Lepsze wykorzystanie miejskiej przestrzeni ulicznej
Miasta borykają się z różnymi wyzwaniami związanymi z mobilnością, począwszy od emisji gazów cieplarnianych, złej jakości powietrza, hałasu i zatorów drogowych, a skończywszy na niedrogim utrzymaniu ulic komercyjnych w dobrym stanie, bezpieczeństwie drogowym i zdrowiu publicznym. Wszystkie te zjawiska dotykają, w różnym stopniu, sieci ulic miejskich, w których przestrzeń jest zazwyczaj ograniczona i mocno sporna. Jednocześnie istnieje wiele grup użytkowników ulic, których wymagania mogą być sprzeczne. „Starsze ulice miejskie były często modernizowane w połowie XX wieku, aby jak najbardziej sprostać rosnącemu ruchowi samochodowemu, co miało negatywny wpływ na ruch pieszych i rowerzystów, usługi transportu publicznego i ogólną jakość środowiska ulicznego”, wyjaśnia Peter Jones, koordynator finansowanego ze środków UE projektu MORE. Priorytety polityki uległy od tego czasu zmianie i obecnie kładzie się nacisk na promowanie zrównoważonej mobilności, aktywności ulicznych i tworzenia miejsc. Niemniej jednak działania związane z przeprojektowaniem dużych ulic są często kwestionowane, opinie wśród grup interesariuszy się różnią, a miasta mogą mieć ograniczone możliwości względem zmian, które mogą wprowadzić ze względu na czynniki administracyjne lub regulacyjne. „Dlatego też w ramach projektu MORE opracowano łatwy do zastosowania proces kompletnego przeprojektowania ulic, wraz ze wspomagającymi narzędziami projektowymi, który wdrożono na wymagających odcinkach ulic w pięciu miejskich węzłach Transeuropejskiej Sieci Transportowej: Budapeszt, Konstanca, Lizbona, Londyn i Malmö”, mówi Jones.
Pomoc w przeprojektowaniu złożonych środowisk ulicznych
W ramach projektu opracowano i zatwierdzono ośmioetapowy proces przeprojektowania ulic. Wspomagając ten proces, zespół projektu MORE opracował lub udoskonalił szereg zestawów narzędzi. „Narzędzie do generowania opcji to cyfrowa biblioteka z możliwością wyszukiwania opisująca 210 elementów projektowych, które można wprowadzić na ulicy, aby wesprzeć określone potrzeby użytkowników i przyczynić się do osiągnięcia pożądanych rezultatów”, podkreśla Jones. Do współtworzenia wariantów projektowych opracowano narzędzie do angażowania interesariuszy, wykorzystujące zarówno narzędzia internetowe – LineMap i Traffweb – jak i tradycyjne narzędzia planistyczne. Ponadto zespół projektu MORE udoskonalił pakiet oprogramowania mikrosymulacyjnego Vissim, między innymi w celu lepszej symulacji aktywności na krawężnikach, dodania możliwości symulacji aktywności na chodnikach (np. siedzenia, stania w kolejkach i rozmawiania) oraz udoskonalonych wyjściowych miar wydajności (np. wskaźniki zajęcia stref przykrawężnikowych). „Opracowaliśmy również nowe narzędzie do oceny opcji projektowych umożliwiające miastom rygorystyczną ocenę wygenerowanych koncepcji przeprojektowania ulic w oparciu o jeden z trzech zestawów kryteriów: zgodność z celami polityki, formalną analizę kosztów i korzyści lub kompleksową analizę wielu kryteriów”, dodaje Jones. Pozostałe wyniki można znaleźć na stronie projektu MORE.
Tworzenie lepszych ulic na potrzeby lepszych miast
„Proponowany w ramach projektu MORE proces przeprojektowania ulic działa, a opracowane i udoskonalone narzędzia mają wartość praktyczną”, podkreśla Jones. Miasta uczestniczące w projekcie MORE planują zaadaptować aspekty procesu przeprojektowania ulic i narzędzia wspierające w swoich przyszłych projektach przeprojektowania ulic. „Nasi partnerzy handlowi uwzględnili też możliwości narzędzia MORE w swoich produktach, natomiast nasi partnerzy z grup użytkowników ulic oraz POLIS – sieci europejskich miast i regionów współpracujących na rzecz innowacyjnych rozwiązań transportowych – uwzględniają ustalenia projektu MORE w swoich przyszłych wytycznych i działaniach”, informuje Jones. Omawiając kolejne kroki, Jones dodaje: „Koncepcje i ustalenia projektu MORE zostały dobrze przyjęte. Jednym z obszarów wymagających dalszych analiz i badań jest optymalny podział stref przykrawężnikowych na ruchliwych ulicach miejskich, z wykorzystaniem nowych funkcji rezerwacji cyfrowej. Nad tym zagadnieniem pracuje aktualnie uczelnia University College London”.
Słowa kluczowe
MORE, ulica miejska, proces przeprojektowania ulicy, aktywności uliczne, zrównoważona mobilność, tworzenie miejsc