European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

PREParE SHIPS - PREdicted Positioning based on Egnss for SHIPS

Article Category

Article available in the following languages:

Bezpieczna żegluga dzięki precyzyjnemu systemowi pozycjonującemu i predykcyjnemu

Dokładne określanie położenia statków pomaga zwiększyć bezpieczeństwo na morzu. Niepewność w zakresie przyszłych ruchów jednostek pozostaje jednak problemem. Nowo opracowane rozwiązanie wykorzystuje zalety europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, systemów komunikacyjnych i uczenia maszynowego, by ograniczyć niepewność i przygotować grunt pod wprowadzenie funkcji autonomicznych w żegludze.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Zespół finansowanego ze środków UE projektu PREPARE Ships zdecydował się na opracowanie i zademonstrowanie odpornego, opartego na współpracy rozwiązania do nawigacji, które poprawi bezpieczeństwo statków. Prace badaczy bazowały na założeniu, że połączenie wysoce precyzyjnego pozycjonowania jednostek wykorzystującego usługi Galileo, predykcji dotyczących przyszłych ruchów statków oraz nowoczesnego systemu komunikacyjnego pozwoli znacznie ograniczyć niepewność na morzu.

Ograniczanie niepewności i zwiększanie bezpieczeństwa, efektywności i ochrony

Jak napisano w witrynie internetowej projektu PREPARE Ships, praca badaczy miała na celu zwiększenie „bezpieczeństwa, efektywności energetycznej i ochrony statków w obecnej sytuacji, która cechuje się upowszechnieniem automatyzacji i wzrostem narażenia systemów krytycznych dla bezpieczeństwa”. Zespół projektu wykorzystał algorytmy uczenia maszynowego i dane na temat poprzedniej aktywności statków, by obliczyć predykcje ich przyszłych ruchów. „Mówiąc ogólnie, system Prepare to odporne, oparte na współpracy rozwiązanie do nawigacji. Za jego pomocą statki komunikują nie tylko swoje bieżące położenie, ale także przyszłe pozycje wynikające z zaplanowanych tras lub predykcji ruchu”, wyjaśnia Joakim Lundman, koordynator projektu. Załogi innych statków mogą użyć tych informacji, by odpowiednio wcześnie zaplanować własne trasy i uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Pozwala to uniknąć ryzyka kolizji i potencjalnych zakłóceń żeglugi. Predykcje przyszłych ruchów ułatwiają, na podobnej zasadzie, manewrowanie statkiem, co przekłada się na większą efektywność energetyczną i mniejsze ryzyko zderzenia lub utknięcia na mieliźnie. System Prepare zapewnia wysoce dokładne i wiarygodne ustalanie pozycji w oparciu o usługi i korekcje Galileo, takie jak precyzyjne pozycjonowanie punktowe i pozycjonowanie kinematyczne w czasie rzeczywistym. Komunikowanie predykcji w układzie statek–statek i statek–brzeg odbywa się z użyciem VDES, czyli nowoczesnego systemu wymiany danych identyfikacyjnych statków w morskim paśmie VHF.

Korzyści dla statków, marynarzy i środowiska

Wizualizacja przedstawia trzy jednostki, które wzięły udział w drugim dniu finalnej kampanii testów systemu Prepare. Lundman wyjaśnia: „M/Y @Sea, SSRS Märta Collin oraz M/S Stena Germanica wpłynęły na akwen w pobliżu Archipelagu Göteborskiego, by wymienić się informacjami ECDIS o trasach oraz nowymi dynamicznymi predykcjami za pośrednictwem systemu VDES. Test zakończył się powodzeniem!” Przeprowadzono także pełny test wpływu systemu Prepare na bezpieczeństwo i środowisko. Zespół projektu PREPARE Ships nie spoczął jednak na laurach. „Chcemy poprawić bezpieczeństwo żeglugi, dlatego bardzo zależy nam na opiniach nawigatorów, którzy będą korzystać z tych rozwiązań”, mówi Lundman. „W związku z tym nasz zespół był obecny na pokładzie statku Stena Germanica w czasie jego nocnego rejsu do Kilonii. Celem było przeprowadzenie oceny innych funkcji systemu we współpracy z załogą mostka”. Wyniki prac zaprezentowano na finalnej konferencji zorganizowanej w ramach projektu, która odbyła się w Göteborgu w maju 2022 r. W czasie tego wydarzenia zademonstrowano możliwości i parametry techniczne systemu, a jego przydatność z punktu widzenia bezpieczeństwa i żeglugi na morzu przedyskutowano z najważniejszymi interesariuszami. Pełny wykaz publikacji związanych z projektem jest dostępny w internecie, podobnie jak materiał wideo pod tytułem „Prepare Ships Final Movie 2022”.

Słowa kluczowe

PREPARE Ships, statki, nawigacja, Galileo, bezpieczeństwo na morzu, predykcja ruchu, VDES, manewrowanie statkiem, bezpieczeństwo żeglugi

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania