CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Pioneering ICT-platform setting the new standard on advertising and how consumers shop

Article Category

Article available in the following languages:

Interaktywny marketing treści w nowym świetle

Współczesny konsument jest znacznie bardziej wymagający niż kilka lat temu, a w dodatku znacznie trudniej przykuć jego uwagę na dłużej. Wiedzą o tym specjaliści z branży reklam, którzy poszukują nowych sposobów na przyciągnięcie klientów. Jednym z rozwiązań jest nowe oprogramowanie do tworzenia interaktywnych treści, które pozwala na opracowywanie interesujących reklam internetowych.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Złota zasada branży reklamowej mówi, że należy zawsze być tam, gdzie są potencjalni klienci. W przeszłości oznaczało to najczęściej konieczność wypuszczenia w świat przekazu reklamowego, który miał następnie trafić do odbiorców. „Często prowadziło to do sytuacji, w których konsumentów sprowadzano wyłącznie do pary oczu, a specjaliści od marketingu nieustannie walczyli o ich uwagę”, uważa Jonas De Cooman, założyciel i dyrektor generalny firmy Spott, która oferuje oprogramowanie do tworzenia interaktywnych treści. Jednak od czasu, kiedy marketing działał właśnie na tej zasadzie, świat znacząco się zmienił. „Z jednej strony pojawiły się nowe technologie, które oddały w ręce konsumentów większe możliwości kontroli nad oglądanymi treściami. Z drugiej zaś strony coraz trudniej jest nam skupić się na jednej rzeczy”, wyjaśnia De Cooman. „Już teraz widzimy skutki tej zmiany zachowań konsumentów w branży marketingu, która zmienia strategię, odchodząc od dotychczasowych rozwiązań na rzecz przyciągania klientów”. Nowe rozwiązania opierają się na wykorzystywaniu treści w celu wchodzenia w interakcje z odbiorcami. De Cooman uważa, że działanie treści wymaga umożliwienia potencjalnemu konsumentowi natychmiastowe przekucie inspiracji w działanie – i to właśnie na tym zagadnieniu skupia się projekt SPOTT (Pioneering ICT-platform setting the new standard on advertising and how consumers shop). „SPOTT to oprogramowanie pozwalające na tworzenie interaktywnych treści, które umożliwiają specjalistom od marketingu dodanie interaktywnej warstwy do tworzonych przez siebie zasobów”, opowiada De Cooman. „Interaktywne treści zwiększają zaangażowanie konsumentów, poprawiają wskaźniki konwersji, a także pozwalają na wypromowanie danego produktu w wyszukiwarkach internetowych”. Dzięki wsparciu ze strony Unii Europejskiej zespół projektu SPOTT jest o krok bliżej do osiągnięcia swojego celu – zostania czołową platformą i punktem odniesienia w zakresie interaktywnych treści.

Od koncepcji do rozwiązania w postaci oprogramowania jako usługi

Dzięki pracom zespołu rozwiązanie SPOTT ewoluowało stopniowo od koncepcji do pełnoprawnego rozwiązania SaaS – oprogramowania dostępnego w formie usługi. „Innymi słowy, nasz produkt jest już na tyle rozwinięty, że możemy zaoferować go potencjalnym klientom, którzy będą w stanie go wypróbować i na podstawie swoich doświadczeń oraz osiągniętych wyników zadecydować o jego wdrożeniu”, dodaje De Cooman. Wszystko wskazuje na to, że takie podejście to przepis na sukces – opracowane przez zespół rozwiązanie jest obecnie wykorzystywane w 125 krajach świata przez największe marki, takie jak między innymi Mango, Elle, Adidas, Zalando, Nespresso, Ikea, Estee Lauder czy Marie Claire. Dzięki oprogramowaniu powstało również blisko 70 000 minut interaktywnych filmów oraz przeszło 4 miliony interaktywnych zdjęć. Rozwiązanie zdobyło również szereg nagród i wyróżnień, wśród których można wymienić miejsce w rankingu Global Disrupt 100 oraz oceny 4,8/5 w serwisach Capterra i Trustpilot. Z kolei firma, która wypuściła rozwiązanie na świat zdobyła dotychczas tytuł Rising Star w sprawozdaniu „Deloitte’s Fast 50”, a także nagrody Belgian Scale-Up of the Year 2019 oraz Young Belgian Marketing Company of the Year in 2020.

Zwiększanie interaktywności internetu

Główny sukces rozwiązania SPOTT opiera się na dodawaniu interaktywnych elementów do treści i reklam, co pozwala widzom na wchodzenie z nimi w interakcje. „Takie rozwiązanie umożliwia reklamodawcom, sprzedawcom detalicznym i wydawcom na stopniowe odchodzenie od tradycyjnych rozwiązań reklamowych, które przestały działać, na rzecz sprawdzonych modeli – interaktywnych reklam, treści reklamowych dotyczących marek oraz lokowanie produktu”. Pomimo odniesionego sukcesu, nic nie wskazuje na to, że zespół firmy Spott zamierza w najbliższym czasie spocząć na laurach. W celu zagwarantowania dalszego rozwoju trwają prace nad programem partnerskim, a także rozszerzeniem portfolio referencji. „Fakt, że internet staje się w coraz większym stopniu medium wizualnym nie oznacza koniecznie, że musi się przez to stać mniej interaktywny”, podsumowuje De Cooman. „Chcemy pomagać reklamodawcom w budowaniu internetu, w którym użytkownicy będą mogli wchodzić w interakcje nie tylko z tekstem – dążymy do tego, by zarówno obrazy, jak i filmy również stały się interaktywne”.

Słowa kluczowe

SPOTT, marketing treści, reklamodawcy, marketing, reklama, oprogramowanie, wyszukiwarka internetowa, oprogramowanie jako usługa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania