Skip to main content

Article Category

Wiadomości

Article available in the folowing languages:

WYZNACZANIE TRENDÓW W NAUCE: Walka z upałami staje się coraz trudniejsza

Gdy Europa zmaga się z falą upałów, musimy uświadomić sobie jedną rzecz – znalezienie ochłody na coraz gorętszym świecie będzie stanowiło duże wyzwanie.

Badania podstawowe

W lipcu przez Stary Kontynent przeszła fala nieznośnych upałów, które sprzyjały pożarom w Hiszpanii, Francji i Portugalii. Na językach całej Europy znalazło się Zjednoczone Królestwo, gdzie słupki rtęci doszły aż do 40 °C, w wyniku czego tegoroczne lato przejdzie do historii jako rekordowe pod względem temperatury. Mordercze upały niemal sparaliżowały cały kraj. Od 1880 roku średnia globalna temperatura na Ziemi wzrosła o co najmniej 1,1 °C. Odpowiada za to oczywiście zmiana klimatu.

Coraz szybciej, coraz upalniej

Jak czytamy w opracowaniu opublikowanym przez organizację World Weather Attribution (WWA) – owoc globalnej współpracy klimatologów i ekspertów zajmujących się klimatem, gdyby nie zmiana klimatu spowodowana przez człowieka, rekordowe temperatury byłyby niższe nawet o 4 °C. 19 lipca był najgorętszym dniem w historii na terenie Zjednoczonego Królestwa – zarejestrowano tam temperaturę 40,3 °C. Z analizy przeprowadzonej przez WWA wynika także, że prawdopodobieństwo wystąpienia tej fali upałów wzrosło dziesięciokrotnie w wyniku zmiany klimatu. „Zarówno w Europie, jak i na całym świecie widzimy coraz więcej rekordowych fal upałów, które niosą ze sobą ekstremalne temperatury. Dostrzegamy też, że temperatury wzrosły znacznie szybciej niż w większości modeli klimatycznych” stwierdziła w wypowiedzi dla CNN dr Friederike Otto z Grantham Institute for Climate Change działającego przy londyńskim Imperial College, liderka projektu WWA odpowiedzialnego za przeprowadzone analizy. „To zdecydowanie niepokojące odkrycie, które może wskazywać, że jeśli nie ograniczymy emisji dwutlenku węgla już teraz, wpływ zmiany klimatu na występowanie fal ekstremalnych upałów w Europie będzie jeszcze gorszy niż sądziliśmy dotychczas, co może skutkować jeszcze większą liczbą przedwczesnych zgonów”. Badaczka podkreśla, że zwykle tego rodzaju rekordowe temperatury powinny statystycznie występować raz na 500 do 1 500 lat. Dr Radhika Khosla z Oxford Smith School of Enterprise and the Environment podkreśla znaczenie prac podjętych przez zespół WWA: „Dzięki szybkiej analizie opartej na sprawdzonych i zweryfikowanych przez naukowców metodach zespołowi WWA udało się spopularyzować wyniki oparte na danych w domenie publicznej, gdy wciąż jeszcze świeże jest wspomnienie problemów związanych z falą upałów w zeszłym tygodniu. To kolejne badanie, które potwierdza znany już wniosek – zmiana klimatu sprawia, że prawdopodobieństwo występowania fal upałów jest coraz większe, a same upały stają się coraz bardziej intensywne”.

Zimno, ciepło, gorąco

Naukowcy połączyli dane dotyczące temperatury na przestrzeni lat oraz modele klimatyczne i symulacje, aby określić zakres wpływu ludzkości na ekstremalne upały. „Ze względu na to, że wiemy bardzo dokładnie, ile gazów cieplarnianych trafiło do atmosfery od początku rewolucji przemysłowej, możemy usunąć te czynniki z modelu i opracować symulację świata, na którym nie miała miejsca zmiana klimatu”, wyjaśniła dr Otto w rozmowie z BBC. „Nawet najdrobniejsze ocieplenie zwiększa prawdopodobieństwo występowania tego typu zjawisk oraz prowadzi do wzrostu maksymalnych temperatur. To bardzo problematyczne ze względu na to, że fale upałów są o wiele bardziej śmiercionośne niż inne ekstremalne zjawiska takie jak powodzie, a zmiana klimatu ma olbrzymi wpływ na ich występowanie”. Nie potrzebujemy naukowców, by uświadomić sobie, że ekstremalne upały występują coraz częściej i utrzymują się coraz dłużej na całym świecie. Nie potrzebujemy też nauki, by zrozumieć, kto może odwrócić ten niebezpieczny trend.

Słowa kluczowe

upał, fala upałów, temperatura, termometr, zmiana klimatu, World Weather Attribution, klimat, pogoda