European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Filter-less water-based Air Pollution Abatement system

Article Category

Article available in the following languages:

Wspomaganie oczyszczania powietrza w przemyśle ciężkim

Innowacyjny, bezfiltrowy system ograniczający zanieczyszczenie powietrza powstał, by zwiększyć zrównoważenie przemysłu wytwórczego.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Przemysł ciężki ma zasadniczy wpływ na zmianę klimatu. Odpowiada za emisję ponad miliona ton zanieczyszczeń gazowych każdego roku. W Europie procesy przemysłowe składają się na 7 % emisji gazów cieplarnianych i niemal 877 milionów ton CO2. Szkody wyrządzane przez te zanieczyszczenia sięgają znacznie dalej niż tylko zmiana klimatu – mają one także wpływ na zdrowie i samopoczucie obywateli UE. Według jednego z szacunków 90 % obywateli UE jest narażonych na kontakt ze szkodliwymi zanieczyszczeniami, których poziom przekracza wartości określone w wytycznych dotyczących jakości powietrza Światowej Organizacji Zdrowia. Ponadto zanieczyszczenie powietrza, którego źródłem jest przemysł, jest przypuszczalną przyczyną około 600 000 przedwczesnych zgonów oraz źródłem niezliczonych chorób. Firma zajmująca się rozwojem technologii, Is CLEAN AIR Italia, chce pomóc podmiotom przemysłowym w prowadzeniu czystszej działalności. W tym celu opracowała nowatorski bezfiltrowy system ograniczania zanieczyszczenia powietrza do stosowania w procesach przemysłowych. Giuseppe Spanto, dyrektor zarządzający firmy, mówi: „Dzięki tej wydajnej metodzie oczyszczania powietrza technologia ograniczania zanieczyszczeń Air Pollution Abatement, czyli APA, pozwala ograniczyć ślad węglowy pozostawiany przez przemysł”. „Z tego względu staje się ona niezwykle istotna dla rozwiązań przemysłowych, ponieważ umożliwia bardziej zrównoważone wytwarzanie”. Dzięki finansowaniu ze środków UE projekt APA pozwolił przybliżyć proponowane przez firmę rozwiązanie do wprowadzenia na rynek.

Skuteczniejsze, celowane metody oczyszczania powietrza

System APA skutecznie oczyszcza powietrze w promieniu 25–30 metrów, a uruchamiany w klastrach może rozwiązać problem zanieczyszczeń na terenie całego zakładu przemysłowego. Rozwiązanie to pozwala usuwać z powietrza wszystkie zanieczyszczenia, od cząstek stałych po metale ciężkie, węglowodory, pyłki, zarodniki, tlenki azotu, tlenki siarki i węgiel. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu opatentowanego procesu wirowania, który przekształca zanieczyszczenia w produkt uboczny w postaci wodnej zawiesiny, którą łatwo jest poddać dalszemu przetwarzaniu. „Tym, co wyróżnia nasze rozwiązanie, jest możliwość umieszczania go w środowiskach roboczych zarówno na poziomie podłoża, jak i przy wylotach powietrza maszyn stosowanych w procesach przemysłowych”, wyjaśnia Spanto. „Ponieważ powietrze jest oczyszczane skuteczniej, w sposób celowany, środowisko pracy staje się wyraźnie zdrowsze, a to niewątpliwa korzyść dla pracowników”.

W stronę wprowadzenia na rynek

Firma wykorzystała dofinansowanie z UE, aby przeprowadzić ostateczne testy i przygotować rozwiązanie do wprowadzenia na rynek. W szczególności skupiono się na uruchomieniu i zwalidowaniu licznych instalacji w warunkach rzeczywistego zanieczyszczenia oraz w miejscach, gdzie zanieczyszczenia powstają. Spanto dodaje: „Przeprowadzone badania potwierdziły, że proponowane rozwiązanie technologiczne pozwala skutecznie usuwać szkodliwe zanieczyszczenia o bardzo różnorodnym charakterze – nawet drobnoustroje rozmiaru wirusów”. Ponieważ firma myśli o wprowadzeniu swojego rozwiązania na rynek, w swoim łańcuchu wartości uwzględniła kilka wiodących w branży przemysłowej podmiotów i partnerów biznesowych. Jednocześnie pracuje nad zwiększeniem własnych możliwości w tym względzie. Spanto zauważa: „Podpisaliśmy kilka umów handlowych i umów o współpracy dotyczących transferu technologii, które pozwolą przyspieszyć wprowadzenie proponowanego rozwiązania na rynek. Udało się nam także uzyskać patenty na tak istotnych rynkach, jak europejski czy amerykański”.

Znacząca zmiana w oczyszczaniu powietrza

Według Spanto technologia APA osiągnęła stopień zaawansowania, który pozwala myśleć o rywalizacji z dostępnymi na świecie rozwiązaniami. Spanto podsumowuje: „Nasze rozwiązanie wprowadza istotną zmianę w koncepcji przemysłowego oczyszczania powietrza, która poprawi samopoczucie ludzi, wpłynie korzystnie na ich zdrowie i jednocześnie przyniesie korzyści środowisku”. „Dzięki wsparciu unijnemu udało się nam osiągnąć punkt, w którym możemy ubiegać się o pozycję światowego lidera w zakresie oczyszczania powietrza i zmniejszania zanieczyszczeń w sektorze produkcyjnym”.

Słowa kluczowe

APA, przemysł ciężki, zanieczyszczenie powietrza, produkcja, zmiana klimatu, gazy cieplarniane, pyłki, oczyszczanie, ślad węglowy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania