European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Contributing to a well-reasoned set of Airworthiness Standards for mass-market drones

Article Category

Article available in the following languages:

Europejski sektor dronów gotowy do startu

Globalny rynek dronów stale się rozwija, a urządzenia te znajdują coraz więcej potencjalnych zastosowań. Znaczącym bodźcem do rozwoju tego innowacyjnego sektora były niedawne działania na rzecz harmonizacji europejskich ram prawnych.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Bezzałogowe statki powietrzne coraz częściej wykorzystuje się do monitorowania upraw, wspierania organów ścigania oraz jako wsparcie w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych. Wśród przyszłych innowacyjnych zastosowań wymienia się dostarczanie towarów, a nawet przewóz ludzi. Jednak aby w pełni wykorzystać ten potencjał, Europa musi stworzyć zharmonizowaną sieć regulacyjną. Dzięki temu drony będą mogły być sprzedawane i użytkowane w całej UE bez żadnych ograniczeń. „Jeszcze dziesięć, a nawet pięć lat temu brak wspólnych ram normalizacji prawnej był postrzegany jako kluczowa przeszkoda utrudniająca stworzenie konkurencyjnego i dochodowego rynku dronów cywilnych”, wyjaśnia koordynator projektu AW-Drones Damiano Taurino, szef działu systemów zautomatyzowanych we włoskiej firmie Deep Blue. „Państwa członkowskie miały swoje odrębne przepisy, co oznaczało funkcjonowanie różnych procesów homologacji, różnych licencji pilotów i różnych opisów technicznych”. Postęp w tej dziedzinie okazał się imponujący. Obecnie istnieją ustanowione przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ujednolicone ramy prawne dotyczące dronów, oparte na parametrach użytkowych. Wciąż są jednak obszary – takie jak funkcje autonomiczne – w których harmonizacja przepisów jeszcze się nie dokonała.

Wspieranie postępów regulacyjnych

Trzyletni projekt AW-Drones został uruchomiony w celu wsparcia tego ciągłego procesu harmonizacji przepisów, tak aby dokładniej określić zasady techniczne, standardy i procedury dotyczące dronów cywilnych. Jego dalekosiężnym celem jest umożliwienie bezpiecznego, przyjaznego dla środowiska i niezawodnego użytkowania dronów na terenie UE. „Prace rozpoczęto od zebrania informacji na temat aktualnych przepisów technicznych, procedur i norm, które są opracowywane dla dronów przeznaczonych na rynek masowy w różnych częściach świata”, objaśnia Taurino. „Następnie poddaliśmy krytycznej analizie wszystkie zgromadzone dane, aby wyróżnić najlepsze praktyki, luki i przeszkody”. W sumie pod kątem wymagań zatwierdzonych przez EASA ocenionych zostało ponad 600 norm. Dzięki temu można było zadbać o zgodność wszystkich proponowanych norm z przepisami unijnymi. Następnie zaproponowano i zatwierdzono zestawy norm technicznych dla różnych kategorii zadań wykonywanych przez drony. Udało się to osiągnąć dzięki ścisłej współpracy z zainteresowanymi stronami i potencjalnymi użytkownikami końcowymi. W działania te zaangażowały się organizacje normalizacyjne, krajowe władze odpowiedzialne za lotnictwo, producenci dronów oraz ośrodki badawcze. „Przez cały czas realizacji projektu przekazywaliśmy EASA i interesariuszom sektora dronów roczne sprawozdania”, mówi Taurino. „Przygotowaliśmy też sprawozdanie końcowe, które zawiera syntezę wszystkich naszych wyników, wraz ze szczegółową oceną wszystkich norm”. Natale di Rubbo, specjalista ds. regulacji dotyczących dronów w EASA, zauważył na wydarzeniu publicznym z okazji zakończenia projektu, że AW-Drones w znacznym stopniu przyczynia się do wprowadzenia systemu zharmonizowanych norm. „Na początku mieliśmy do czynienia z istnym gąszczem norm”, mówi di Rubbo. „Ale dzięki temu projektowi wiemy teraz dokładniej, jak wpleść kwestię norm w naszą działalność w zakresie tworzenia przepisów”.

Informacje dla wszystkich

Jednym z najważniejszych wyników projektu jest portal informacyjny poświęcony standardom dotyczącym dronów. To otwarte źródło internetowe umożliwia dostęp do informacji na temat przepisów, procedur i norm technicznych dotyczących dronów przeznaczonych na rynek masowy na całym świecie. „W naszym przekonaniu portal będzie cennym narzędziem wspierającym rozwijającą się branżę dronów”, dodaje Taurino. „Będzie on stanowił szczególną pomoc dla operatorów dronów dzięki możliwości znalezienia wszystkich norm odnoszących się do dowolnego wymogu regulacyjnego”. Portal ma działać przez co najmniej dwa lata po zakończeniu projektu, jednak konsorcjum pracuje aktualnie nad planami, które pozwolą na wydłużenie tego okresu. „Projekt AW-Drones jest przykładem udanej współpracy między MŚP, przemysłem, instytucjami publicznymi i decydentami”, twierdzi Taurino. „Nie mam wątpliwości, że współpraca ta będzie kontynuowana jeszcze długo po zakończeniu projektu”.

Słowa kluczowe

AW-Drones, lotniczy, pojazd, przepisy, EASA, lotnictwo, uprawy, prawo

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania