Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

PCP for Water Smart Metering

Article Category

Article available in the following languages:

Łatwiejsze zarządzanie dostawami wody dzięki inteligentnym wodomierzom

Inteligentne wodomierze są optymalnym i dokładnym narzędziem do zarządzania zużyciem wody. Mogą z nich teraz korzystać zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa wodociągowe

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Inteligentne wodomierze to skuteczne rozwiązanie dla wyzwań, przed którymi stoi obecnie większość europejskich przedsiębiorstw wodociągowych: od ekstremalnych zjawisk wywołanych zmianą klimatu po konieczność wymiany starzejącej się infrastruktury. Dostęp do dokładnych danych w czasie rzeczywistym może pomóc w obniżeniu kosztów operacyjnych i ustaleniu priorytetów dotyczących inwestycji w infrastrukturę, a jednocześnie usprawnić codzienne zarządzanie sieciami i usługami dla klientów. W ramach finansowanego przez UE projektu SMART.MET powstały nowe innowacyjne wodomierze, które spełniają potrzeby przedsiębiorstw wodociągowych w zakresie odczytów, czasu pracy akumulatorów, interoperacyjności i kosztów. Zespół projektu SMART.MET opracował konkretne rozwiązanie pozwalające wykorzystywać zaawansowane funkcje do gromadzenia danych z inteligentnych wodomierzy. Do zalet innowacji należy lepsza wykrywalność przecieków w sieci, stabilna komunikacja w warunkach rzeczywistych (nawet na terenach wiejskich lub w niekorzystnych warunkach, np. w piwnicach czy garażach podziemnych), rezygnacja z bramek do przesyłania danych oraz bardzo wysoka wydajność platformy gromadzenia danych.

Popyt kontra podaż

Udział w procesie przedkomercyjnych zamówień publicznych pozwolił przedsiębiorstwom wodociągowym biorącym udział w projekcie poszerzyć wiedzę techniczną na temat inteligentnych wodomierzy, sieci komunikacyjnych i wymaganych funkcjonalności, co pomoże im znaleźć rozwiązania dostosowane do swoich potrzeb i lepiej negocjować umowy z dostawcami. Przedsiębiorstwa mogły także lepiej zrozumieć potrzeby swoich klientów docelowych i opracować inteligentne wodomierze nowej generacji. Poza tym wdrożyły działania promocyjne i zaczęły wprowadzać takie produkty na rynek, oferując je podmiotom spoza grupy nabywców zaangażowanych w projekt oraz prezentując je na targach i w czasopismach poświęconych technologiom. Dzięki projektowi SMART.MET przedsiębiorstwa nawiązały także współpracę z innymi firmami i organizacjami badawczymi, zainicjowały kilka badań patentowych oraz przygotowały strategię marketingową w celu rozszerzenia działalności. Pandemia COVID-19 okazała się prawdziwym wyzwaniem dla montażu inteligentnych wodomierzy w gospodarstwach domowych w pięciu różnych miastach europejskich (łącznie około 3 000 wodomierzy). „Ze względu na ograniczenia w podróżowaniu wszystkie prace montażowe zrealizowali lokalni dostawcy zamiast przedsiębiorstw wodociągowych, a proces montażu był znacznie dłuższy ze względu na konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa”, mówi Eric Mino, koordynator projektu z ramienia francuskiej organizacji Office International de l’Eau. „Wejście w życie unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) w 2018 roku również było wyzwaniem, ponieważ inteligentne wodomierze gromadzą dane z gospodarstw domowych”, dodaje Mino. „Bezpieczeństwo danych było już wprawdzie kluczowym elementem inteligentnych wodomierzy, ale konieczne było zebranie zgody na przetwarzanie danych od każdego gospodarstwa domowego, w którym miały być montowane nowe liczniki. To wyzwanie zamieniliśmy w okazję do przeprowadzenia kampanii promocyjnej i komunikacyjnej”.

Przygotowanie gruntu pod gospodarkę wodną przyszłości

Pięć przedsiębiorstw wodociągowych zaangażowanych w fazę testów w warunkach rzeczywistych planuje przedłużyć testowanie opracowanych rozwiązań poza czas trwania projektu SMART.MET aby zebrać więcej danych i potencjalnie rozpocząć procedurę zamówień publicznych na innowacje. „Wyniki projektu były nie tylko omawiane przez partnerów projektu, ale także szeroko promowane wśród europejskich przedsiębiorstw wodociągowych, które borykają się z podobnymi wyzwaniami”, podsumowuje Mino. „Przewidujemy też, że część zgromadzonych danych można zagregować i udostępnić do dalszego wykorzystywania jako cyfrowe bliźniaki lub do rozwiązań z zakresu inteligentnych miast”.

Słowa kluczowe

SMART.MET, przedsiębiorstwo wodociągowe, gospodarstwo domowe, inteligentny wodomierz, gospodarka wodna, przedkomercyjne zamówienie publiczne, dostawcy wody

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania