Skip to main content

PRS, an industrial repair system for large series of reusable plastic articles in a circular economy

Article Category

Article available in the folowing languages:

Nowa technika naprawy tworzyw sztucznych pomoże ograniczyć ilość odpadów z opakowań transportowych

Każdego roku połamane lub uszkodzone plastikowe opakowania transportowe przyczyniają się do powstawania miliardów sztuk odpadów na całym świecie. W związku z tym twórcy projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej opracowali sposób naprawy takich przedmiotów i ich ponownego wykorzystywania.

Zmiana klimatu i środowisko

Plastikowe palety, skrzynki, pudełka – rozwiązania tego rodzaju są kluczowym elementem logistyki i transportu w wielu sektorach. Niestety, kiedy pojawiają się na nich pęknięcia, łamią się lub zaczynają przeciekać, często wyrzuca się je jako odpady. Utylizacja takich opakowań – zwrotnych plastikowych opakowań transportowych – generuje duże koszty, a przy tym szkodzi środowisku. W samej Unii Europejskiej każdego roku wyrzuca się 410 000 ton takich opakowań, co przekłada się na koszty w wysokości 7,2 miliarda euro. Dlatego też twórcy finansowanego ze środków UE projektu PRS opracowali innowacyjną metodę naprawy plastikowych opakowań, pozwalającą na przywrócenie ich pierwotnej jakości i wytrzymałości. Opatentowana technologia wykorzystuje plastikowe nici, które spaja się z połamanymi przedmiotami. To atrakcyjne cenowo rozwiązanie pozwala firmom zaoszczędzić 70 % kosztów zakupu nowych plastikowych opakowań transportowych. Badacze uzyskali certyfikat ISO 14067 – w ramach procesu certyfikacji udało się wykazać, że proces opracowany w projekcie PRS redukuje emisje CO2 o 311 razy w porównaniu z alternatywami w postaci recyklingu i wytwarzania nowych produktów. „Naprawiając opakowania, wydłużamy ich cykl eksploatacji. Obniża to koszty ponoszone przez firmy, a także zmniejsza ich ślad węglowy”, wyjaśnia Toni Astibia, dyrektor generalny firmy Plastic Repair System działającej w Hiszpanii i Meksyku.

Naprawa tworzyw elementem kolejnej rewolucji przemysłowej

Opracowana przez zespół projektu metoda spajania wykorzystuje unikatową „plastikową nić”, objętą ochroną patentową. Służy ona do łączenia złamanych części opakowania, dzięki czemu szybko i łatwo przywraca się jego pierwotną formę. „PRS jest w stanie przywrócić wszystkie właściwości fizyczne produktu”, opowiada Astibia, koordynator projektu PRS. „Często jesteśmy nawet w stanie zwiększyć jego wytrzymałość, gdy pierwotny plastik został uszkodzony w wyniku działania czasu, słońca, wody i wiatru”, dodaje. Twórcy projektu PRS dopracowują cały proces, zamierzając dostosować go do wymogów Przemysłu 4.0 trwającej obecnie rewolucji technologicznej i produkcyjnej. Podczas testów zespół zaprojektował i wyprodukował dwie maszyny do automatycznego spajania, dzięki czemu obecnie jest w stanie poddawać recyklingowi zróżnicowane tworzywa sztuczne, nawet niektóre spośród najlżejszych rodzajów. Badacze przeprowadzili również warsztaty przesiewowe, by gromadzić dane i rozpoczęli umieszczanie w naprawianych tworzywach znaczników zdalnej identyfikacji radiowej (RFID), co ułatwia ich śledzenie. „Maszyna wyposażona w funkcję rozpoznawania obrazów skanuje opakowania z tworzyw sztucznych, a następnie informuje nas, gdzie znajduje się uszkodzenie, które musimy naprawić”, zauważa Astibia. „Dane z całego procesu są rejestrowane w naszym systemie, który możemy udostępnić klientom”, wyjaśnia.

Rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym

Zespół zamierza jeszcze bardziej zautomatyzować opracowany przez siebie system i naprawiać małe opakowania z tworzyw sztucznych, takie jak tacki wykorzystywane w supermarketach do przechowywania mięsa, ryb i owoców. Badacze pracują obecnie nad uzyskaniem certyfikatu ISO 22000: zarządzanie bezpieczeństwem żywności. Firma Plastic Repair System planuje rozwijać swą działalność w Meksyku, chce też w tym roku otworzyć nowe warsztaty w Portugalii oraz Zjednoczonym Królestwie. Astibia zachęca wszystkie firmy do dążenia do realizacji wizji gospodarki o obiegu zamkniętym, której niezwykle ważnym elementem jest ponowne wykorzystywanie tworzyw sztucznych. „W ten sposób wszystkie firmy współtworzyłyby bardziej ekologiczny świat. To nastawienie, które musimy przyjąć”, stwierdza.

Słowa kluczowe

PRS, tworzywo sztuczne, naprawa, opakowanie, spajanie, opatentowany, zwrotny, plastikowe opakowanie transportowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania