejski ekosystem IoT dla aktywnego starzenia się – cyfrowe rozwiązanie oparte na połączeniach międzysystemowych, które pomoże zadbać o bezpieczeństwo osób starszych, będzie wspierać ich niezależność oraz pomagać radzić sobie z chorobami przewlekłymi i ich postępem”, wyjaśnia Sergio Guillén, zastępca koordynatora projektu ACTIVAGE. Oprogramowanie ACTIVAGE IoT ecosystem suite (AIOTES) łączy usługi monitorujące codzienną aktywność i mobilność, aby zadbać o bezpieczeństwo i wygodę osób starszych w domach. Umożliwia ono monitorowanie stanu zdrowia, zapewnia wsparcie opiekunom, a także udostępnia rozwiązania zapobiegające pogorszeniu się funkcji umysłowych osób starszych poprzez stymulację poznawczą i socjalizację. W działaniach wdrożeniowych w ramach projektu ACTIVAGE udział wzięło 8 000 użytkowników końcowych, którymi były mieszkające samotnie osoby starsze objęte profesjonalną lub nieformalną opieką. Ich codzienne potrzeby były zaspokajane poprzez szereg usług, w tym rozwiązań w zakresie telemonitoringu i teleopieki. Co więcej, ich domy zostały wyposażone w inteligentne funkcje za pośrednictwem dyskretnych czujników ruchu i aktywności oraz innych wyrobów medycznych, które codziennie przesyłały dane na platformę ACTIVAGE i do opiekunów.

Przyszłość rozwiązań ACTIVAGE w zakresie zdrowego starzenia się

Oprogramowanie AIOTES zostało wdrożone w ramach istniejących platform IoT, co potwierdziło jego interoperacyjność i umożliwiło ocenę skuteczności rozwiązania w 12 ośrodkach wdrożeniowych zlokalizowanych w 9 europejskich miastach, której dokonano poprzez pomiar głównych wskaźników wydajności związanych z jakością życia, wpływem gospodarczym, akceptacją i użytecznością. Rozwiązanie gwarantowało także prywatność i bezpieczeństwo danych w obrębie całego łańcucha IoT oraz kilku usług dużych zbiorów danych i analityki wykorzystujących sztuczną inteligencję. Wyniki prac zostały ogłoszone podczas wirtualnej prezentacji osiągnięć projektu ACTIVAGE zorganizowanej w październiku 2020 roku. W wydarzenie to zaangażowanych było ponad 30 uczestników z 7 różnych państw, a ponad 300 osób brało w nim udział za pośrednictwem platformy Zoom i YouTube. Zespół projektu ACTIVAGE stworzył jednolite ramy na potrzeby integracji różnych technologii i rozwiązań IoT wspierających aktywne i zdrowe starzenie się, rozwiązując dotychczasowe problemy związane z fragmentacją systemów. „Zgodnie z naszymi założeniami wdrożenie tej platformy w całej Europie nada zrównoważony charakter systemom opieki zdrowotnej oraz przyczyni się do poprawy jakości życia i zwiększenia niezależności osób starszych”, podkreśla Guillén. Grupa uczestników projektu ACTIVAGE stworzyła ACTIVAGE.ORG – stowarzyszenie na rzecz promowania oraz wdrażania usług i technologii w zakresie wspierania aktywnego i zdrowego starzenia się w Europie. Działania te oparte są o wyniki projektu. Stowarzyszenie ACTIVAGE rozszerzy usługi także o inne obszary aktywności. Ustalenia zespołu projektu zostały wykorzystane w kilku projektach realizowanych w ramach programu „Horyzont 2020”, w których sztucznej inteligencji użyto do personalizacji wczesnego wykrywania ryzyka lub zintegrowanej opieki. Praca naukowców pogłębi wiedzę w tej dziedzinie oraz przyczyni się do ulepszenia istniejących rozwiązań i usług poprawiających dobrostan osób starszych.

Słowa kluczowe

ACTIVAGE, internet rzeczy, zdrowy proces starzenia się, osoby starsze, inteligentne domy, telemonitoring

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania