CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

RenoBooster - the Smart Renovation Hub Vienna

Article Category

Article available in the following languages:

Renowacja budynków ważnym elementem polityki wiedeńskich władz

Unijna inicjatywa oferuje zintegrowane usługi na rzecz przyspieszenia tempa innowacji w Wiedniu, mieście mogącym poszczycić się imponującą liczbą stuletnich budynków, które jednak wymagają kosztownej renowacji.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Miasta rozrastają się. Do 2050 roku będzie w nich mieszkać około 2,5 miliarda osób. Według szacunków miasta przyczyniają się również do 75 % globalnych emisji CO2, za większość których odpowiada transport i budynki. Wiedeń od dawna pracuje nad strategiami zrównoważonego miejskiego rozwoju. W 2014 roku rada miejska przyjęła strategię ramową Smart City Wien, kompleksowy plan opracowania skutecznych odpowiedzi na zmianę klimatu, obejmujący radykalną ochronę zasobów, produktywne użycie nowych technologii oraz poprawę jakości życia. Strategię tę zaktualizowano w 2019 roku, aby uwzględnić w niej cele zrównoważonego rozwoju ONZ oraz odzwierciedlić pilną potrzebę reakcji na zmianę klimatu. W ramach strategii miasto zobowiązało się do ograniczenia zużycia energii i ogrzewania wody w wiedeńskich budynkach o 1 % na osobę na rok. „Wiedeńskie budownictwo różni się znacząco od budownictwa w innych częściach Austrii z uwagi na duży udział wielopiętrowych budynków miejskich, komunalnych i prywatnych wymagających renowacji oraz największą liczbę budynków wzniesionych przed 1919 rokiem”, zauważa Bojan Schnabl, koordynator finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu RenoBooster.

Przyspieszenie renowacji energetycznych budynków

„Projekt RenoBooster oferuje dostosowane do czasów i okoliczności rozwiązanie mające zwiększyć tempo renowacji w Wiedniu. Wykorzystując instytucjonalną, techniczną i społeczną wiedzę fachową zapewnianą pod kierownictwem władz miejskich, zespół projektu oferuje różne dostosowane usługi inspirowane już istniejącymi kompleksowymi punktami dostępu do usług w państwach członkowskich UE”, dodaje Schnabl. Kompleksowe punkty dostępu do usług to zbiorcza nazwa usług oferujących zintegrowane rozwiązania w zakresie renowacji, aby ułatwić właścicielom domów przeprowadzenie tego procesu. Jedną z tego rodzaju inicjatyw, która ruszyła w 2020 roku, jest projekt „Save the Homes”. „Pojedynczy punkt dostępu do usług w ramach projektu Renobooster działający na rzecz modernizacji prywatnych budynków mieszkalnych – Inteligentna platforma renowacji – ma na celu ułatwienie dostępu do informacji na temat renowacji i modernizacji domów. Platforma stale poszerza zakres oferowanych usług, by zrealizować ten cel”, zauważa Schnabl. W projekcie RenoBooster biorą udział wszyscy kluczowi interesariusze. Projekt łączy też wszystkie niezbędne usługi – od doradztwa i bankowości po kwestie techniczne i prawne. Realizacja projektu umożliwi testowanie i rozwój ukierunkowanych strategii obejmujących nowe technologie oraz rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne.

Zestaw standaryzowanych usług

„Inteligentna platforma renowacji utworzyła trzy standaryzowane usługi doradcze (poziom podstawowy: doradztwo w zakresie renowacji; poziom zaawansowany: wizyta na miejscu wraz z wykonawcą; spersonalizowane: opracowanie koncepcji sfinansowanej renowacji)”, wyjaśnia Schnabl. W trakcie pierwszych trzech lat realizacji projektu liczba wniosków o doradztwo wynosiła od 80 do 100 miesięcznie, jednak od początku 2022 r. wzrosła do 370. Omawiane tematy obejmowały zastąpienie wymienników ciepła (54 %), pytania na temat finansowania i dotacji (19 %), termalne środki renowacji (18 %) oraz opracowanie koncepcji sfinansowanej renowacji (5 %). Aby zagwarantować wysokiej jakości renowacje, usługi są uzupełniane i wspierane w ramach sieci jakości usługodawców zajmujących się planowaniem, finansowaniem i wdrażaniem renowacji.

Korzyści z renowacji dla właścicieli domów i dla środowiska

Inteligentna platforma renowacji oferuje zintegrowane usługi renowacji domów dla wszystkich klientów, szczególnie dla właścicieli domów. Jak dotąd usługi przeznaczone były dla nieruchomości z dwiema jednostkami (52 %), obiektów mieszkalnych z prawem własności (33 %) oraz wynajmowanych budynków wielopiętrowych (14 %). „Przewiduje się, że w ciągu najbliższych lat zintegrowane usługi oferowane przez Inteligentną platformę renowacji zwiększą tempo renowacji i jej jakość w Wiedniu. Ogólnie rzecz biorąc, mają one przyczynić się do inwestycji w wysokości 110 milionów euro oraz oszczędzania 5,5 GWh energii pierwotnej rocznie, jak również ograniczenia emisji CO2 o 1 000 ton rocznie”, podsumowuje Schnabl.

Słowa kluczowe

RenoBooster, renowacja, budynki, Wiedeń, Inteligentna platforma renowacji, właściciele domów, kompleksowy punkt dostępu do usług, strategia ramowa Smart City Wien, usługi doradcze

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania