European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

METROFOOD-RI Preparatory Phase Project

Article Category

Article available in the following languages:

Poprawa bezpieczeństwa żywności i identyfikowalności produktów spożywczych dzięki wymianie danych

Nowa infrastruktura badawcza służąca do wymiany danych i narzędzi metrologicznych pozwoli sektorowi rolno-spożywczemu oferować konsumentom lepsze produkty.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Na całym świecie konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na jakość i oryginalność produktów spożywczych. Wysokiej jakości i wiarygodne dane dotyczące łańcucha żywnościowego mają kluczowe znaczenie dla rozszerzenia stosowania technologii bezpieczeństwa i identyfikowalności żywności w celu ochrony interesów zarówno konsumentów, jak i producentów. Umożliwiają one prowadzenie zaawansowanych badań z zakresu metrologii żywności oraz nad narzędziami metrologicznymi pozwalającymi na wykonywanie rzetelnych i dokładnych pomiarów. Sektor rolno-spożywczy, jeden z największych i najważniejszych sektorów gospodarki UE, pełni podstawową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego oraz tworzeniu miejsc pracy i inwestycji na obszarach wiejskich. METROFOOD-RI to nowa ogólnounijna infrastruktura badawcza, której zadaniem jest świadczenie wysokiej jakości usług dla sektora rolno-spożywczego, w tym dotyczących bezpieczeństwa, jakości, identyfikowalności i autentyczności żywności oraz zrównoważenia systemów rolno-spożywczych. W ramach finansowanego przez UE projektu METROFOOD-PP powstały ramy organizacyjne, operacyjne i strategiczne dla METROFOOD-RI, umożliwiające udostępnianie i dzielenie się danymi, informacjami i narzędziami metrologicznymi w celu podniesienia poziomu naukowego w całym łańcuchu żywnościowym.

Wszystko co najlepsze

Projekt METROFOOD-PP poświęcony był przede wszystkim opracowaniu struktury podmiotu prawnego, który będzie zarządzał przyszłą infrastrukturą, czyli konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej (ERIC). „Partnerzy projektu opracowali ramy techniczne i finansowe niezbędne do utworzenia organizacji zorientowanej na usługi, określenia jej standardów operacyjnych oraz strategicznego wyznaczenia jej długoterminowych działań”, mówi koordynatorka projektu Claudia Zoani. W skład infrastruktury badawczej wchodzi zarówno infrastruktura fizyczna (P-RI), jak i elektroniczna (e-RI). P-RI odpowiada za koordynowanie i integrowanie istniejących podmiotów, takich jak fabryki, laboratoria, gospodarstwa rolne i łowiska w zakresie produkcji roślinnej i hodowli zwierząt, zakłady pilotażowe w zakresie produkcji żywności oraz laboratoria kuchenne w zakresie powielania nawyków konsumenckich oraz przygotowywania i spożywania żywności. Dane dotyczące składu, wartości odżywczej, poziomów zanieczyszczeń i markerów żywności są udostępniane, integrowane i stosowane za pośrednictwem platformy udostępnionej w ramach działającej w projekcie e-RI. W ten sposób e-RI wspiera działania eksperymentalne P-RI: dostarcza informacji m.in. o dostępnych narzędziach metrologicznych, wartościach progowych (minimalna energia potrzebna do wywołania reakcji) oraz danych o żywności.

Lepszy dostęp do danych oznacza lepszą żywność

Jak twierdzi Zoani, świadczenie usług dla użytkowników zewnętrznych już się rozpoczęło. „Dotyczą one między innymi optymalizacji procesów piekarniczych pod kątem redukcji akrylamidu, poprawy jakości żywności oraz zapewnienia naukowcom zdalnego dostępu do obiektu do analizy nanocząstek w produktach spożywczych”, tłumaczy. Wdrożono nową aplikację do wirtualnego dostępu, która umożliwia ocenę ryzyka, natomiast aplikacja RM-App pomaga naukowcom i technikom laboratoryjnym w wyszukiwaniu dostępnych na całym świecie materiałów referencyjnych do analizy. Z aplikacji RM-App można korzystać na zasadzie otwartego dostępu po zarejestrowaniu się na stronie internetowej. Partnerzy projektu opublikowali swój strategiczny plan badań i innowacji na następne 5 lat, co oznacza kamień milowy dla działalności METROFOOD-RI. W planie zwrócono szczególną uwagę na priorytety badawcze w zakresie narzędzi metrologicznych, systemów żywnościowych o obiegu zamkniętym, przetwarzania danych o żywności oraz interakcji między producentami a konsumentami. Dzięki zastosowaniu podejścia multidyscyplinarnego szeroki zakres wiedzy specjalistycznej, narzędzi i umiejętności członków konsorcjum infrastruktury zostanie wykorzystany do rozwiązywania kluczowych problemów związanych z łańcuchem żywnościowym. „Szczególny nacisk kładziemy na zaangażowanie społeczne i podejścia oparte na współtworzeniu, łącznie z wdrożeniem żywych laboratoriów jako narzędzia do otwartej innowacji i rzeczywistego zaangażowania interesariuszy systemu rolno-spożywczego”, dodaje na koniec Zoani.

Słowa kluczowe

METROFOOD-PP, infrastruktura, bezpieczeństwo żywności, jakość, identyfikowalność, autentyczność

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania