European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

smART socIal media eCOsytstem in a blockchaiN Federated environment

Article Category

Article available in the following languages:

Profile w mediach społecznościowych i dane publikowane online w rękach użytkowników

Przy tworzeniu nowej, zdecentralizowanej platformy mediów społecznościowych wykorzystano technologię blockchain, aby stworzyć bardziej przejrzyste i godne zaufania kontinuum społeczne.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Niemal każdy, bez względu na wiek, płeć czy narodowość, korzysta obecnie z mediów społecznościowych. W efekcie powstaje kontinuum społeczne, w którym możliwe jest utrzymywanie kontaktu i wymiana wiadomości za pośrednictwem wielu platform. „Problem polega na tym, że popularne sieci społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter, LinkedIn, WeChat i TikTok są monolityczne, co oznacza, że ich hosting ma miejsce w scentralizowanym centrum danych w chmurze, a każda z tych platform jest zarządzana przez jedną firmę”, mówi Radu Prodan, profesor systemów rozproszonych na Uniwersytecie w Klagenfurcie. Prodan pracuje nad demokratyzacją kontinuum społecznego przy wsparciu finansowanego ze środków UE projektu ARTICONF. „Korzystając z blockchain i innych godnych zaufania technologii, budujemy zdecentralizowaną, bardziej przejrzystą i autonomiczną platformę mediów społecznościowych, uwzględniając prywatność użytkowników”, dodaje Prodan.

Pozbywanie się trolli

Prodan uważa, że scentralizowany model zarządzania mediami społecznościowymi rodzi kilka problemów związanych z zaufaniem, w tym bezpieczeństwem danych, prywatnością, przejrzystością i rozprzestrzenianiem fałszywych informacji. „W tym kontekście należy wspomnieć o trollach”, dodaje Prodan. „Osoby te używają fałszywej tożsamości i biorą udział w dyskusjach na kontrowersyjne tematy lub celowo publikują manipulacyjne informacje wątpliwej jakości, które często rozprzestrzeniają się szybciej niż rzetelne wiadomości i przyciągają więcej czytelników niż wiarygodne źródła”, wyjaśnia badacz. Żeby pozbyć się trolli, w ramach projektu ARTICONF opracowano platformę blockchain-as-a-service umożliwiająca budowanie wiarygodnych, skalowalnych i demokratycznych zdecentralizowanych aplikacji społecznych (Social DApps). Zespół projektu wybrał platformę blockchain częściowo ze względu na wykorzystanie protokołów konsensusu, dzięki którym użytkownicy mogą weryfikować transakcje. „Nasze aplikacje społecznościowe, hostowane za pomocą zintegrowanych rozwiązań przetwarzania w chmurze, mogą stworzyć bezpieczne i praktycznie nienaruszalne kontinuum społeczne”, mówi Prodan. „Możemy połączyć miliardy ludzi i pozwolić im bezpiecznie dzielić się informacjami za pomocą demokratycznych protokołów konsensusu bez żadnego scentralizowanego mechanizmu zarządzania”.

Zdecentralizowane aplikacje społecznościowe w akcji

Aby zademonstrować skuteczność rozwiązania ARTICONF, badacze opracowali cztery różne przypadki użycia zdecentralizowanych aplikacji społecznościowych, między innymi związane z dziennikarstwem społecznościowym, wspólnym korzystaniem z samochodów, wymianą opinii przez nagrania oraz inteligentnym rynkiem energii. „Za pośrednictwem aplikacji Social DApp służącej do wymiany opinii przez nagrania opublikowano 3000 komentarzy w formie filmików w kilkunastu społecznościach”, mówi Prodan. „Wyrażano opinie na temat istotnych politycznie tematów takich, jak wolność akademicka, edukacja i wymiana wiedzy na Węgrzech, a także komentowano takie kwestie, jak równość, różnorodność i integracja, zmniejszanie przepaści cyfrowej, zmiana klimatu, szanse na zatrudnienie i uczciwe wybory”. Aplikacja Social DApp umożliwiająca wspólne korzystanie z samochodów została niedawno opisana w czasopiśmie „Blockchain: Research and Applications”. Jak wynika z publikacji, aplikacja pozwala klientom na współdzielenie pojazdu na żądanie. Jednak zamiast stałej stawki za mile albo godziny, użytkownicy wnoszą zmienną opłatę w zależności od pokonanej odległości lub czasu spędzonego w samochodzie. „O cenach i karach nie decyduje scentralizowany podmiot – za pośrednictwem naszego rozwiązania tworzy się społeczność właścicieli samochodów i menedżerów flot, a ceny współdzielenia ustalane są na podstawie wielu źródeł”, wyjaśnia Prodan. „Być może dzięki temu dobrze oceniani kierowcy będą mogli pobierać większe opłaty za przejazd”. Wynikami projektu podzielono się w ponad 70 recenzowanych publikacjach naukowych oraz podczas ponad 60 wydarzeń i inicjatyw. Zespół ma również na koncie dwa patenty i stworzenie kompletnego zestawu narzędzi do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, który udostępniono w serwisie GitHub na licencji Apache 2.

Słowa kluczowe

ARTICONF, blockchain, media społecznościowe, przejrzystość, prywatność, dane online, kontinuum społeczne, Facebook, Twitter, LinkedIn, WeChat, TikTok, bezpieczeństwo danych, dezinformacja, troll, zdecentralizowane aplikacje społecznościowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania