European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

SYncronising EEA to CoM and other EU initiatives (SCIS-EIP, CEN-ISO,S3...) about energy and climate policies to accompany more and more tuned municipalities in their 2030 performance

Article Category

Article available in the following languages:

Synchronizacja lokalnej energii i inicjatyw klimatycznych w celu zwiększenia globalnego wpływu

Połączenie procedur i narzędzi silnych, lecz rozproszonych inicjatyw w zakresie czystej energii i łagodzenia skutków zmiany klimatu zagwarantowało unijnym miastom szybką drogę do sukcesu.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

Miasta z całej Europy entuzjastycznie podchodzą do tworzenia inicjatyw energetycznych i klimatycznych, które wspierają „czyste” plany dekarbonizacji, jednak mają problemy ze skutecznym wdrażaniem takich inicjatyw. W ostatnich dekadach opracowano wiele instrumentów wspierających władze lokalne, jednak obecnie wyniki, dane i raporty z takich działań często nie są możliwe do przeniesienia bądź powiązane. Zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu CoME EASY systematycznie łączył i syntetyzował takie procedury i narzędzia. Dzięki nowym, kompleksowym i przyjaznym dla użytkownika narzędziom TIK miasta będą w stanie sprawniej opracowywać, monitorować i realizować swoje cele energetyczne i klimatyczne.

Certyfikat European Energy Award, Porozumienie Burmistrzów i inne inicjatywy

Certyfikat European Energy Award (eea) to system nagradzania i zarządzania jakością. Istnieje on od ponad 25 lat i jest obecnie wdrożony w ponad 1 700 miastach i miasteczkach z 15 krajów, liczących sobie wspólnie 65 milionów mieszkańców. Narzędzie do zarządzania energią oraz standardowe środki eea służą do ustalania, kto otrzyma certyfikat. Dzięki projektowi CoME EASY inicjatywa ta zapewnia obecnie wsparcie w zakresie norm sprawozdawczości 50.001 and 14.001 Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO). Z kolei Porozumienie Burmistrzów to największy na świecie ruch na rzecz lokalnych działań związanych z energetyką i klimatem. Porozumienie powstało z inicjatywy Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej w 2008 roku. Obecnie należy do niego ponad 9 000 przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z 57 krajów. Członkom projektu CoME EASY udało się powiązać ze sobą te dwa ważne instrumenty. „eea podpisało z Porozumieniem Burmistrzów Protokół ustaleń w 2019 roku, uznający doskonałe funkcje eea jako narzędzia wdrażania dla Porozumienia Burmistrzów”, mówi Chiara Tavella z SPES Consulting, koordynatorka projektu CoME EASY.

Otwarty pakiet narzędzi ICT dla miejskich inicjatyw w zakresie energii i klimatu

Wśród nowych narzędzi CoME EASY znalazły się kalkulatory obliczające ilość emisji i zużycia oraz wpływ działań łagodzących; narzędzia ułatwiające raportowanie; narzędzia porównawcze; wytyczne w zakresie zaangażowania interesariuszy oraz materiały treningowe. Tavella dodaje: „Wszystkie te metodologie mają na celu poprawę jakości życia obywateli UE, wymagają więc ich zaangażowania. Miejscy planiści mogą wykorzystać wytyczne w zakresie zaangażowania interesariuszy i obywateli, aby zrealizować to trudne zadanie”. Platforma CoME EASY jest dostępna na platformie internetowej eea, co gwarantuje, że będzie ona dalej aktualizowana po zakończeniu projektu. Jest też połączona z narzędziem do zarządzania energią eea, a dostęp do niej oferowany jest na bezpłatne życzenie.

Zharmonizowane inicjatywy w zakresie energii i klimatu są skuteczniejsze

Tavella podsumowuje: „W ramach projektu CoME EASY skutecznie powiązano eea z Porozumieniem Burmistrzów, międzynarodową normą ISO 50.001 związaną z systemem zarządzania energią oraz innymi inicjatywami dzięki standaryzowanym informacjom, które można łatwo wyeksportować do licznych programów IT”. Projekt otrzymał nagrodę za najlepszą metodologię w zakresie monitorowania zrównoważonych polityk, przyznawaną przez FORUM PA 2021. Forum PA to najważniejsze włoskie wydarzenie poświęcone innowacjom na rzecz administracji publicznej (ang. Public Administration, PA), organizowane we współpracy z zespołem projektu INTERLINK. Współpraca ułatwia skoordynowanie inicjatyw na rzecz energii i klimatu oraz zwiększa lokalne tempo prac. Zapewniono wsparcie ponad 180 miastom wdrażającym rozmaite inicjatywy. Na przykład niewielkie włoskie miasteczko Montaione otrzymało od eea złoty status za wykorzystanie narzędzi do opracowania procedury oceny społecznej, środowiskowej i klimatycznej, która spełnia założenia norm ISO 50.001 i 14.001. Rozwiązanie to otrzymało w 2020 roku nagrodę Porozumienia Burmistrzów jako najlepszy plan dla małych miast. Jako że udało się zadbać o wzajemne uwzględnianie inicjatyw, eea i Porozumienie Burmistrzów pracują nad automatyzacją wymiany danych. Dzięki projektowi CoME EASY mogą szybko i sprawnie dążyć do wdrożenia skutecznych polityk klimatycznych na potrzeby celów na 2030 i 2050 rok.

Słowa kluczowe

CoME EASY, energia, eea, klimat, miasta, ISO, ICT, Porozumienie Burmistrzów, narzędzie do zarządzania energią, European Energy Award

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania