European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Accelerating Energy renovation solution for Zero Energy buildings and Neighbourhoods

Article Category

Article available in the following languages:

Połączenie nowych paneli fasadowych i narzędzi programowych ułatwia modernizację budynków

Stare budynki w Europie wymagają modernizacji, ale nie jest to łatwe zadanie. Wykonawcy często borykają się z problemami wywołanymi zamieszaniem, niejasnością i powielaniem już zrealizowanych prac. Z pomocą przychodzi jednak nowy zestaw aktywnych i pasywnych paneli izolacyjnych oraz narzędzia instalacyjne.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

W Europie jest wiele starych budynków, które nie są wydajne pod względem termicznym, w skutek czego zużywają zbyt dużo energii i w znacznym stopniu przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Chcąc rozwiązać tę kwestię, Unia Europejska wprowadziła wymóg budynków o niemal zerowym zużyciu energii (ang. nearly zero energy buildings, nZEB), które, jak sama nazwa wskazuje, prawie wcale nie zużywają energii. Niewielka ilość energii, którą faktycznie wykorzystują, powinna pochodzić z lokalnych źródeł odnawialnych. Spełnienie norm nZEB we wszystkich istniejących budynkach do 2050 roku wymagałoby zwiększenia wskaźnika renowacji z obecnego poziomu 1,2 % do około 2,9 %. To bardzo ambitny cel. Remonty są bardzo złożone, nieefektywne, kosztowne i uciążliwe dla mieszkańców oraz często wiążą się z brakiem jasnych informacji i powielaniem prac.

Nowe panele fasadowe i narzędzia instalacyjne

Europa potrzebuje uproszczonych metod modernizacji starych budynków. Taki właśnie cel przyświecał finansowanemu przez UE projektowi RenoZEB, w ramach którego powstał zestaw gotowych do użycia aktywnych, zewnętrznych paneli izolacyjnych oraz wydajna metoda ich instalacji. Wspólnie tworzą one tańsze, szybsze i bardziej skuteczne rozwiązanie niż obecnie stosowane metody. Biorąc pod uwagę obecny niedobór wykwalifikowanych pracowników budowlanych w Europie, prefabrykacja paneli zapewnia również wysoką jakość i ograniczenie nakładu pracy. „Z jednej strony opracowaliśmy kilka rodzajów nowych fasadowych paneli izolacyjnych”, mówi Michele Vavallo, koordynator projektu. „Ich modułowa budowa i gotowość do użycia sprawia, że są łatwe w transporcie i instalacji, która odbywa się w standardowy sposób”. Estetyczne panele dostępne są w czterech rodzajach: nieprzezroczyste, okienne, fotowoltaiczne i izolacyjne. Zainstalowane na fasadzie budynku panele poprawiają jego efektywność cieplną i produkują energię, z której korzystać mogą mieszkańcy. Gotowość do użycia upraszcza i przyspiesza proces instalacji – panele pasują do siebie jak puzzle. Wszystkie są ponadto w tym samym rozmiarze, który jest odpowiedni dla większości europejskich budynków, a jednocześnie mogą zostać dostosowane do konkretnych potrzeb. „Z drugiej strony opracowaliśmy zestaw narzędzi programowych dla platformy współpracy, które pozwalają na zarządzanie wszystkimi etapami projektu modernizacyjnego – od fazy projektowania po instalację na fasadzie budynku”, dodaje Vavallo. „Narzędzia pomagają w instalacji, upraszczając proces decyzyjny i umożliwiając osiągnięcie możliwie największych korzyści w zakresie efektywności energetycznej”. Dodatkowo narzędzia pozwalają na wizualizację ostatecznego wyglądu budynku i pomagają wykonawcom w pracy.

Praktyczne wykorzystanie i prototypy demonstracyjne

Użytkownikami paneli będą właściciele budynków, architekci i wykonawcy. Dzięki systemowi RenoZEB będą mogli ze sobą współpracować na wszystkich etapach, aby wyznaczać wspólne cele i osiągać kluczowe wskaźniki wydajności. W ramach projektu przeprowadzono trzy wirtualne demonstracje: w dużym centrum handlowym we Włoszech, budynkach mieszkalnych w Bułgarii i budynku biurowym w Grecji. Ponadto zespół zrealizował dwa projekty pilotażowe: jeden w Hiszpanii, a drugi w Estonii. Budynki mieszkalne objęte pilotażem zostały zmodernizowane z wykorzystaniem technologii RenoZEB, a następnie poddane testom w celu ostatecznej walidacji przed zakończeniem projektu w styczniu 2022 roku. Symulacje sugerują pozytywne wyniki, które wymagają jednak potwierdzenia. Oczekując na ostateczne wyniki, zespół skupia się teraz na zwiększeniu skalowalności rozwiązania w celu jego wdrożenia po zakończeniu projektu. Opracowana przez twórców projektu technologia to system upraszczający i wspierający modernizację starych budynków za pomocą zestawu gotowych do użycia paneli zewnętrznych. Ich zastosowanie ogranicza czas instalacji i poprawia wydajność cieplną budynków, co przekłada się na oszczędności eksploatacyjne, a wytwarzanie energii na miejscu zmniejsza emisję gazów cieplarnianych.

Słowa kluczowe

RenoZEB, gotowe do użycia panele fasadowe, modernizacja, izolacja, stare budynki, wydajność cieplna, narzędzia instalacyjne, nZEB, budynki o prawie zerowym zużyciu energii

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania